пʼятниця, 21 лютого 2025 08:57

Якими козирями Європа хоче ходити до Трампа

Якими козирями Європа хоче ходити до Трампа
Фото: eastnews.ua

Позиція США змусила Європу чесно оцінити свої можливості, але - не подолати внутрішні розбіжності. Чому і що це означає для України, котра є важливою складовою європейської безпеки, - розбиралася Gazeta.ua.

Президент Франції Емманюель Макрон за підсумками другого саміту лідерів європейських держав, що був 19 лютого, заявив: "Франція візьме на себе повну відповідальність за мир і безпеку в Європі. Я - гарант. Ми підтримуємо Україну".

На відміну від такої ж зустрічі 17 лютого, на цю запросили представників країн Балтії, Румунії, Люксембургу, Болгарії, Греції, Бельгії, Ірландії, Кіпру, Ісландії, Норвегії, Португалії, Словенії, Фінляндії, Хорватії, Швеції, Чехії. На цій зустрічі були вже гості з-за меж Європи – із Канади.

У своїй підсумковій заяві Макрон зазначив - найближчими днями і тижнями будуть ухвалені "важливі рішення", котрі визначатимуть подальші кроки у розбудові загальноєвропейської безпеки. Президент Франції наголосив: досягнення миру в Україні має базуватися на активній участі Києва у переговорах, на урахуванні позиції Європи, на довготривалості й на комплексному підході.

Що за гарними словами

Водночас його зауваження про додаткові консультації з 27 країнами-членами Євросоюзу свідчить, що порозуміння не досягли і цього разу. Ще один доказ – Велика Британія 20 лютого теж скликала екстрений саміт по Україні. І між нею та Францією розпочалося своєрідне змагання, оскільки того ж дня і Макрон зібрав термінову зустріч, цього разу, лідерів ключових французьких партій, обговорити "російську екзистенційну загрозу" за умови зближення Трампа з Путіним.

Сплеск самітів, зустрічей і розмов навколо України відбувається на тлі бюджетних дебатів у Євросоюзі. Особливо навколо 135 мільярдів євро, котрі президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн пообіцяла Україні під час зустрічі зі спецпредставником президента США Кітом Келлогом. Тим часом, планується реформувати спільний євробюджет і скоротити деякі програми допомоги за прикладом США, де реформа федерального бюджету якраз обговорюється на підвищених тонах.

Збіг не випадковий - наступного тижня Макрон і прем'єр Великої Британії Кір Стармер зустрінуться з Дональдом Трампом у Вашингтоні. Треба щось пропонувати, а свіжих і гарантовано підтриманих більшістю європейців ідей бракує.

Миротворці під питанням

За всіма ознаками, ключовою мала стати миротворча європейська місія. Якби президент Франції зумів консолідувати країни Європи, у тому числі, поза ЄС, він міг би козиряти такою альтернативою у Білому домі.

Однак і по завершенню другого екстреного саміту ясності у питанні немає. За даними президента Латвії Едгарса Рінкевічса, пропозиція ще обговорюється. Кір Стармер, зі свого боку, готує для Трампа план по розміщенню 30 тисяч вояків миротворчої місії в Україні під угоду про припинення вогню і готовий забезпечити охорону повітряного простору нашої країни.

Наполегливість, із якою Макрон і Стармер просувають ідею з миротворцями, дивує, адже Росія постійно відкидає її. От і 20 лютого речник Путіна Дмитро Пєсков заявив: повідомлення про такі плани "викликають у Кремлі занепокоєння", розміщення в Україні військ країн НАТО неприйнятне. І взагалі, зауважив він, конкретики по українському питанню поки що обмаль, але Кремль погоджується з новою адміністрацією США у тому, що врегулювання має відбуватися "переважно мирними засобами".

Навіщо тоді Макрон наполягає на миротворцях?

Варіант Lite

Другий екстрений саміт відбувся у форматі відеоконференції. Після нього президент Франції помітно пом'якшив риторику про миротворців: лише у портах, у великих містах та на об'єктах критичної інфраструктури. Головне - поза зоною бойових дій і на знак солідарності з українцями. У такому разі, європейські військові точно не воюватимуть, а місця їхньої дислокації будуть захищені від російських обстрілів.

Скоріш, приблизно у такому вигляді Макорн і Стармер запропонують миротворців Трампу. Вірогідність, що новий президент США погодиться, невелика: Кремль може вийти з переговорів або відкласти їх на невизначений термін. Країн Європи, котрі бажають відправити своїх бійців до України, також не густо, бо ризики не співставні.

Судячи зі слів фон дер Ляєн про 135 мільярдів євро, європейці більше схильні відкупитися.

У Трампа можуть сприйняти фінансові пропозиції, а от щодо миротворців - невідомо. У західних ЗМІ поширюється ще м'якший варіант: контингент, як і авіація, розміщується у країнах-сусідках України, як-от у Польщі чи в Румунії. Формально він боронитиме кордони цих держав. Аргументів формально у Путіна не буде, тому президент США може попередньо схвалити такий варіант.

Швидкий мир

Трампу потрібен швидкий мир в Україні, щоб не було більше приводу витрачати гроші та час на Європу. Як тільки буде підписано угоду бодай про тимчасове припинення вогню, він радісно скаже: "Тепер - самі". У разі ескалації "вирулюватимуть" європейці самотужки. Або - кинуться за допомогою до США. І Білий дім зможе диктувати Старому світу всі ті умови, які забажає.

Наразі США, за всіма ознаками, геополітично виходять з Європи, яка мала б функціонувати як противага і стримування не лише для російської агресії, але й проти деструктивної поведінки адміністрації Трампа на міжнародній арені, зазначив політолог Володимир Горбач. "Але з усвідомленням цього є поки що проблеми. Інтелектуальним лідером відродження стратегічного партнерства і суб'єктності Європи є Маріо Драгі з його планом радикальних змін, оголошеним у доповіді восени минулого року. Справа за виконанням і вже політичним, а не інтелектуальним лідерством", - пояснив він. Натомість дії і заяви Трампа переводять політичний процес на суто комерційні рейки, що поляризує світ.

Місце і завдання України

На думку Володимира Горбача, формуватимуться кілька світових субглобальних об'єднань, одним із яких може бути ЄС, якщо збереже свою внутрішню єдність та згуртованість. Між об'єднаннями рано чи пізно почнуться зіткнення, прообразом яких є війна Росії в Україні. Наша країна або стане частиною ЄС, або її окупує Росія.

Тому офіційному Києву потрібно, попри все, зберегти підтримку США, наголошує експерт Аналітичного центру "Об'єднана Україна" Ігор Петренко. На його думку, Дональд Трамп свідомо провокує Європу кардинально збільшити підтримку нашої країни, що нам на користь.

Зараз ви читаєте новину «Якими козирями Європа хоче ходити до Трампа». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 8759
Голосування "Розумна мілітаризація" від Міноборони
  • Держслужбовців потрібно брати на роботу лише після військової підготовки
  • Це має бути однією з вимог і для балотування в органи місцевого самоврядування, парламент та суди
  • Для держслужбовців військова підготовка не повинна бути обов'язковою
  • Мені байдуже
Переглянути