"Пропонуємо вашій увазі неперевершений вірш, майстерно викладені рядки якого, послідовність і образність залишаться в пам'яті кожного, хто його прочитає", – з такою передмовою 29 січня 1845-го газета New York Evening Mirror – "Дзеркало Нью-Йорка" – надрукувала поезію "Ворон" 36-річного Едґара Аллана По.
У вірші 108 рядків. Автор розповідає, як зимової ночі хоче забути кохану жінку, яка померла. Через вікно до нього входить ворон. Починається розмова. На всі запитання птах відповідає: "Більше ніколи". Зокрема, на останнє: чи возз'єднається з коханою бодай на небесах. Оповідач проганяє птаха, але той сидить, відкидаючи тінь. Чоловік розуміє, що його душа ніколи не підійметься з мороку цієї тіні.
У книжці "Філософія творчості", що вийшла через рік, По наводить діалог із самим собою, який начебто мав у процесі написання вірша:
– Що в уявленні всього людства найсумніше?
– Смерть.
– І коли вона найпоетичніша?
– Коли тісно пов'язана з прекрасним.
– Отже, смерть прекрасної жінки є найпоетичнішою річчю на світі. Не підлягає сумніву, що найкраще для оповіді підходять уста вбитого горем коханого, – вирішує По. – Робота йшла щабель за щаблем до завершеності з точністю і послідовністю, з якими вирішують математичні завдання. Я знайшов вісь, яка тримала всю будову.
Едґар По бідував. Жив з того, що друкував у журналах містичні оповідання-детективи. Отримував символічні гонорари. Рукопис "Ворона" приніс знайомому редакторові. Той не схотів публікувати, але із жалю заплатив автору $15 – за ці гроші тоді можна було купити 100 пляшок портвейну. Редактор New York Evening Mirror погодився надрукувати вірш за $10 гонорару.
"Ворона" передруковують провідні видання США. Автора кличуть виступати з ним на лекціях і приватних вечірках. По видає збірку "Ворон" та інші вірші". А за два роки помирає від сухот його дружина Вірджинія. Письменник опиняється на місці героя свого твору.
Він депресує, випиває. Восени 1849-го вирішує одружитися зі своїм першим коханням – Ельмірою Шелтон, яка саме овдовіла. Та за кілька днів до весілля По знаходять у дешевому трактирі – напівбожевільного, в обдертому одязі, без грошей. П'ять днів поет лежить у лікарні, його мучать галюцинації. Так і не отямившись, помирає 40-річним.
34 959 458 доларів виграла на автоматі "Однорукий бандит" офіціантка Синтія Джей 29 січня 2000 року. У казино в Лас-Вегасі заглянула після робочої зміни. При собі мала $27. Щасливими для Синтії стали останні $3. Щоб заробити виграну суму, їй довелося б працювати офіціанткою 1165 років
"О соединении спирта с водой", –
називалася докторська дисертація російського хіміка Дмитра Менделєєва, яку він захистив 31 січня 1865 року. Дату вважають днем народження горілки. Мовляв, саме в цій праці вчений довів, що ідеальна частка спирту в напої – 40%. За його рецептурою нібито уряд запатентував "Горілку московську особливу". Насправді вчений вирахував, за якого співвідношення етилового спирту й води об'єм рідини буде мінімальний – 46 до 54. Про алкоголь у дисертації немає жодного слова. Міф про "менделєєвську" горілку вигадав історик і кулінар Вільям Похльобкін, зачепившися за назву праці. 1991 року він описав це в монографії "Історія горілки"
26 січня 1972-го бортпровідниця 22-річна Весна Вулович (на фото) вижила після падіння літака з висоти 10 159 м. Він прямував зі Стокгольма до Бєлграда, був над територією Чехословаччини, у багажному відділенні спрацювала вибухівка. Загинуло 27 осіб. Весна опинилася в літаку випадково – в компанії "Югославські авіалінії" її сплутали з іншою працівницею з таким самим іменем. Зламала ноги, три хребці, пошкодила череп. Перше, що попросила, коли прийшла до тями, – закурити. 4,5 року заново вчилася ходити. Коли повністю одужала, влаштувалася працювати в офісі "Югославських авіаліній".
31 січня 1968 року проголошена незалежність Республіки Науру. Цей острів в Океанії площею 21 кв. км 1798-го відкрили англійці. Тут мешкало 12 племен тубільців. Боротьба за Науру розгорнулася на початку ХХ ст., коли на острові відкрили поклади фосфоритів. Під час Другої світової ним володіла Японія. З 1947 року острів мав статус "підопічної території ООН" під контролем Великої Британії, Австралії і Нової Зеландії. Сьогодні Науру є найменшою державою у світі за межами Європи, тут живе менше 10 тис. осіб. А також єдиною республікою, яка не має офіційної столиці.
28 січня 1920 року постановкою "Гріх" за п'єсою Володимира Винниченка почав роботу Український театр ім. Франка у Вінниці під керівництвом Гната Юри. Місто в той час перебувало під контролем Директорії УНР. За півроку показали 23 прем'єри. Часто виступали поза Вінницею – у Черкасах, Кременчуці, Кам'янці-Подільському, Проскурові – теперішній Хмельницький. Кістяк колективу складали молоді актори: Амвросій Бучма, Мар'ян Крушельницький, Поліна Нятко. Наприкінці сезону Вінницю зайняли "червоні". Театр продовжив роботу, через три роки трупу запросили працювати в Харків – тодішню столицю радянської України. 1926-го актори переїхали до Києва. Зараз це Національний академічний драматичний театр ім. Франка.
Коментарі