"Не буду хвастаться, але наш заклад завжди був найкращим, — каже ректор КНУБА Анатолій Тугай. Розмовляємо з ним у його кабінеті на третьому поверсі. На стіні висить штандарт — це ознака влади ректора. На ньому напис "Київський національний університет будівництва і архітектури". — Недавно склали рейтинг із 234-х українських вузів. У будівельній галузі та архітектурі ми перші, в загальному списку п"яті.
КНУБА — провідний інженерний вищий навчальний заклад України, який готує сучасні інженерні кадри не лише для країни, а й для багатьох держав світу. Тут навчаються понад 10 тис. студентів, працюють шість факультетів.
— 1930-го на базі відділення фабрично-заводського і комунального будівництва Київського політехнічного інституту та архітектурного факультету Київського художнього інституту створили Будівельний інститут, який 1939 року перейменували на Київський інженерно-будівельний. У серпні 1993-го почався новий етап в історії закладу — на його базі створили Київський державний технічний університет будівництва і архітектури. На початку 1999-го нам надали статус національного, — розвідає професор Тугай. — КНУБА — єдиний вуз, який випустив чотири Героя України за роки незалежності. У нас навчалося багато відомих будівельників, архітекторів, громадських діячів — Гусєв, Омельченко, Присяжнюк, Поляченко, Шилюк, Беркута, Єжов, Дьомін, Орленко, Броневицький. Це під керівництвом Орленка відроджені наші святині - пам"ятки архітектури. Це, до речі, його подарунок, — показує на картину біля стіни. В центрі зображений архістратиг Михаїл. Обабіч — пам"ятки архітектури, які відновив Орленко. Він подарував картину на 75-річчя університету.
Наші професори отримують 4 тис. грн.
— Зарплата у нас удвічі менша, ніж у Київському політехнічному, університети імені Шевченка, Природокористування і біоресурсів України. — От бувають у держави такі казуси. У нас викладають 100 докторів та професорів, 400 кандидатів та доцентів. Ми один із небагатьох вузів України на базі університету здійснюємо підвищення кваліфікації викладачів інших вузів.
У закладі працюють дев"ять рад із захисту докторських та кандидатських дисертацій із 18-ти напрямів.
— У нас досить жорсткі умови і до студентів, і до пошукачів учених звань— зауважує.
70% студентів КНУБА — не кияни.
— Ми повністю забезпечуємо житлом, хоч хтось пустив чутку, ніби ми повиганяли студентів із гуртожитків, бо здаємо їх в оренду. Жодного виробничого чи житлового приміщення ми не здали. Маємо вісім гуртожитків, один сімейного типу. Всі на території інституту. Для кожного студента виділяємо 6 квадратних метрів площі.
Університет має дві спортивні бази з басейном та стадіон: на території вузу та в Кончі-Заспі під Києвом.
40 років тому в КНУБА з"явився новий напрям — ґрунтосилікати. Його розробили колишні студенти КНУБА.
— Це лужні в"яжучі речовини, які заміняють цемент, — розповідає Анатолій Тугай. — Вони дають можливість з"єднувати будівельні матеріали вдвічі-тричі міцніше. На базі цього створили інститут нових в"яжучих матеріалів. Ними користуються в усьому світі. Потужна у нас кафедра будівельної та теоретичної механіки. На ній розробляють просторові тонкостінні конструкції. Їх використовують для гвинтів підводних човнів, оболонок супутників, ракет.
Каже, на базі університету розробляли технологію різання льоду Північного Льодовитого океану та антен, які використовують у космосі.
Анатолій Тугай очолює кафедру водопостачання та лабораторію фізико-хімічних методів очищення води. Посаду ректора обіймає 26 років.
— Народився у Криму, прожив там шість тижнів, — згадує ректор. — Жив із бабусею у селі Македони Миронівського району на Київщині, батьки лишилися у Криму. Того дня, коли вони приїхали у гості, почалася війна. Не знаю, що з ними було, якби там лишилися.
Недавно в університеті відкрили нову спеціальність — "Товарознавство та комерційна діяльність".
— Нам підказав торгово-економічний університет це зробити, — розповідає. — В Україні почали розвиватися будівельні супермаркети, а фахівці не було. Самі не ризикнули відкривати, бо для цього потрібна лабораторія будівельних матеріалів, якої ми не мали.
Говорить, що найбільшим авторитетом користується архітектурний факультет.
— Як був у Китаї, то дивувався побудованим там приміщенням. То казкові споруди. Все створювали наші студенти-китайці. У них архітектори не прив"язані ні до розмірів, ні до конструкцій. Їм дають необхідні кошти. У нас цей шлях тільки-но починається. Затребувані спеціалісти з геодезії. Підприємства руки відривають, так просять цих фахівців. Жодних доріг, приміщення не зроблять без них.
Здобувають освіту в КНУБА на бюджетній та контрактній основі.
— У нас майже не було платного навчання, — зізнається. — Після прийняття Україною незалежності, була гарна ідея створити по одному національному вузу з кожного напряму. Їх мало бути 13. Держава обіцяла забезпечувати їх усім необхідним, зробити елітними, показовими. Тепер в Україні близько 100 національних університетів. Президент поїхав, як гарно прийняли, от назвали національним. Прем"єра гарно прийняли — дали статус національного. Якось хтось сказав, що у нас багато технарів. Після цього скоротили прийом на ці спеціальності за винятком національних вузів. Нам зберегли план прийому. На бюджет приймаємо 950 студентів. А от у Сімферополі було 900, лишилося 450.
Вартість навчання у нас найнижча у Києві — 8 тис. грн на рік на всі інженерні спеціальності.
КНУБА — єдиний вуз, чотири випускники якого стали Героями України
— Маємо на одного викладача 10 студентів, — каже ректор. — На архітектурний факультет вартість вища — 16 тисяч, бо там п"ять студентів на викладача. Міністерство хотіло, щоб ціна навчання скрізь була однакова. Це неправильно, адже затрати різні. Всі гроші, які студенти платять за освіту, йдуть до спеціального державного фонду. Їх зробили підзвітними казначейству. Як треба щось терміново купити для вузу — чи принтери чи комп"ютери — маємо чекати півроку, поки нам їх виділять.
Зазначає, всі випускники гарно влаштовуються.
— Будівельник не працюватиме менш як за тисячу доларів, архітектор просить більше — від півтори. Наш вуз популярний серед іноземців. Тут учиться 250 студентів з інших країн. Для них створюємо російськомовні групи.
Цьогоріч студенти вступатимуть за новими правилами.
— Випускників менше, ніж торік, — каже. — Сто тисяч школярів не подали заявки на тестування. З них на історію та географію не з"явилися 10 відсотків. Не можу прогнозувати, який конкурс буде цього року. По всіх спеціальностях прийматимемо за рейтингом абітурієнтів, який складатимемо за результатами їхнього тестування. Воно дає оцінку знань, а не вмінь і можливостей. Це дозволяє побачити рівень підготовки учнів різних шкіл та районів.
Додає, що іспити лишилися тільки на творчих спеціальностях.
— На архітектурний факультет вступники здаватимуть екзамен по рисунки, живопису та композиції.
Прийом документів до столичних вузів розпочинається 29 червня. В КНУБА їх на факультет архітектури прийматимуться до 15 липня, на всі інші спеціальності — до 29. За чотири дні виставлять рейтинг та оголосять результати.
— А далі починається нерозбєриха, — зауважує Анатолій Тугай. — Студентам дозволяються подавати документи до кількох вузів. Кажуть, торік якийсь вступник установив рекорд — подав до 30-ти одночасно. Якщо абітурієнта рекомендовано до вступу – то він повинен за п"ять днів надати оригінал документа, але оригінали документів із тих, хто набрав 72 бали і вище, подало лише три особи. Із 400 балів 372 був прохідним. Уступили 25 осіб, але троє не надали оригіналів. У результаті не добрали потрібну кількість. Такі питання чомусь неврегульовані в Україні.
У кутку на столі стоїть макет університету. Його зробили працівники Київпроекту.
— Наші діти не гірші макети роблять, — запевняє ректор. — До речі, ми єдиний заклад, де за студентами протягом усього періоду їхнього навчання закріплюється робоче місце. Вони мають свій стіл, дошку.
Напрями, спеціальності, за якими готують фахівців
Мистецтво:
Образотворче і декоративно-прикладне мистецтво
Менеджмент:
Менеджмент організацій
Геодезія, картографія та землевпорядкування:
Геодезія
Землевпорядкування та кадастр
Геоінформаційні системи і технології
Комп"ютерні науки:
Інформаційні системи та технології управління
Інформаційні технології проектування
Інженерна механіка:
Підйомно-транспортні, будівельні, дорожні, меліоративні машини й обладнання
Будівництво:
Промислове і цивільне будівництво
Міське будівництво та господарство
Технологія будівельних конструкцій, виробів і матеріалів
Теплогазопостачання і вентиляція
Споруди й обладнання водопостачання і водовідведення
Автоматизація та комп"ютерно-інтегровані технології:
Автоматизоване управління технологічними процесами
Водні ресурси:
Водопостачання та водовідведення
Архітектура:
Архітектура будівель і споруд
Містобудування
Коментарі
4