Росії довелося поспіхом шукати формулювання того, як пояснити катастрофу літака "Азербайджанських авіаліній". Це сталося тоді, коли лідери західних держав засуджували Путіна за різдвяний обстріл України, а керівники низки пострадянських країн якраз добирали слова як реагувати на збиття цивільного літака над російським небом.
AZAL Embraer 190 номер J2-824 формально здійснив аварійну посадку біля міста Актау в Казахстані. Із 67 пасажирів і 5 членів екіпажу вижили 25 осіб (за іншими даними - 32 особи), більшість із них госпіталізовані у тяжкому стані. Офіційні причини катастрофи, які озвучила авіакомпанія, - зіткнення судна зі зграєю птахів або туман.
На борту були громадяни Таджикистану, Казахстану, Азербайджану, Росії, Киргизстану. Через це у президента Азербайджану Ільхама Алієва була вагома причина повернутися додому із саміту країн СНД, що проходив у Санкт-Петербурзі. Раніше від участі у цьому саміті відмовився прем'єр Вірменії Нікол Пашинян. Але саме він одним із перших висловив співчуття родинам загиблих і постраждалих. Як і лідери Туреччини, Ірану, Польщі та інших держав.
Кремлівський диктатор розпочав неформальний саміт лідерів країн СНД зі слів скорботи, а потім заговорив про економіку.
Залізні птахи
Путін зазвичай кожну складну бесіду розпочинає економікою. Тому можна було припустити, що демарш відразу двох лідерів країн Середньої Азії був не випадковим.
За кілька годин після трощі блогер Fighterbomber виклав відеозапис пошкоджень уламків літака, схожих на аналогічні від елементів зенітної ракети. Блогер має зв'язки із Повітряно-космічними силами РФ, його пост, можливо, дав "відмашку" на оприлюднення інших відео з такими ж пошкодженнями борту та лівого крила. Тому версія з українським дроном, котру намагалися запустити російська пропаганда, швидко була визнана недостовірною.
Літак без курсу
Літак прямував із Баку до Грозного. У західних ЗМІ звертають увагу на свідчення тих пасажирів, котрі залишилися живими, а також на відеодокази трощі та на вірогідні записи переговорів пілотів, котрі з'явилися у мережі.
Згідно з ними, пілоти повідомили спочатку про втрату обидвох GPS і тоді ж попросили супроводу до іншого аеропорту, оскільки аеропорт Грозного відмовив у посадці. Пілоти хотіли повернути до Баку, однак диспетчери запропонували Мінводи. Доки тривали перемовини, борт, за словами одного з пілотів, зазнав удару, через що відмовив один із двигунів. Пілот припустив, що це були птахи. Літак не зміг виконати маневр повороту на Мінводи. Раптом пілот повідомляє диспетчеру, що на борту "все добре". Диспетчер зауважує - погано чути. Саме після цього повідомлення AZAL зникає з радарів на довгих 37 хвилин, після чого, з'являється біля Актау, тричі намагається сісти, втрачає управління і розбивається.
Telegram-канал "ВЧК-ОГПУ", близький до російських спецслужб, стверджує, що літак було атаковано ППО однієї з військових частин Наурського району Чечні, лояльних главі Чечні Рамзану Кадирову.
Кадиров VS Кремль
Політичний експерт Юрій Романенко, коментуючи повідомлення Orda.kz про ймовірний вибух на борту кисневого балона, зазначив: "Схоже, вибухнув балон на ім'я Рамзан, що прийшлося відіслати літак через Каспій у надії, що він впаде у нього".
Цьому завадив професіоналізм пілотів. Відтак справжні причини трагедії потроху виходять назовні.
"Можна напевне стверджувати, що криворуке російське ПВО збило літак", - констатує народний депутат Олексій Гончаренко.
У російських пабліках близько полудня 26 грудня почали з'являтися версії про закриття аеропортів регіону через атаку українських дронів, зокрема й на Чечню: диспетчери та військові діяли суворо за інструкцією, літаку, мовляв, просто не поталанило.
Племінник і глава Радбезу Чечні Хамзат Кадиров заперечив вірогідність пошкодження літака БпЛА або ракетою ППО, бо "все збито". Однак у другій половині дня 26 грудня Рамзан Кадиров, за даними Telegram-каналу "Кремлевская табакерка", у вузькому колі сказав: "Літак у Грозному збили навмисне. То не могли нас від БПЛА захистити, а тут цілий літак збивають. Це не випадково. Шайтани хочуть прискорити особисто мені проблеми".
Натомість джерела каналу в міноборони РФ припускають, що дрони до Чечні стали прилітати частіше після конфлікту людей Кадирова з людьми олігарха Сулеймана Керімова, котрим підіграли російські "силовики", через маркетплейс Wildberries.
Політичні наслідки трощі
Міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров заявив про відсутність офіційних коментарів до завершення слідства, котре веде казахстанська сторона. Казахстан категорично відмовився від допомоги та участі Росії й Азербайджану у слідстві.
Жорстка позиція Казахстану свідчить про спробу Касим-Жомарта Токаєва виграти щось від ситуації. Адже Астана допомагає Кремлю обходити санкції. Нині розвиток цієї проблеми для Росії - у руках Казахстану. "Астана може як звинуватити РФ, так і "відбілити" її", - припустив авіаексперт Анатолій Кравчинський.
"Катастроф буде більше"
Український військовий Петро Шуклінов звернув увагу, що авіатроща руйнує міф про безпечний повітряний простір Росії, котрий старанно підтримував Кремль протягом майже трьох років війни з Україною. За його версією, або ППО розцінили літак як БпЛА, або мали на меті не літак, а дрон, котрий був неподалік. GPS відмовили через роботу російських засобів радіоелектронної боротьби (РЕБ). Ракета від системи ППО "Панцир - С1" вибухнула поруч із літаком.
"Катастроф буде більше. Путін не закриває повітряний простір над РФ, щоб зберегти собі імідж", - припустив він.
Очевидно, що російсько-азербайджанські та російсько-турецькі стосунки погіршаться, припустив викладач Києво-Могилянської бізнес-школи Валерій Пекар. "Це для нас плюс. Літати до Росії тепер дорівнює гратися в російську рулетку. Це також плюс. Суперечності між кланами біля імперського трону поглибляться. Це також плюс", - резюмує він.
"Кінці у воду"
Euronews із посиланням на джерела в уряді Азербайджану пише про те, що попереднє слідстіво дійшло висновку про ураження літака уламками російської ракети класу "земля - повітря", випущеної під час атаки БпЛА на Грозний. На цьому трагедія продовжилася, бо літаку не дозволили сісти у російських аеропортах, пілоти змушені були взяти курс на Каспійське море. Є версія, що у Чечні знали про підбиття пасажирського літака і спрямувати його до моря, щоб "кінці у воду".
Розворот Примакова
Ільхам Алієв повторив так званий "розворот Примакова", коли той наказав повернути до Росії свій літак, яким прямував до США, через обстріл Сербії військами НАТО, нагадав заступник головного редактора Espreso TV Ігор Гулик. "Алієв, як і Ердоган, — східний тип політика. Він не забуде Путіну цього інциденту", - зазначив Гулик. Журналіст Олександр Крамаренко нагадав: після розвороту Примакова Росія за кілька місяців підтримала режим Мілошевича, а по тому замість Бориса Єльцина до влади прийшов Володимир Путін.
"Розворот Баку ще більше в бік Анкари – цілком ймовірний… А ще цей випадок свідчить, що мати справу з Росією – погана ідея. У будь-яких формах. Бо Росія є джерелом небезпек", - зазначив він.
Коментарі