четвер, 02 січня 2025 08:05

Відсутність ТЦК, космічні ціни і дика природа: як живуть люди біля найвідомішого курорту України
27

Буковель - один з найвідоміших українських гірськолижних курортів, який щороку відвідують сотні тисяч туристів. Приїжджає багато іноземців.

Попри популярність, серед українського суспільства вкорінилася думка, що відпочинок у Буковелі - набагато дорожчий за туристичну поїздку за кордон. Також з початком повномасштабної поширилася думка, що курорт - це чи не єдине місце в Україні, куди не приїжджають представники ТЦК. А на під'їздах до Буковелю немає жодного блок-посту.

Чи дійсно це так і які ціни на відпочинок у Буковелі цьогоріч, дізнавалася кореспондентка Gazeta.ua.

ДИКА ПРИРОДА

Найближча до Буковелю залізнична станція - "Татарів". Тут біля єдиної платформи на туристів чатують таксисти й водії маршруток. Машина до курорту обійдеться в 600-700 грн за пів години дороги. Дешевше обійдеться маршрутне таксі від Буковеля - 100 грн з людини.

До житла о 06:00 на пікапі везе місцевий мешканець Микола. Одягнений у легку чорну куртку. Чоловік кілька років працює таксистом, однак розповідає, що на територію курорту пускають не всіх водіїв.

- Тут немає приватних таксі. Біля вокзалу стоять тільки ті, хто заплатив. Так само у Буковель дозволяють в'їзд тільки тим водіям, які співпрацюють з курортом. Це організовує одна людина, їхній представник, - говорить Микола, не відриваючи очей від звивистої дороги. - За місяць десь 12 тисяч гривень віддаю. Але і заробити виходить.

Автор: Лілія МИЦКО
  Буковель - один із найпопулярніших гірськолижних курортів України, який щороку приваблює тисячі туристів
Буковель - один із найпопулярніших гірськолижних курортів України, який щороку приваблює тисячі туристів

Буковель - найбільший гірськолижний курорт Україні неподалік села Поляниця Івано-Франківської області. Населений пункт має глибоке історичне коріння. Колись Поляниця була невеликим гуцульським селом, де мешканці доглядали худобу і поралися на землі. Завдяки мальовничим ландшафтам і вигідному розташуванню, місцевість поступово привернула увагу туристів. У 2000-х тут почалося створення сучасного курорту.

До будівництва курорту тут було красивіше, згадує водій.

Усе у приватній власності

- Була дика природа. Й звірі водилися, а зараз уже хижаків не зустрінеш. Усе у приватній власності. Але добре хоч багато туристів їде і можна заробити, - веде далі Микола. - Хоча на всіх роботи все рівно не вистачає. Тому місцевих у Поляниці майже немає - повиїжджали на заробітки за кордон.

Після зведення Буковелю - ціни на землю в Поляниці виросли у рази, підкреслює Микола. Тож частина селян змогли дорого продати земельні ділянки.

- Є у нас тут гриби, ягоди. Цього року тільки рідше зустрічалися, бо погода погана була (засуха. - Gazeta.ua), - розповідає водій.

Ринок у Буковелі
Фото: Лілія МИЦКО
Ринок у Буковелі
Буковель розташований у Карпатах, неподалік від селища Поляниця, на висоті близько 920 метрів над рівнем моря
Буковель розташований у Карпатах, неподалік від селища Поляниця, на висоті близько 920 метрів над рівнем моря
Буковель розташований у Карпатах, неподалік від селища Поляниця, на висоті близько 920 метрів над рівнем моря

Після початку повномасштабного вторгнення багато місцевих чоловіків пішли на фронт. Час від часу у села біля курорту - навідуються працівники ТЦК. Ходять по будинках, громадських місцях. Однак сам курорт - не чіпають, зізнається чоловік.

- Колись хотіли блокпости поставити по селах. Але видно їм указ дали, що не треба, - ділиться він. - У Буковелі ж такі гроші крутяться, що там невигідно пускати ТЦК! Туристів менше не стало. Даже побільшало, бо чоловіки ж за кордон не виїдуть на відпочинок.

Микола висаджує біля готелю, дістає валізи й залишає свій номер телефону.

Автор: Лілія МИЦКО
  Сучасні підйомники та доглянуті траси Буковеля забезпечують комфортний відпочинок для любителів зимових видів спорту
Сучасні підйомники та доглянуті траси Буковеля забезпечують комфортний відпочинок для любителів зимових видів спорту

- Зателефонуєте, як треба буде назад їхати, - каже й тисне руку на прощання.

Гірськолижний сезон у Буковелі розпочався на початку грудня. До 18-го числа ціни на житло й катання були більш вигідні. Після ж розпочинається "високий сезон" - і вартість на послуги курорту зростає.

БАГАТО ПАФОСУ

Буковель за останні роки зазнав змін у власності. Спочатку курорт належав компанії "Скорзонера", яку пов'язують із бізнесменами Ігорем Коломойським та Геннадієм Боголюбовим.

У 2021 році структура власності змінилася. Новим власником курорту стало ТОВ "Буковель", що належить Захару Палиці, сину Ігоря Палиці - давнього партнера Коломойського, зокрема в нафтогазовому секторі.

Автор: Лілія МИЦКО
  На території курорту доступні сучасні готелі, ресторани та активності
На території курорту доступні сучасні готелі, ресторани та активності

Як зазначав Ігор Палиця, його син і колишня дружина є єдиними власниками компанії та не пов'язані з бізнес-інтересами Коломойського.

Забронювати помешкання у "низький" сезон (до 18 грудня. - Gazeta.ua) можна від 2 до 17 тис. грн. Часто у вартість входить сніданок і відвідування спа-центру. Пізніше вартість цих же номерів підвищують на 25-30%. Найдорожче жити у Буковелі у "новорічний сезон". Деякі готелі просять 20, 30 і навіть 40 тис. грн за ніч. Але можна знайти і бюджетні варіанти - від 3000 грн.

У центрі курорту ще небагато людей. Більшість туристів приїхали відкривати сезон і покататися на лижах. Однак попри інформацію про запуск трас для катання - їх у день збору матеріалу так і не відкрили.

Автор: Лілія МИЦКО
  Буковель пропонує траси різного рівня складності для лижників і сноубордистів
Буковель пропонує траси різного рівня складності для лижників і сноубордистів

- Я добирався машиною девʼять годин. По дорозі жодного разу на блокпостах не зупиняли. І поліція також, - розповідає 35-річний киянин Олександр. Стоїть біля головного підйомника у блакитній лижній куртці й сірих штанах. Приїхав на відпочинок із дружиною. - Єдине, що не подобається - це як Google Maps прокладає маршрут - веде куди попало. Треба читати відгуки про траси, бо варіанти різні: одна через Хмельницький, інша через Вінницю. Нову трасу від Хмельницького до Житомира збудували. Можливо, назад так і поїду.

Чоловік працює на оборонному підприємстві під Києвом майже рік. Має бронювання від мобілізації. Не був у відпустці близько 5 років. Тому і вирішив відпочити, зізнається.

Автор: Лілія МИЦКО
  Буковель залишається улюбленим місцем зимового відпочинку для українців, хоча ціни тут вищі, ніж у багатьох європейських курортах
Буковель залишається улюбленим місцем зимового відпочинку для українців, хоча ціни тут вищі, ніж у багатьох європейських курортах

- Я вперше тут. Щодо Буковеля, чесно скажу - трохи дорого і багато пафосу. Немає стільки розваг, щоб виправдати ціни, які тут виставляють, - обурюється він. - Наприклад, ресторанні страви коштують по 300-500 гривень, хоча це звичайна українська кухня. За два дні з дружиною витратили майже тисячу доларів, і це ще без активного катання на лижах. Ціни - космос!

ГУСТИЙ ТУМАН

Ціни у ресторанах вищі, ніж у столиці. За деруни у закладах доведеться заплатити від 200 до 350 грн. Борщ зі сметаною та намазкою із сала коштує від 250 до 500 грн, традиційний банош з мачанками - 250-400 грн, грибна юшка - 150-250 грн, нарізка сала - 250-350 грн, оселедець - до 350 грн, овочеві салати - до 300 грн, гуцульський дерун з начинкою - близько 400 грн.

Олександр розчарований, що не вдалося покататися у Буковелі. Тому мусив їхати на сусідній курорт Драгобрат. Там вперше став на лижі, зізнається.

- Якщо ти вмієш кататися, то там супер, - говорить він. - Там мені дуже сподобалося, бо більш дика природа. Нема такого як тут, що виходиш - і все в отелях. Я приїхав у гори - хочу бачити їхню красу. Правда у Драгобраті теж не побачив краєвиди, бо був густий туман. Проблема цього курорту в тому, що туди неможливо добраться, адже нема нормальної дороги. Треба три тисячі в день з компанії платити, щоб піднятися й спуститися з гір. Їхати довго, бо розбите все. Якби вони проклали дорогу, то від туристів не було б відбою. Я б якби вмів кататися, то обирав би Драгобрат.

Автор: Лілія МИЦКО
  Відвідувачі Буковеля відзначають гарні краєвиди, проте в сезон тут може бути багатолюдно
Відвідувачі Буковеля відзначають гарні краєвиди, проте в сезон тут може бути багатолюдно

Через війну спочатку було трохи незручно відпочивати. Совість мучила, додає наостанок чоловік.

- Я думав, як можна відпочивати, коли в країні війна? Накручував себе сильно й дружині казав: "Які ресторани, які курорти?" Але потім зрозумів, що, якщо політики собі дозволяють дорогі курорти, я теж маю право просто видихнути. Стільки скандалів випливає, корупція! Он Порошенко спокійно поїхав до дітей в Англію, потім в Америку - це нормально? Чому ми не можемо поїхати на чотири ночі за рік відпочити? Я не був у відпустці з 2020 року. Психологічно це дуже допомагає. Навіть якщо не завжди комфортно чи ідеально, важливо хоча б ненадовго змінити обстановку.

ТРАСИ І ТЮБІНГИ

На курортному ярмарку продають шашлики, картоплю та інші смаколики. Борщ тут можна придбати за 165 грн, чебурек з мʼясом за 80 грн, шаурма коштує 185 грн, смажені на мангалі ребра - 145 грн за 100 гр, свинина - 185 грн. Глінтвейн у популярних закладах обійдеться в 180 грн за склянку. Подалі від центру можна знайти трохи нижчі ціни - від 60 до 100 грн.

Біля ярмарку яскравими вогнями мерехтить новорічна ялинка. Повільно на бруківку падає лапатий сніг. Серед туристів багато молодих чоловіків, серед них - військові, що приїхали з сімʼями.

Автор: Лілія МИЦКО
  Проїзд у сезон може бути ускладнений через затори
Проїзд у сезон може бути ускладнений через затори

Гірськолижні траси є головною "фішкою" Буковеля. У низький сезон катання коштує 1000 грн за день, тоді як у високий сезон - 1650 грн і більше. Такі витрати стають відчутним ударом по гаманцю, особливо якщо враховувати необхідність оренди спорядження, жаліються туристи.

Ціна прокату лиж чи сноуборду варіюється від 300 до 750 гривень за день для дорослих і близько 250-300 гривень для дітей, але у святкові дні ця вартість помітно зростає.

Люди купують тюбінги для себе й дітей, пішки піднімаються на невисокі пагорби й стрімголов спускаються схилами. Розвага популярна серед дітей і дорослих. Більшість пластмасових тюбінгів через кілька спусків ламаються, тому всюди валяються різнокольорові диски з тріщинами.

Автор: Лілія МИЦКО
  За два десятиліття Буковель перетворився із сільського регіону на курорт міжнародного рівня
За два десятиліття Буковель перетворився із сільського регіону на курорт міжнародного рівня

До гірки підходить жінка з сином і донькою. Однією рукою діти тримають маму, а іншою - тюбінги. Родина приїхала з Києва.

- У сина день народження, тому кожного року ми приїжджаємо до Буковеля як подарунок йому. Це вже четвертий раз. Очікували, що сезон катання відкриється раніше, але, на жаль, не вгадали, - розказує 41-річна Наталя. - Проте все одно плануємо трохи покататися. Загалом, тут є чим зайнятися: СПА-зони, прогулянки, колоритний базар, катання, милування природою. Це хороший відпочинок, хоч і дорогий. Класно, що є чим зайнятися.

Цьогоріч витрати жінка вирішила не підраховувати на відпочинок, бо "дорого й не хочу засмучуватися". Однак упевнена, що ціни тут набагато вищі, ніж за кордоном.

Найбільше у Буковелі грошей йде на проживання

- Я нещодавно повернулася з Чехії. Ціни у ресторанах нижчі, ніж тут. Найбільше у Буковелі грошей йде на проживання, але ціни й на такі банальні речі, як кава чи чай - просто неймовірно високі! - розповідає Наталя. - Ми обрали Буковель, а не Драгобрат, через розвинену інфраструктуру. Тут усе зручно організовано. Я знаю, що вийду з дітьми і буде чим їх зайняти.

Попри ситуацію в країні, відпочивати потрібно, переконує вона. Але не варто забувати і про підтримку армії.

Автор: Лілія МИЦКО
  Від початку 2000-х Буковель постійно розширювався, додаючи нові траси, готелі та розваги для туристів
Від початку 2000-х Буковель постійно розширювався, додаючи нові траси, готелі та розваги для туристів

- Я розумію, що тим, хто на фронті - неприємно бачити, як інші відпочивають. Навіть мої знайомі військові обурюються, коли бачать, як хтось тусується. Але я вірю, що багато з тих, хто тут - також допомагають чи волонтерять. І тоді це виглядає цілком виправдано.

У мене є друзі на війні і тому мені дуже боляче думати про втрати, зізнається жінка.

- Я не підтримую ідею боротися "до останнього українця". Хотілося б, щоб конфлікт завершився і щоб знайшлися якісь компроміси, аби не втратити всіх наших чоловіків. Це дуже важливо для майбутнього країни, - додає вона і наздоганяє дітей, які вже побігли на гірку.

ДРАГОБРАТ

До курорту Драгобрат можна дістатися із села Ясіня. У центрі населеного пункту і біля дороги на високогірʼя від самого ранку чатують водії таксі. Підйомники там відкривають о 9:00. Автівки на різний смак - старенкі УАЗ, які ще називають "буханками" й сучасні пікапи. Доїхати вгору "низькою" машиною не вдасться.

Щоб доїхати, доведеться заплатити 1500 грн. Так само вартує спуск. Водій пікапа просить пристебнути ремінь безпеки. Дорогою автівку кидає в різні боки. Шлях розмив талий сніг, і навіть досвідчені водії не намагаються обʼїхати ями. Таксист зупиняється біля "Скелі Вірності" й пропонує зробити фото.

- Тут чотири власники підйомників. Той, що називається "Драгобрат", відкрили першим. Він стояв ще задовго до курорту, але не був такий популярний, - розказує водій. Імʼя називати відмовляється. - Підйомник викупив чоловік із Полтави. Приїхав сюди - і йому так сподобалося, що він вирішив залишитися й відкрити курорт. Почав його розвивати. Нещодавно він помер, на жаль.

Автор: Лілія МИЦКО
  Драгобрат - найвищий гірськолижний курорт України
Драгобрат - найвищий гірськолижний курорт України

Драгобрат - найвищий гірськолижний курорт України, розташований на висоті близько 1700 м над рівнем моря. Його історія почалася ще за радянських часів, коли місце стало популярним серед альпіністів і любителів дикої природи через віддаленість і складність доступу. Курорт розташований на межі хвойних лісів та альпійських лугів, біля підніжжя гори Стіг (1707 м) і неподалік від вершини Близниця (1883 м).

У 1990-х роках, Драгобрат почав розвиватися як туристичний курорт. З'явилися перші підйомники, невеликі бази відпочинку та траси для катання на лижах.

Сьогодні це місце обирають досвідчені спортсмени, адже тут доступні фрірайд-траси. Це - природна, необлаштована для катання траса, призначена для лижників і сноубордистів, які віддають перевагу катанню по глибокому снігу або по складних природних ландшафтах. На таких трасах немає підготовленого покриття, і вони часто проходять через ліси, круті схили, кам'янисті ділянки чи навіть вузькі ущелини.

Автор: Лілія МИЦКО
  Драгобрат розташований у Карпатах, біля підніжжя гір Стіг і Близниця
Драгобрат розташований у Карпатах, біля підніжжя гір Стіг і Близниця

- Я вже 5 років десь не катався на лижах. Нема коли через роботу, - зізнається таксист. - Влітку ми возимо людей на екскурсії на полонину або в походи. Проїхати тут невмілому водію важко. Часто доводиться витягувати машини із заметів або грязюки. Зараз багато їдуть з Буковеля, бо вони ж сезон не відкрили.

Чим вище дорога - тим більше засніжені пейзажі за вікном. Так само густішає туман. Водій висаджує біля прокату - радянська будівля з деревʼяною вивіскою й магазином по сусідству. Через густий туман, який лижники називають "молоко", не видно жодного готелю поблизу. Лише четверо інструкторів у червоних куртках чекають відкриття трас.

У невеликій теплій кімнаті важко розминутися із ще трьома людьми. Під стінами стоять сноуборди й лижі. Під лавками можна залишити взуття. Лижі можна орендувати за 200 грн, дошку - за 300 грн. У вартість входять черевики та кріплення. Ще у 100 грн обійдеться шолом, так само коштують окуляри.

Без катання у Буковелі є чим зайнятися, але максимум на два дні

Драгобрат у 2024 році залишається одним із найпопулярніших гірськолижних курортів України, приваблюючи туристів дикою природою. Також більшість відвідувачів переконують, що тут значно дешевше, ніж у Буковелі. Проживання у готелях чи приватних садибах стартує від 1000 грн за добу у низький сезон, тоді як у високий ціна може піднятися до 1400 грн і більше. Сучасних готелів тут майже нема. Багато закладів включають сніданок і вечерю у вартість.

Разовий підйом на крісельному витягу коштує близько 200 грн, а на бугельному - 100 грн. Охочі провести більше часу на схилах можуть обрати пакетні скіпаси (абонементи), що включають так звану валюту "юніти", які списують за підйом. Безлімітні ж коштують близько 2500 грн.

Автор: Лілія МИЦКО
  Курорт популярний серед фрірайдерів завдяки природному снігу
Курорт популярний серед фрірайдерів завдяки природному снігу

Підйом на крісельному витягу "Чайка" займає 12 хв. Видимість - не далі 30 м. На горі зовсім мало людей, а ті, хто піднявся - не ризикують швидко спускатися. До спуску готується 27-річний Ростислав у неонових салатових штанах. Він полюбляє кататися на борді, але в Драгобрат приїхав вперше.

- Я їхав на сезон катання в Буковель, але не відкрили, - жаліється чоловік і сідає на землю, щоб прикріпити сноуборд. - Без катання там є чим зайнятися, але максимум на два дні: прогулятися по території, зайти в розважальні програми, наприклад, "Гуцул Ленд", піднятися на гору, походити й спуститися. Все, більше там робити нічого. Можна ще сходити в СПА, але це такий відпочинок, який можна організувати і в Києві.

Система підйомників у Драгобраті скромніша, ніж у великих курортах, пояснює він. Вона складається з кількох бугельних і крісельних витягів, які обслуговуються різними власниками. Через це для кожного потрібно купувати окремий скіпас. Підйомники тут переважно старішого зразка, але вони функціональні та підходять для різного рівня катання.

Автор: Лілія МИЦКО
  Буковель розташований у Карпатах, неподалік від селища Поляниця, на висоті близько 920 метрів над рівнем моря
Буковель розташований у Карпатах, неподалік від селища Поляниця, на висоті близько 920 метрів над рівнем моря

- Піднятися на Драгобрат на своїй машині неможливо, тому під горою стоять водії з позашляховиками. Вартість підйому висока. Якщо людей більше, то з кожного виходить приблизно по 350 гривень, а якщо двоє - треба чекати, поки збереться компанія, - говорить Ростислав.

Із друзями чоловік обідав у закладі на горі. У меню колиби - традиційні страви української кухні. Борщ коштує 220 грн, грибна юшка - 200 грн. Серед головних страв деруни з грибним соусом обійдуться в 190 грн, а банош з бринзою - 200 грн, домашні ковбаски - 250 гривень і свинний стейк за 250 гривень. Салат з квашеної капусти коштує 80 грн, а вареники з картоплею - 150 грн.

- Що стосується катання, то снігу тут багато завдяки висоті. Через сильний туман я майже нічого не побачив із трас і загальної краси. Усе стареньке: підйомники, спорядження, - додає він. - Зате працює. Чи поїхав би я ще раз? Напевно, спершу спробував би покататися в Буковелі, а тоді вирішив би. У порівнянні з Буковелем катання в Драгобраті може навіть вийти дорожчим. У Буковелі за цілий день можна взяти скіпас за 1000 гривень, а в Драгобраті за кілька підйомів ти витрачаєш ті ж самі гроші. Проживання, звісно, дешевше, але якщо говорити саме про катання, то вигода сумнівна.

Автор: Лілія МИЦКО
  Гори навколо Буковеля мають середню висоту від 1,000 до 1,200 метрів
Гори навколо Буковеля мають середню висоту від 1,000 до 1,200 метрів

Під час катання Ростислав порізав палець. Медпункт сьогодні ще не працював, тому йому першу допомогу надали у місцевому готелі. Також чоловіка здивувало, що майже ніде немає блокпостів.

- У мене немає відстрочки. А що робити? Весь час сидіти вдома неможливо. У мене є тимчасове посвідчення військовозобов'язаного, тому якщо служити, то в тилові служби. Але скоро на роботі маю отримати бронювання, - розказує він. - Щодо методів мобілізації, які зараз проводять, я бачив тільки відео, а в реальному житті не стикався. Можливо, забирають тих, хто знаходиться в розшуку або не оновив свої дані. Але якщо людина приходить у військкомат, то найчастіше вона виходить із повісткою.

Він також гадає, що бойові дії можуть закінчиться наступного року.

- Думаю, що все до цього йде. З'являється більше розмов з української сторони про готовність до перемир'я на справедливих умовах, а також про підтримку з боку США. На жаль, зараз в нашій армії багато "совкових" методів. Часто спеціалістів переводять у піхоту, навіть якщо вони могли б приносити більше користі в інших підрозділах. Є випадки, коли командири не цінують свій особовий склад. Я хотів би бачити Україну через 5-10 років технологічно розвиненою, членом ЄС і НАТО, з сильною економікою. Для цього важливо зміцнювати військову галузь, експортувати технології й відновлювати туристичну сферу, хоча на це знадобиться час через розмінування територій.

На Драгобраті весь день густий туман ховає гори. Лапатий мокрий сніг ріже очі й прилипає до волосся. Туристи ледве знаходять шлях донизу, орієнтуватися доводиться інтуїтивно. На схилах чути сміх і вигуки, гул від падінь.

- Сьогодні точно не для новачків, - жартує хтось у черзі до підйомника.

Зараз ви читаєте новину «Відсутність ТЦК, космічні ціни і дика природа: як живуть люди біля найвідомішого курорту України». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути