Ковзанка на Іподромі та "Зимова Країна" на ВДНГ - головні святкові локації Києва. Тут під час зимового сезону жителям і гостям столиці пропонують насичений відпочинок.
Льодова арена на Іподромі займає площу у 6 тис. кв. м і є найбільшою в Україні. Вона входить до складу зимового містечка "Ялинка Добра" з ковзанкою, різдвяним ярмарком і тематичними фотозонами.
"Зимова Країна" - це парк зимових розваг. Головною атракцією також є ковзанка площею 2,5 тис. кв. м із трибунами для глядачів і яскравим святковим освітленням.
Кореспондентки Gazeta.ua побували на найпопулярніших зимових локаціях щоби поговорити з людьми та дізнатися, як українці відзначають свята та яким бачать прийдешній рік для України.
ГІГАНТСЬКА КОВЗАНКА
Цьогоріч на Іподромі знову відкрили зимову локацію з ковзанкою поруч із картингом. Попри святкові ятки, яскраві ліхтарі та прикрашену територію - настрій у більшості відвідувачів не надто веселий.
Ковзанка у 6 тис. кв м - досі офіційно не відкрита. Продавці у ятках говорять, що майданчик запрацює, коли у столиці "ударять" стійкі морози.
На меншій ковзанці поруч - багато людей. Більшість відвідувачів - діти. Дорослі стоять за межами льодової арени. На катку свою майстерність відпрацьовують і професійні фігуристки. Ціни на ковзанку стартують від 250 грн - це за пільговий і дитячий квиток. 350 грн вартує прохід для дорослих. За додаткові 200 грн на год. можна орендувати фігурку-помічника - додаткова опора у вигляді тваринок для дітей, які ще невпевнено почуваються на льоду.
Продають каву, гарячий шоколад, какао, глінтвейн. Відвідувачам пропонують млинці, хот-доги, бургери, картоплю. В одній із яток можна придбати шаурму на вугіллі або чебуреки. Ціни за страви - від 90 до 300 грн.
На території різдвяної казки встановили резиденцію Санта-Клауса. Він любʼязно запрошує всіх охочих всередину.
- У вихідні дні людей приходить багато, а в будні малувато, - каже чоловік, називається Олександром. - Тут в резиденції можна зробити фото з Санта-Клаусом, або задонатити. Якщо батьки принесуть подарунок, я можу покласти його в мішок і подарувати дитині. Своїх не роздаю.
Киянка Ірина приїхала на ковзанку з молодшою донькою. Жаліється, що ціни на розваги цьогоріч сильно виросли.
- Та і сам "продуктовий кошик" стає дорожчим. Працюю інженеркою, зарплатня середня, то самі розумієте, - нарікає Ірина.
Те, що робить наша влада - на голову не налазить
А взагалі для мене нині головний пріоритет - троє дітей. Щоб підняти їх на ноги, потрібні гроші, каже вона. А також їм треба спокійне життя без війни.
- А що думаєте про можливе перемир'я з РФ? - змінюємо тему розмови.
- Перемирʼя з РФ лише затягне війну, - переконана Ірина. - Мій син служив і демобілізувався. І я не хочу, щоб його знову потім забрали на війну. Багато, хто з моїх знайомих когось втратили. Це дуже страшно… Те, що робить наша влада - на голову не налазить.
Жінка додає, що найбільше обурена високими зарплатами, які під час війни продовжують отримувати чиновники, судді тощо.
- А на війну в цей час відправляють звичайних людей не обізнаних у військовій справі. Ті, хто навчалися і отримують військові пенсії чи квартири - сидять в тилу, - каже схвильовано. - Зараз немає лідера, який міг би піднімати країну. Можливо, Залужний би щось змінив…
Біля фудкортів зустрічаємо 25-річного Владислава, керівника філіалу компанії з продажу автотоварів. Згадуючи 2024-й він каже, що рік був надзвичайно важким.
- Я був останній раз тут в 2020-му. З того часу тут багато, що змінилося. З'явилося більше активностей. Вражає, - додає чоловік.
Біля ковзанки немає охорони. Також відвідувачі жартують, що й працівники ТЦК сюди не приходять. За політичним життям в країні Влад особливо не слідкує. Але переконаний - на можливих майбутніх виборах він віддасть перевагу кандидату-дипломату.
- Президент представляє країну на міжнародній арені і він повинен мати навички дипломата, а не військового, - говорить він. - Думаю, що нашому президенту зараз вдається представляти країну, як буде надалі - покаже час.
Владислав не має ні відстрочки, ні броні. Але воювати особливо не хочеться, зізнається.
- Я бачив у новинах відео про "бусифікацію" людей, але особисто з цим не стикався. Дані оновив вчасно. Не хотілось би воювати, але розумію, що рано чи пізно - це може статися. Морально до цього готовий. Добровільно піду, якщо буде повторний напад на Київ. Хоча це малоймовірно.
РЕЗУЛЬТАТИВНИЙ МИР
Щороку з настанням зими територія ВДНГ перетворюється на масштабний тематичний парк "Зимова країна". Цьогоріч локація відзначає 10-річницю. Тут створюють атмосферу новорічних свят з різноманітними розвагами для дорослих і дітей.
Ближче до вечора у вихідний день на ВДНГ зібралося багато людей. Сюди на свята відвідувачі зʼїжджаються з різних куточків України. На вході встановили велику ялинку - з різнокольоровими прикрасами й сценою внизу. Для дітлахів аніматори проводять конкурси. Навпроти ялинки золотом виблискує святкова карусель з яскравими ліхтарями.
Найпопулярнішою локацією "Зимової країни" є велика ковзанка просто неба площею 2,5 тис. м кв. Вона розташована серед старих павільйонів і прикрашена навісом із гірлянд. Вартість катання - 390 грн, пільговий квиток коштує 270 грн. Для дітей до 4 років вхід безкоштовний.
За огорожею над ковзанкою нависають батьки. Виглядають своїх дітей, щоб сфотографувати їх на льодовій арені.
- Ми живемо в Київській області. Цього року вирішили приїхати з дітьми, щоб їх вигуляти. Найбільш необґрунтовані ціни - це на іграшки для дітей, - розповідає біля ковзанки 33-річний Євгеній. Взяв на руки сина, щоб показати арену. - Наприклад, м'які іграшки коштують 890 гривень.
Настрою зустрічати Новий рік не було, святкували без зайвого розмаху через війну. До прогнозів щодо можливого припинення вогню у 2025 році чоловік ставиться скептично.
- Головне - мир. Але важливо, щоб це було результативно. Просто припинення вогню нічого не вирішить, якщо воно не буде супроводжуватися перемогою. І ця перемога має бути на наших умовах. Зараз ми не в найкращій формі, але рішення мають ухвалювати всі громадяни, а не окремі люди, - каже Євгеній. - Я вважаю, що перш за все треба звертати увагу на населення, на їхній стан і мотивацію, а також на командування. Тоді й буде ефективною мобілізація. За 30 років не було підготовки людей, і тепер ми задаємося цими питаннями. Головна проблема мобілізації - корупція. І це не тільки в центрах комплектування, а й у державі загалом.
За 30 років не було підготовки людей
Поруч із ковзанкою облаштовані гірки для спуску на тюбінгах. Для тих, хто віддає перевагу активному відпочинку, тут є маршрути для прогулянок та зимові атракціони. Квиток на екстремальну карусель коштує 300 грн, автодром - 250 грн, у кімнату віртуальної реальності - 200 грн. Для учасників бойових дій вартість усіх розваг дешевша на 50 грн.
Навколо майорять різнокольорові ліхтарі. Із яток, що розкидані на кожному кроці, доносяться запахи смаженого мʼяса, випічки з корицею. Ребра на вогні коштують 329 грн за 400 г, пʼянкий глінтвейн - від 130 грн, мариновані овочі - 162 грн. На ярмарку продають також сувеніри й льодяники.
Для найменших відвідувачів "Зимової країни" створили спеціальні зони з інтерактивними шоу, творчими майстер-класами та ігровими майданчиками. Тут діти можуть зустріти Санту або зробити своїми руками новорічні іграшки. На території комплексу облаштовані фотозони у новорічному стилі.
НОВА ЛОКАЦІЯ
Цього року "Зимова країна" на ВДНГ відкрила нову локацію - "Теплу алеєю". Головна її особливість - обігрівачі, розташовані вздовж маршруту. Навіть у морозну погоду тут панує приємне тепло. Також встановили лавки з пледами і запалили ватру, на якій відвідувачі смажать маршмеллоу.
"Тепла алея" прикрашена у святковому стилі - дерев'яні конструкції, оздоблені гірляндами, тепле світло ліхтарів і різдвяні ялинки. Відвідувачів зустрічають яскраві інсталяції та декорації. На локації відкрили ресторани з десертами й азійською кухнею. Локшину з морепродуктами продають за 350 грн, гостру капусту - за 150 грн.
- За останні три роки, напевно, вперше на ВДНГ прийшов. У мене мама була тут минулого року і сьогодні зі мною приїхала. Вона казала, що з'явилося багато нових і цікавих локацій, яких раніше не було, - розповідає 29-річний Олег. Питає, чи може говорити російською. - Ми гуляли й ходили до фудкорту, який стилізований під китайську тематику, і там було дуже цікаво. Такого минулого року не було.
Родина родом із Запоріжжя. Його мама живе там і досі, а Олег переїхав у столицю понад 10 років тому.
- Мама приїхала до мене в гості, на свята. Постійно навідується на Новий рік. На ВДНГ можна погуляти приблизно за дві-три тисячі гривень на двох, - пояснює чоловік. - Це якщо щось смачненьке спробувати чи піти на атракціони. В цілому ціни зрозуміло, що вищі, ніж раніше. Але 2024 рік важким видався. Ціни на продукти ростуть постійно. Я працюю на двох роботах і отримую середню зарплату, але тяжко - особливо дорого коштує м'ясо. Учора була одна ціна, а сьогодні вже інша. За рік усе подорожчало приблизно на 50%.
Чоловік розказує, що на життя у столиці впливає й війна. Маю проблеми зі здоровʼям, тому не придатний до військової служби, зізнається.
- Щодо мобілізації та ситуації в країні, у мене ставлення негативне до всього цього. Представники ТЦК мене зупиняли, але все було спокійно, без конфліктів. Просили документи - показав, усе нормально. Ніяких проблем, як це показують у відео в інтернеті, коли "пакують" у буси, у мене не було, додає Олег. - Зараз жити складно. Три роки спостерігаю цю війну: боїшся виходити з дому, ракети летять, бахкає. Планувати щось наперед неможливо. Але я вважаю, що молодь повинна дозволяти собі відпочивати, адже життя триває. Мої друзі, які зараз воюють, говорять: "Відпочивай, тому що завтра може статися все, що завгодно". Сидіти вдома три роки - не варіант.
Ми фізично не можемо перемогти
- Як бачите майбутнє України у 2025 році? - питаємо.
- Я бачу цей конфлікт як затягування удавки на горлі. Ми фізично не можемо перемогти, якщо врахувати співвідношення ресурсів: нас 30 мільйонів, а їх - набагато більше. Потрібно завершувати це, інакше замість людей на ВДНГ будуть стояти прапорці, - наголошує Олег і роззирається довкола. - У мене є родичі в Запорізькій області, яка зараз під окупацією. Всі вже дуже втомилися від цього. Головне, щоб припинили стріляти й люди не гинули. Території можна повернути дипломатичним шляхом, але не такими методами, як зараз.
- У Запоріжжі зараз депресія, - обурюється мати чоловіка Світлана. - Люди намагаються хоч трохи розважитися, але їх одразу засуджують: "Ти пішов у ресторан? Лихий ти!" Що тепер, лягти й помирати? Навіть під час Другої світової війни проводили концерти й підтримували людей. У нас у місті вже немає ні підтримки від влади, ні ясності, як діяти далі, ні держави навіть. Постійно сирени - кожні 5-10 хвилин, іноді годинами. Постійний стрес, руйнування навколо - це важко.
Вечір на ВДНГ наповнюється святковими вогнями. На катку звучить музика, діти сміються, а дорослі гріються гарячим глінтвейном. Атмосфера насичена - у повітрі пахне прянощами, солодкою ватою і теплими вафлями. Люди роблять фото біля яскравих локацій, обирають сувеніри для близьких і піднімають келихи.
Коментарі