Володимир Присяжнюк, 74 роки, Вінниця:
— Спочатку надають вихідних, щоб народ горілку пив, а тоді лічать від алкоголізму. Це безпрєдєл! Що в празніки робити — як не одні гості, то другі? І всі до столу просять їсти і закусювати. З одного боку, 10 вихідних може й харашо, бо хтось здалеку може приїхати. Але я бачу, як мої зяті нудяться, а для дочок це не празніки, бо всьо время на кухні. Від такого колічества вихідних народ стає ледачим. Максимум треба — на Новий рік один вихідний і два дні на Різдво.
Галина Мовенко, 65 років, Вінниця:
— Я колись працювала на заводі "Маяк". Перед Новим роком 31 грудня завжди робили, 1 січня був вихідний, а 2 числа йшли на роботу. Один день давали 7 січня на Різдво. Трохи, канєшно, боліла голова після празніків. Але знали, що треба йти, це тримало у ритмі. А зараз надають вихідних, розслабишся, що й працювати не хочеться.
Володимир Шуляк, 31 рік, Київ, таксист:
— У всіх вихідні, а в нас "жнива"! На Новий рік не вип"ю ані грама, бо це сама "жирна" ніч. Можна заробити тисячу-півтори гривень. Як проб"ють куранти, дружині й мамі відкоркую шампанське, собі — лимонаду й гайда таксувати. П"ять років так. Люди у святкову ніч ладні платити вдвічі-втричі більше, ніж зазвичай. На святах працювати вигідно — замовлень багато, машин менше, пробок по місту нема.
Коментарі