— Коли йдеш вулицею, можеш спіткнутися об кістки, коров'ячі роги, копита. Собаки по всьому селу розносять тельбухи і шкури. У повітрі постійний запах крові. Повна антисанітарія. А зробити нічого не можемо. На скарги чуємо погрози. По телефону кажуть, що задушать, бо я сильно борзий, — говорить 60-річний Олександр Глущенко з села Самари Шишацького району на Полтавщині.
Півроку селяни потерпають від смороду та антисанітарії. На вулиці Шевченка родина 52-річної Зої та 58-річного Юніса Гасанових на власному подвір'ї облаштувала бійню. З навколишніх сіл їм привозять корів, телят. Худобу ріжуть, м'ясо віддають власникам. Щодня забивають 5–6 тварин. Мають і власне господарство — у сараях тримають близько 100 овець, 10 корів і 20 биків.
Подвір'я Гасанових — понад дорогою, подекуди не обгороджене. Займає близько 2 га. За 300 м — сільський ставок.
— Підв'язують тварину до дерева, перерізають горло і залишають, щоб стекла кров. З одної корови літрів 15 виходить. Коли почалося тепло, все це разом із талим снігом попливло вулицею — і в ставок. Боїмося, що піде в людські колодязі. Хто знає, яких тварин вони забивають. Може, хворих на лейкоз чи ящур. Восени ми випустили в ставок малька риби. Переживаємо, щоб не подох.
Гасанови — азербайджанці. До України переїхали 18 років тому. Спочатку жили в Харківській області. Потім придбали житло в Самарах. Подружжя має трьох синів та доньку. Старший син Ігор із родиною мешкає окремо. Теж тримає худобу — свиней, овець.
— Ці сусіди завжди були проблемні. Всім керує старший син. У сезон виганяють своє стадо і пасуть, де їм заманеться. Тварини топчуть городи, їдять овочі. Нічого не докажеш — тільки матюччя сиплять і погрози, — розповідає місцева, не називається. — Ще й на руку не чисті. У моєї сусідки хотіли витягти бика в три часа ночі. По селу пропадає метал.
Як почали різати скотину — стали заробляти. Купили іномарку, "газельку". До людей ставляться паскудно. Беруть найманців для догляду і пастівні. Забирають паспорти, у налогову за них не платять.
Селяни зібрали підписи проти бійні. Звернулися в Шишацьку райдержадміністрацію. Там обіцяють перевірити законність діяльності Гасанових. У територіальній громаді Великого Перевозу, куди входять Самари, родині зробили усне зауваження.
— Недавно провели бесіду з Гасановими. Більше у дворі худобу не ріжуть. Роблять це на занедбаній фермі, — каже Галина Кононенко, староста територіальної громади. — Восени їхні тварини пошкодили городину в селян. То дали розписку, що виплатять тисячу гривень компенсації. Знаю, що частину віддали.
— Закон дозволяє забивати тварин на своєму подвір'ї, але в межах трьох голів у день і лише для власних потреб. Після цього м'ясо варто віддати ветеринарам для проведення аналізів. До контролюючих органів родина Гасанових не зверталася. Тому є сумніви, що забій проводять тільки для себе, — говорить Олег Григорчук із Держпродспоживслужби Шишацького району.
Коментарі