П'ять останніх бійок у парламентах світу
27 квітня в українській Верховній Раді сталася бійка за участю кількох десятків народних депутатів. Запалили дві димові шашки, спікера закидали курячими яйцями. Опозиціонери протестували проти ратифікації угоди з Росією про продовження терміну перебування її Чорноморського флоту в Криму до 2042 року. Після цього кілька нардепів звернулися по допомогу до медиків. У яких ще парламентах використовують кулаки й холодну зброю?
1. 22 квітня цього року в турецькому парламенті зійшлися навкулачки депутати опозиції та владної партії. Націоналісти заявили, по приході до влади Партії справедливості й розвитку 2003-го в країні вдесятеро зросла кількість терористичних актів. Число жертв - у 17 разів. Ісламісти як аргумент проти використали кулаки.
3 лютого билися через законопроект про паранджу. Учасниками були майже 50 законодавців. Одного з них госпіталізували.
2. 5 лютого депутати з опозиційної партії "Італія цінностей" закидали спікера шматками паперу й картонками від скотчу. Були незадоволені голосуванням за закон про підстави для затримання й арешту. Тепер заарештувати можуть за вуличні акції, якщо ті супроводжуються безладом.
3. 19 січня депутати парламенту Тайваню побилися через намір провладної партії Ґоміньдань проголосувати за закон, що дозволив би призначати, а не обирати губернаторів. Опозиційна Демократична прогресивна партія заблокувала спікера й трибуну. Проте гоміньданівці таки здійснили задумане.
У січні 2007-го сутичка між депутатами тривала 4 год. Спікера закидали черевиками й забрали в нього мікрофон. "Дискутували" про склад Ради телебачення й радіомовлення.
У Кореї в бійках беруть участь і жінки-депутати
За рік до цього парламентарі застосували в залі засідань сльозогінний газ.
2005-го одному із законодавців наклали шви після поранень у голову.
Місцеві журналісти кажуть, бійки в парламенті є заздалегідь підготовленими й ретельно спланованими постановками. Таким чином депутати привертають увагу ЗМІ й показують виборцям, як завзято відстоюють свої позиції з ключових питань. Під час бійки вони викрикують гасла й демонструють плакати. А потім збираються разом у барі перехилити по чарці-другій.
4. 22 липня торік депутат парламенту Південної Кореї опинився в лікарні, ще кілька отримали травми після бійки в сесійній залі. Саме обговорювали реформу національних ЗМІ. Представники владної Національної партії блокували місце спікера з вимогою негайно прийняти закон, що дозволяє власникам великих телеканалів перекуповувати дрібні опозиційні.
У Кореї в бійках беруть участь і жінки-депутати.
5. У серпні 2007-го болівійські законодавці зійшлися врукопашну під час обговорення вимоги опозиції щодо відставки суддів конституційного суду, яких запідозрили в змові. Депутати тягали одне одного за волосся й били в обличчя. Кілька постраждалих опинилися в госпіталі. Судді залишилися на своїх місцях.
Депутат відкусив іншому шматок вуха
1.Найтрагічнішою за останнє десятиліття вважають сутичку в турецькому парламенті в лютому 2001 року. Через неї в одного з депутатів стався гіпертонічний криз. Урятувати урядовця не вдалося. Його опонента-депутата заарештували й засудили до майже трьох років в'язниці - за ненавмисне вбивство.
2. У Грузії в грудні 2000-го депутати билися за допомогою кастетів. Сталося це під час обговорення законопроекту про кримінальну відповідальність чиновників за розкрадання майна у великих розмірах.
3. Восени 2001 року індонезійські законодавці влаштували перестрілку діроколами.
4. 17 листопада 2004 -го один із членів парламенту Еквадору дістав пістолета й намагався вистрілити. Але втрутилася охорона і забрала зброю. Бійка зчинилася через пропозицію проголосувати закон про імпічмент президенту країни.
Долари розлетілися по всій залі засідань
5. У йорданському парламенті один із депутатів відкусив іншому шматок вуха. Саме дискутували про права палестинських біженців. Сталося це в травні 2001 року.
6. У листопаді 2000-го нігерійські законодавці виявили на своїх столах пачки доларів. Так "стимулювали" голосування за зняття спікера. Ті, кому грошей не дісталося, запротестували проти підкупу депутатів і звинуватили в цьому президента. Прихильники глави держави розпочали бійку, а купюри розлетілися по всій залі засідань.
Як заспокоюють депутатів
У червні 2004 року депутата італійського парламенту, що вдарив свого колегу, позбавили мандату на три дні.
У Південній Кореї є "парламентські поліцейські".
За безпекою в чилійському парламенті стежать звичайні поліцейські. У жовтні 2002-го там сталася бійка через зняття з Авґусто Піночета титулу "почесного сенатора". Поліція вигнала із зали депутатів.
У Росії після бійки між депутатами Держдуми Жириновським і Савельєвим запровадили посаду "парламентського пристава". Сутичку спричинила незгода Ліберально-демократичної партії з результатами виборів в одному з округів та вимога звільнити тамтешнього губернатора.
Англійських депутатів за конфлікти на робочому місці позбавляють права відвідувати парламент протягом місяця. Також утримують заробітну платню за час відсутності.
Цифра
8
осіб, зокрема прем'єр-міністра Тіґрана Саркісяна, розстріляли в парламенті Вірменії 1999 року. Убивць заарештували, але їхні мотиви досі невідомі.
18
годин протримали заручниками депутатів іспанського парламенту в лютому 1981-го. Військові ввірвалися до зали засідань і намагалися влаштувати заколот. Спроба провалилася.
Комментарии