"Наша мета" — максимально розкрити зв'язок одного з найвидатніших художників XX століття з Україною, — каже засновниця Інституту Казимира Малевича Тетяна Філевська, 35 років. Написала сценарій документального фільму "Малевич". Вихід стрічки приурочили до 140-річчя від дня народження автора картини "Чорний квадрат".
Казимир Малевич народився у Києві 1879-го в польській сім'ї. Більшу частину дорослих років прожив у Москві та Ленінграді. В анкетах і листах підписувався як українець.
Заснував художній напрям супрематизм, в основі якого — безпредметність. Малевич обстоював остаточний розрив живопису із зображенням реального світу. В картинах зосереджувався на кольорі та формі.
— Про нього говорять переважно в контексті російської культури, — продовжує Тетяна Філевська. Ми ж акцентуємо на українських періодах життя художника. Від народження до переїзду в Москву 1904-го. Та протягом 1927–1930 років, коли митець повернувся до Києва. Показуємо місця, пов'язані з ним. Наприклад, Київський художній інститут (зараз Національна академія образотворчого мистецтва і архітектури. — ГПУ), де він викладав. Використовуємо автобіографічні спогади, в яких Казимир Малевич навіть сестрі Вікторії казав писати в графі "національність" українка.
Не очікували зробити якесь відкриття. Місцем народження митця вважався будинок за адресою Бульйонська, 15. 2012-го цю вулицю перейменували на честь Казимира Малевича. З'ясували, що насправді він народився у великому маєтку своєї тітки Марії Оржеховської на Жилянській, тоді престижний район міста. Будівля не збереглася. Зараз на цьому місці розташований житловий комплекс "Дипломат Холл".
Кінострічку про Малевича знімали в Україні, Польщі та США.
У стрічці відтворили анімаційний фільм 1920-х з геометричних фігур, сценарій якого написав Малевич. Розробляв проект разом з німецьким режисером Гансом Ріхтером, але вони так і не завершили роботу.
Режисером документального фільму "Малевич" є Володимир Луцький. У прокат стрічка вийде 28 лютого.
Коментарі