У київській "Я галереї" на вул. Волоській, 55/57 триває виставка робіт молодих харківських художників "Транзит". Там представлено скульптури, картини та відео.
— Українські митці перебувають у транзитній зоні, — пояснює куратор виставки, харківська художниця Жанна Кадирова, 25 років. — За кордоном нас сприймають як художників із відсталого пострадянського простору, а в Україні вважаємося дуже "європейськими". Тут на наші роботи дивляться, як на щось малозрозуміле, але просунуте і сучасне.
Поряд із Жанною стоїть скульптура форми великої мушлі. Вона зроблена з білої вагонки, всередині пофарбована в рожеве.
— Ця моя робота символізує хатку, в якій зробили євроремонт, — продовжує художниця. — У нас же зараз усі його роблять або хочуть зробити. І Європою всі марять, прагнуть, щоб Україна туди потрапила. Тому середина скульптури рожева — під колір мрії.
На одній зі стін галереї показують фільм "Бартер" харківської групи художників "SOSка".
— Ми зняли нашу поїздку на хутір Малі Проходи під Харковом. Там живуть самі старі, — пояснює автор стрічки 23-річний Микола Рідний. — Відібрали десять найдорожчих картин сучасного мистецтва — понад мільйон євро кожна — і їхні фотокопії повезли в село. Ходили хатами й пропонували селянам виміняти картину, яка їм сподобається, на їжу. Просили пояснити, чому цю картину обрали. Ці пояснення й записували на камеру.
Приклеюють до тіла скотчем пачки цигарок і так провозять через кордон
Виміняли лише чотири картини.
— Найдорожче оцінили полотно Сінді Шерман — обміняли його на живу курку. Але ми не знали, що з нею робити, тому віддали назад. За Чака Клоуза дали літр молока, за Роя Ліхтенштайна — десяток яєць. Оригінали цих робіт коштують близько мільйона євро. На одній із картин було намальовано типову гламурну блондинку, — продовжує Микола. — Одна бабця взяла ту картину, бо дівчина здалася дуже схожою на її внучку. Сказала, що повісить над пічкою.
На іншій стіні демонструють стрічку "Контрабанда" групи художників "Р.Е.П."
— Ми зафільмували, як перевозили через українсько-польський кордон газ та нафту, — розповідає Кадирова. — Кульки наповнили газом зі звичайної газової плитки, а в грілки налили нафту. Грілки прив"язали до пояса, натягли на себе купу светрів і так пройшли кордон. Митники перевіряли лише паспорти, а нас і не думали оглядати. Потім нафту викинули, а кульки подарували якомусь хлопчикові.
На такий експеримент художників надихнули мешканці прикордонних територій України.
— Українці приклеюють до тіла скотчем пачки цигарок і так провозять через кордон. До пояса прив"язують пляшки горілки чи пива, надягають на себе купу речей, щоб прикордонники під ними не помітили контрабанди. А відійшовши на якихось 50 метрів від митниці, починають усе це продавати. Ми це теж відзняли на камеру.
Виставка триватиме до 14 квітня. Вхід вільний.
Коментарі