Вибухає, горить, детонує: Сили оборони громлять російські арсенали

Днями наші захисники уразили 51 арсенал ГРАУ - один із трьох найбільших на Росії. Через детонацію була оголошена евакуація навколишніх населених пунктів, окупанти втратили, за різними даними, від 100 до 260 тис. тонн артснарядів та ракет. Що відбувається?

З самого початку далекобійних ударів українського війська по території Російської Федерації стало зрозуміло, що окрім об'єктів енергетичного сектору, особливу увагу тих, хто планує удари - приділяють складам, які входять в структуру Головного ракетно-артилерійського управління Міністерства оборони Російської Федерації (ГРАУ). Саме тпм зберігається стратегічний запас боєприпасів. І така тактика зрозуміла: боєприпаси - це "кров війни" і їхнє знищення зазвичай призводить до певних проблем у веденні бойових дій.

Такі склади - це завжди цілий комплекс підземних та наземних будівель, спроєктований і побудований за часів СРСР за певними правилами. Так, різні склади призначались для зберігання різних типів боєприпасів і від цього відштовхувались в розміщенні населених пунктів (умовно кажучи, склади для зберігання ракет завжди розташовувалися у найбільшому віддаленні). Але "шалені 1990-ті" внесли свої корективи - совєцьку армію зі складами виводили зі східної Європи, тому боєприпаси розміщували де тільки можливо, незважаючи на усталені норми. Та й цивільне будівництво відбувалось за правом сильного, а не за якимись там стандартами.

Хай там як, але починаючи з вересня 2024 року українські військові почали цілеспрямовану кампанію із завдання ударів по складах ГРАУ. 18 вересня 2024 року був атакований 107-мий арсенал ГРАУ поблизу міста Торопець Тверської області, а 20-21 вересня - були уражені 23-й арсенал ГРАУ та 719-та військова база, куди звозили північнокорейські снаряди.

...в результату удару були знищені ракети, призначені для оперативно-тактичних ракетних комплексів "Іскандер", "Точка-У", КАБи та артилерійські боєприпаси

23-й арсенал, цей невеликий об'єкт (всього 2,6 кв. км), який розташований знову ж таки, поблизу населеного пункту Торопець (460 км від державного кордону), був уражений 20 вересня 2024 року. Тоді ЗМІ писали, що в результату удару були знищені ракети, призначені для оперативно-тактичних ракетних комплексів "Іскандер", "Точка-У", КАБи та артилерійські боєприпаси. Цікаво, що скоріш за все, "спусковим гачком" для удару стало прибуття зенітних ракет з 1562-ї окремої зенітної ремонтно-технічної бази, розташованої поблизу білоруського міста Осиповичі. Тоді розвідники говорили про 94 напіввагони і 5 вагонів з охороною.

У жовтні 2024 року Генштаб ЗСУ повідомив, що Сили оборони України у ніч на 9 жовтня завдали вогневого ураження по 67-му арсеналу ГРАУ, що в Брянській області. На території складу зберігалися, зокрема боєприпаси з КНДР, а також КАБи.

Вже у листопаді того ж року, арсенал знову піддався атаці. Цей арсенал є найближчим до України, адже розташований всього за якихось 120 км від кордону, тому його могли вразити будь-чим. Цікаво, що на супутникових знімках за 2019 рік можна побачити, що частина боєприпасів на цьому складі зберігались просто неба.

У ніч із 19 на 20 листопада 2024 року у російському селищі Котові Новгородської області (орієнтовно 680 км від кордону з Україною) було зафіксовано потужну атаку на 13-й арсенал ГРАУ. Що там зберігалось - невідомо, але за деякими даними, це були снаряди для ствольної артилерії.

...значні запаси артилерійських снарядів, ракет різного типу, зокрема "Іскандер", "Точка-У", "Кинджал", "Панцир-С1", С-300, С-400, а також РСЗВ "Град", "Смерч", "Ураган", які злетіли в повітря

І ось 22 квітня 2025 року прогриміли вибухи на 51-му арсеналі ГРАУ у Володимирській області. Достеменно невідомо, що саме могло зберігатися на арсеналі, але українські спікери почали говорити про значні запаси артилерійських снарядів, ракет різного типу, зокрема "Іскандер", "Точка-У", "Кинджал", "Панцир-С1", С-300, С-400, а також РСЗВ "Град", "Смерч", "Ураган", які злетіли в повітря.

З великою часткою ймовірності, навряд чи був ось прямо такий хаос в асортименті, але судячи з відео від місцевих мешканців, щось таки ракетне там було, і чималенько. Цей випадок доволі симптоматичний, адже 51-й арсенал розташований за менш, ніж 100 км від Москви та близько 570 км від України. До всього, коли західні експерти розглядали можливості України вразити цей арсенал, вони дійшли висновку: це неможливо, бо він лежить на мінімальній відстані від столиці РФ, під захистом найбільш потужної ешелонованої системи протиповітряної оборони.

Склад доволі потужний - його загальна площа становить 502 гектари, протяжність периметру технічної території - 8,4 км. Через територію арсеналу прокладено 14,2 км залізничних колій і 15,3 км автодоріг. Російські медіа свого часу писали, що арсенал призначений насамперед для приймання від підприємств оборонного комплексу ракет і боєприпасів, їхньої комплектації та спорядження та відправки у військо. Згідно відкритих даних склад міг вмістити понад 256 тисяч тонн боєприпасів.

Чим було уражено склад - невідомо. Росіяни, звісно, говорять про порушення правил техніки безпеки, деякі вітчизняні навколовоєнні канали стверджують, що удар був завданий "великими дронами-камікадзе" - легкомоторними літаками, які можуть нести авіабомбу вагою 250 кг.

Про наявність подібних машин стало відомо ще у квітні 2024 року, коли росіяни опублікували фото з легкомоторним літаком SkyRanger у версії Swift, який був перетворений на ударний БПЛА із бомбою, який, вочевидь, впав через несправність чи дію російських засобів РЕБ. У січні 2025 року з'явилась інформація про використання машин іншого типу - Aeroprakt A-22. Очевидно, що інформація близька до дійсності, адже відстань до арсеналу 570 кілометрів.

...після ударів по 67 арсеналу ГРАУ у росіян декілька тижнів були величезні проблеми з артилерійськими снарядами, що дозволило значно поліпшити тактичну ситуацію...

В цілому такі удари мають певну бойову цінність - хоча вони й не призводять до колапсу російської армії на фронті, але росіяни вимушені кожного разу перебудовувати свою логістику в бік ускладнення. Наші військові зазначали, наприклад, що після ударів по 67 арсеналу ГРАУ у росіян декілька тижнів були величезні проблеми з артилерійськими снарядами, що дозволило значно поліпшити тактичну ситуацію в тій же Харківській області.

Слід сказати, що крім таких стратегічних складів, під українські удари потрапляють і менші склади з боєприпасами, які мають тактичне значення. Наприклад, 24 серпня 2024 року був успішно атакований склад боєприпасів у Воронезькій області поблизу міста Острогорськ, де зберігалось 5000 тонн боєприпасів. 20 березня 2025 року було заявлено про удар по складу авіаційних боєприпасів, де знаходились, зокрема, й крилаті ракети - в Енгельсі.

Це до того, що арсеналів ГРАУ, які перебувають у зоні можливого ураження українських далекобійних засобів, не так вже й багато - до осені 2024 року їх було всього 11. Чотири можна більш-менш достовірно викреслювати…

Gazeta.ua

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі