неділя, 28 червня 2026 12:30

Ескалація в Ормузькій протоці: США відповіли ударами по Ірану після нападу на танкер

Ескалація в Ормузькій протоці: США відповіли ударами по Ірану після нападу на танкер
США завдали ударів по Ірану у відповідь на атаки на танкери. ФОТО: facebook.com/CENTCOM

У п'ятницю і суботу збройні сили США завдали серії ударів по Ірану. Центральне командування (CENTCOM) заявило, що метою була пряма відповідь на "постійну агресію" проти торговельного судноплавства. Раніше іранський дрон атакував танкер M/V Ever Lovely, який під прапором Сінгапуру виходив з Ормузької протоки вздовж узбережжя Оману.

Про це пишуть BBC і Euronews.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: США відновили санкції проти нафти з Росії - Офіс президента

За даними CENTCOM, американські літаки завдали ударів по іранських складах ракет і дронів, а також по берегових радіолокаційних станціях.

У відповідь Корпус вартових ісламської революції Ірану (КВІР) заявив про запуск балістичних ракет і дронів по "вісьмох ключових об'єктах інфраструктури" США в Кувейті та Бахрейні.

Раніше іранські сили запустили ударний дрон-камікадзе, який влучив у нафтовий танкер M/T Kiku, що під прапором Панами ішов через Ормуз із двома мільйонами барелів сирої нафти.

26 червня телеканал CBS News поширив інформацію, що КВІР атакував торговельне судно під прапором Сінгапуру в Ормузькій протоці. Внаслідок удару в правий борт був пошкоджений місток судна (частина палуби верхніх ярусів і рубок судна - Gazeta.ua). За даними Центру морських торговельних операцій Великої Британії (UKMTO), обійшлося без людських жертв - екіпаж не постраждав.

"Після вчорашніх ударів США у відповідь на іранську атаку на судно M/V Ever Lovely Ірану було надано можливість дотриматися угоди про припинення вогню, але він вирішив цього не робити", - зазначило Центральне командування США, коментуючи нову атаку Ірану.

На тлі цієї ескалації у Тегерані звинувачують Вашингтон у порушенні умов "меморандуму про взаєморозуміння".

Ебрахім Азізі, голова комісії з питань національної безпеки іранського парламенту, заявив у п'ятницю, 26 червня, що удари США свідчать: президент Дональд Трамп "не дотримується ані принципів переговорів, ані перемир'я".

КВІР у новій заяві зазначив, що, згідно з меморандумом про взаєморозуміння, Іран має домовленості щодо контролю за судноплавством в Ормузькій протоці. Відтепер із кораблями-порушниками будуть боротися більш жорстко, ніж у минулому.

"Будь-яка потенційна ворожа агресія під будь-яким приводом, навіть якщо агресія спрямована проти незначних цілей, як це сталося минулої ночі та сьогодні ввечері, матиме нищівну відповідь", - йдеться у заяві.

Невдовзі після оголошення про останні удари США по Ірану Трамп заявив у Truth Social, що "дуже можливо", що Тегеран "ніколи не навчиться".

"Може настати момент, коли ми більше не зможемо бути розсудливими і будемо змушені військовим шляхом довести до кінця те, що ми успішно почали. Республіка Іран перестане існувати!", - йдеться у дописі.

Ескалація напруженості породжує нові сумніви щодо закріплення тимчасової мирної угоди між США та Іраном, яку сторони підписали на початку червня.

Згідно з угодою, Вашингтон і Тегеран домовилися про перемир'я і безпеку морського судноплавства в Ормузькій протоці.

Вашингтон має зняти морську блокаду Ірану. Тегеран повинен відкрити протоку і підтвердити, що "не буде розробляти ядерну зброю". Обидві країни узгодили строк у 60 днів для досягнення остаточної домовленості.

Світові ціни на нафту у світі в середу, 24 червня, продовжували знижуватися на тлі надій на відновлення судноплавства через Ормузьку протоку.

Раніше президент США Дональд Трамп заявив про зняття військово-морської блокади протоки, приводом до якого стали поступки Ірану в переговорах щодо ядерної угоди.

Зараз ви читаєте новину «Ескалація в Ормузькій протоці: США відповіли ударами по Ірану після нападу на танкер». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути