— У Львова був свій Моцарт, — каже музикознавець Любов Морозова, 36 років. — Композитор Вольфґанґ Амадей Моцарт мав шістьох дітей. Четверо померли немовлятами. Вижили двоє синів. Франц Ксавер був молодшим. Утратив батька 5-місячним. Пішов його шляхом. Переїхав до Львова викладати музику й залишився на 30 років. Створив тут більшість творів. У їх звучанні чути галицькі мотиви. Писав обробки українських народних пісень. Найвідоміша — ре-мінор на тему пісні "У сусіда хата біла". Був нічим не гіршим композитором, ніж Моцарт-старший. Слава батька завадила йому реалізуватися сповна.
Львівський письменник 34-річний Богдан Коломійчук написав пригодницький роман про життя композитора. Книга "Моцарт із Лемберга" вийшла у "Видавництві Старого Лева".
— Описав життя Франца Ксавера з 11-річного віку до смерті, — розповідає Богдан Коломійчук. — Оскільки це художня книжка, дав у ній місце авторській вигадці. Траплялися містичні збіги. У романі з'являється героїня на ім'я Каролін. Зобразив її дещо легковажною, проте наділеною музичним талантом. Є сцена, де Франц слухає, як вона виконує уривок з опери Генделя. Виявилося, що Каролін існувала насправді. Була співачкою і близькою знайомою Моцарта-молодшого. Ім'я, вік, обдаровання — все збіглося.
Франц Ксавер прожив у Львові більшу частину життя. Маємо повне право називати його якщо не українцем, то хоча б львів'янином. Тут написав найкращі твори, заснував музичне товариство, зустрів кохання — нехай і не зовсім щасливе. Кохав композитор заміжню жінку. Тому й не одружився, не мав дітей.
Досліджував біографію Моцарта-молодшого в бібліотеці консерваторії австрійського Зальцбурга. Читав його листи, щоденники. На зворотному шляху в Карлових Варах у Чехії відшукав могилу композитора. Останні шість років він провів не у Львові. Помер 53-річним від раку шлунка.
У книгарнях роман "Моцарт із Лемберга" коштує 90 грн.
Коментарі