У п'ятницю і суботу збройні сили США завдали серії ударів по Ірану. Центральне командування (CENTCOM) заявило, що метою була пряма відповідь на "постійну агресію" проти торговельного судноплавства. Раніше іранський дрон атакував танкер M/V Ever Lovely, який під прапором Сінгапуру виходив з Ормузької протоки вздовж узбережжя Оману.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: США відновили санкції проти нафти з Росії - Офіс президента
За даними CENTCOM, американські літаки завдали ударів по іранських складах ракет і дронів, а також по берегових радіолокаційних станціях.
У відповідь Корпус вартових ісламської революції Ірану (КВІР) заявив про запуск балістичних ракет і дронів по "вісьмох ключових об'єктах інфраструктури" США в Кувейті та Бахрейні.
Раніше іранські сили запустили ударний дрон-камікадзе, який влучив у нафтовий танкер M/T Kiku, що під прапором Панами ішов через Ормуз із двома мільйонами барелів сирої нафти.
26 червня телеканал CBS News поширив інформацію, що КВІР атакував торговельне судно під прапором Сінгапуру в Ормузькій протоці. Внаслідок удару в правий борт був пошкоджений місток судна (частина палуби верхніх ярусів і рубок судна - Gazeta.ua). За даними Центру морських торговельних операцій Великої Британії (UKMTO), обійшлося без людських жертв - екіпаж не постраждав.
"Після вчорашніх ударів США у відповідь на іранську атаку на судно M/V Ever Lovely Ірану було надано можливість дотриматися угоди про припинення вогню, але він вирішив цього не робити", - зазначило Центральне командування США, коментуючи нову атаку Ірану.
На тлі цієї ескалації у Тегерані звинувачують Вашингтон у порушенні умов "меморандуму про взаєморозуміння".
Ебрахім Азізі, голова комісії з питань національної безпеки іранського парламенту, заявив у п'ятницю, 26 червня, що удари США свідчать: президент Дональд Трамп "не дотримується ані принципів переговорів, ані перемир'я".
КВІР у новій заяві зазначив, що, згідно з меморандумом про взаєморозуміння, Іран має домовленості щодо контролю за судноплавством в Ормузькій протоці. Відтепер із кораблями-порушниками будуть боротися більш жорстко, ніж у минулому.
"Будь-яка потенційна ворожа агресія під будь-яким приводом, навіть якщо агресія спрямована проти незначних цілей, як це сталося минулої ночі та сьогодні ввечері, матиме нищівну відповідь", - йдеться у заяві.
Невдовзі після оголошення про останні удари США по Ірану Трамп заявив у Truth Social, що "дуже можливо", що Тегеран "ніколи не навчиться".
"Може настати момент, коли ми більше не зможемо бути розсудливими і будемо змушені військовим шляхом довести до кінця те, що ми успішно почали. Республіка Іран перестане існувати!", - йдеться у дописі.
Ескалація напруженості породжує нові сумніви щодо закріплення тимчасової мирної угоди між США та Іраном, яку сторони підписали на початку червня.
Згідно з угодою, Вашингтон і Тегеран домовилися про перемир'я і безпеку морського судноплавства в Ормузькій протоці.
Вашингтон має зняти морську блокаду Ірану. Тегеран повинен відкрити протоку і підтвердити, що "не буде розробляти ядерну зброю". Обидві країни узгодили строк у 60 днів для досягнення остаточної домовленості.
Світові ціни на нафту у світі в середу, 24 червня, продовжували знижуватися на тлі надій на відновлення судноплавства через Ормузьку протоку.
Раніше президент США Дональд Трамп заявив про зняття військово-морської блокади протоки, приводом до якого стали поступки Ірану в переговорах щодо ядерної угоди.




















Коментарі