Між Європою та Росією: 30 років електоральних гойдалок України

Українські виборці нагадують чоловіка, який топчеться по граблях і дивується, чому він увесь у синцях. Упродовж всієї історії Незалежності проєвропейські кандидати в президенти змінювалися проросійськими. І щоразу - така зміна приносила соціальні потрясіння, революцію, війну. Чи не час, нарешті, зробити висновки з цих танців на граблях і почати голосувати усвідомлено і відповідально?

Добре, напишу про це трохи більше і закрию для себе тему. Історія усіх виборів президента в Україні - це протистояння між проєвропейським і проросійським кандидатами. Причому, навіть один і той же кандидат міг впродовж кар'єри бути і таким, і таким.

В парі Чорновіл vs Кравчук останній безумовно був прорадянським/російським. А в парі Кравчук vs Кучма виступав ледь не бандерівцем. Так само Кучма-1 і Кучма-2 - це два різних Кучми. Він також ідеально показує невідворотну еволюцію проросійського попихача до державника, яку демонстрували більшість президентів. Навіть Януковича і Зеленського навчили ритуальній українській мові. І навіть Порошенко два роки будував якусь російську Четверту республіку, перш ніж перемкнувся на армію-мову-віру. Подібна критика лунає від наших русофілів на кшталт Дубінського і щодо Зеленського. Хоча тут це маска і гра, як на мене. Але нехай, щось змусило і їх на демонстрацію такої еволюції.

...українські виборці зі змінним успіхом 30 років приводили до влади то проєвропейського, то проросійського президента...

Отож, українські виборці зі змінним успіхом 30 років приводили до влади то проєвропейського, то проросійського президента, тому що симпатиків кожного з векторів розвитку було приблизно порівну. Грубо кажучи, 50 на 50. Або, якщо хочете - 45 на 45 плюс 10 відсотків нестійких, які і вирішували справу з мінімальною перевагою кожного разу. Причому, довгостроковий тренд був на користь європейців. Просто пригадайте, що в Росії досі існують комуністи в парламенті, а ми вже забули, хто це такі.

І ця хитка рівновага була з Кримом і Донбасом. Порошенко в 2014 році переміг не тому, що щось наобіцяв ваті, як стали тепер трактувати, а тому, що це були вибори без Криму й Донбасу, в такому стані він набрав близько 55%.

І якимось (неважливо яким) чином перетворив їх на 25% на наступних виборах. Навіть без Криму й Донбасу. Можливо, це наслідок необхідних, але непопулярних реформ, можливо, якихось необов'язкових вчинків, що примусили союзників стати противниками - зараз важливий тільки математичний результат. Треба якось повертатися хоча б до стану 50 на 50, а для цього зробити висновки, не шукаючи винних, а шукаючи шлях. Якось так.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі