Ворожі нформаційні атаки стають дедалі витонченішими

Від листівок, згенерованих ШІ - до точкових фейкових акаунтів видатних людей. Усе, щоб занурити Україну в інформаційний хаос. Вже зараз зрозуміло, що Росія не зупиняється ні перед чим. Що робити?

Наш Інститут інформаційної безпеки багато досліджує вплив "цифрової пропаганди" (computational propaganda) на людей. З бурхливим розвитком ШІ це перетворилося на інформаційну лавину - десятки тисяч дописів, мемів, картинок, груп, ботів заповнюють наші соціальні мережі, інфільтруючи в свідомість та підсвідомість потрібні сенси. Зазвичай це починається як примітивне набивання аудиторії - згадаймо вже класичне "Цих двох братів ніхто не привітає з днем народження". Але невдовзі такі групи або користувачі, створені ШІ, починають "сіяти" зневіру, паніку, тривожність.

...відбуваються цікаві, навіть неординарні, приклади направленої роботи живих людей - це класичні операції розвідки та підміни

Попри абсолютне домінування цього типу інформаційного шуму, відбуваються цікаві, навіть неординарні, приклади направленої роботи живих людей - це класичні операції розвідки та підміни. Вже другий раз за кілька місяців мені пишуть британські експерти з проханням дати коментарі. Пишуть в телеграм. Зокрема, тиждень тому я отримав повідомлення від професора Брендана Сіммса (Brendan Simms) з Центру геополітики.

Це реальний дослідник, досить відомий, він активно досліджує Україну та допомагає Україні. І от він звернувся до мене, щоб в рамках нової дослідницької роботи отримати коментарі щодо внутрішньої політики. Зокрема, питав, чи позиція президента Зеленського щодо витоку інформації про наші запити зброї є його особистою думкою, чи відображає суспільні настрої.

На жаль, нам не вдалося поспілкуватися дуже довго. Я здивувався, що шановний пан професор пише мені в скомпроментований телеграм, а не з пошти чи в лінкедіні, попросив все ж надіслати запит з офіційної пошти - з огляду на небезпеку скаму чи пранку. Мій співрозмовник сказав, що напише пізніше, адже перебуває у відрядженні. Ну і зник. Паралельно я написав на офіційну пошту справжнього професора Сіммса, і він досить швидко відреагував, підтвердивши, що ніколи б в житті не писав би в телеграмі. І в черговий раз висловив підтримку Україні.

...фейковий Сіммс намагався б отримати від мене якісь суперечливі коментарі, або скинув би лінк, який би заразив мій комп'ютер

Очевидно, фейковий Сіммс намагався б отримати від мене якісь суперечливі коментарі, або скинув би лінк, який би заразив мій комп'ютер. Прикметно, що в акаунту була досить хороша легенда, він написав багато повідомлень, явно живого, а не згенерованого походження. Тобто досить великі зусилля були витрачені на точковий контакт, який не приніс бажаного результату.

Висновок головний - попри інформаційний хаос і шум необхідно щоразу перевіряти, з ким спілкуєшся, які лінки тобі скидають, що від тебе намагаються отримати. Ворог працює творчо, різноманітно і агресивно, тож розслаблятися не можна.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі