3 червня у столичному театрі ім. Франка завершився 1-й Міжнародний кінофестиваль. Оголосили про це зі сцени продюсер конкурсу кінематографістів із Бердянська Федір Крат, 39 років, і дружина президента конкурсу 66-річна Лариса Ступка.
— Богдан Сильвестрович учора полетів до Америки, — пояснює Крат. — У ці хвилини він зустрічається із актором Робертом де Ніро. Хоче запросити його на наступний фестиваль. Наступного року ми збудуємо фестивальне місто на березі Дніпра.
Акторів на закриття привезли автобусом.
— Колись нас так у піонерський табір автобусами возили, — каже 49-річний Борис Барський із трупи "Маски". — Дуже зручно. Ніхто нікуди не втече і всі доїдуть вчасно.
Помічає червону доріжку, знімає туфлі й босоніж крокує до входу. За ним у довгій вечірній сукні йде московська актриса Марина Могилевська.
— Не спрашивайте меня о фильмах, — червоніє актриса. — Ни одного не видела. Приехала вчера, хотела со Ступкой пообщаться, но его нет. Удивляюсь оптимизму украинцев. Все загибаются от кризиса, а вы праздник устроили.
Російський режисер, колишній киянин 51-річний Дмитро Томашпольський переглянув усі фільми. На показ своєї стрічки про Анну Ахматову "Місяць у зеніті" прийшов із виконавцем головної ролі Володимиром Кошевим, 32 роки.
— Я сів в кутку, — згадує актор. — Дивлюся, прийшла літня пара. Він майже нічого не чує, дружина йому все пояснює. "А це хто?" — питає чоловік. — Ахматова. — А це? — Гумільов. По завершенню дідусь цікавиться: "Ну, як тобі Гумільов?" — "Я б з ним пішла," — зітхнула бабуся.
— А я не потрапив на показ свого фільму "Таємничий острів", — скаржиться київський режисер Володимир Тихий, 39 років. — Пускали лише по запрошеннях, я не набрався сміливості собі попросити.
— Зала була майже порожня, — пошепки обурюється Томашпольський. — Не розумію, чому Іллєнка, Балаяна не було. Балаян готується знімати 4-серійний фільм за романом "Алые паруса". Ти, Володя, — каже до Кошевого, — ідеально підійшов би на роль Грея. Якби був Балаян, я підвів би тебе до нього.
— Я переважно у Франції знімаюся. У Росії зараз така байда, — упівголоса каже Кошевий.
Більшість конкурсних фільмів створені 2008-го. Стрічки "Юнкера" (Росія), "Кадет" (Білорусь), "Контракт" (Україна) — цьогоріч.
На майстер-клас британського режисера Пітера Ґрінуея записалися журналісти, студенти, бухгалтери, брокери, працівники метрополітену. У Києві британець був три дні, на церемонію закриття не залишився.
Член журі 60-річний Івар Калниньш приїхав на фестиваль з дружиною, 51-річний грузинський режисер Леван Учайнешвілі — із братом. Брати влаштували рейд грузинськими ресторанами столиці. Аргентинська режисерка Вів"єн Імар розповіла про своє українське коріння. Її бабуся — одеситка Хмара емігрувала до Аргентини і змінила там прізвище на Імар.
На фестивалі не було акторів Ади Роговцевої, Леся Сердюка, Богдана Бенюка, режисерів Романа Балаяна, Юрія Іллєнка, Миколи Мащенка. Не прийшов директор Української кінофундації Андрій Халпахчі.
— Це не фестиваль, а пародія! — обурюється Юрій Іллєнко, 73 роки. — В Україні за останній рік жодного фільму не зняли. Нас із Балаяном просто викинули.
Каже, 5 червня в Голлівуді покажуть фільм Сергія Параджанова "Тіні забутих предків", в якому Іллєнко був оператором.
— Я по скайпу вестиму майстер-клас для голлівудських режисерів. Сидітиму в себе в селі й спілкуватимуся з Америкою.
На церемонії закриття фестивалю в залі було багато вільних місць.
Переможець — стрічка "Турне" сербського режисера Горана Марковіча. 2008-го на фестивалі в Монреалі ця картина стала кращою й отримала премію за режисуру. Кращий режисер — аргентинка Паула Хернанднес, драма "Злива". Ліпший оператор — британець Лол Кролі, фільм "Кращі речі". Приз за сценарій — Горан Маркович, стрічка "Турне". Ліпшим композиторами стали німець Кристоф Блейзер і фінн Штефен Калеса за музику до фільму "Фінське танго". Кращий актор — аргентинець Антоніо Бірабент із кінострічки "Три бажання". Актор другого плану — латвієць Любомирас Лаусіавічус, фільм "Вогельфрай". Приз за кращу жіночу роль розділили росіянки Світлана Крючкова й Світлана Свирко: вони зіграли Анну Ахматову в молодості та літньому віці в картині Дмитра Томашпольського "Місяць у зеніті". Приз за кращу жіночу роль другого плану дістався полячці Дануті Стенці за роботу в фільмі "Ще раз".
4 млн грн — бюджет фестивалю
4 фільми на день переглядали члени журі
4 год. — спав щодня продюсер фестивалю Федір Крат
4 дні — був на фестивалі Богдан Ступка
4 майстер-класи провели на фестивалі режисери Зануссі, Рудінштейн, Прошкін і художник Олег Кулік
44 рази спіткнулися гості фестивалю на червоній доріжці через погано покладений асфальт
64 актори з дев"яти країн відвідали фестиваль
$58 млн — бюджет фільму "Я є, бо ми є", сценарій до якого написала співачка Мадонна
4 м шнура не вистачило, щоб підключити проектор під час показу фільму Пітера ґрінуея, його шукали 1,5 год.
40 грн коштує філіжанка кави з молоком і цукром у готелі "Рев"єра", де жили гості
275 євро — беруть за добу проживання в одномісному номері готелю
Коментарі