— У покупці квартири народним депутатом Сергієм Лещенком є ознаки адміністративного правопорушення. Йому загрожує штраф, — каже на брифінгу у понеділок Артем Ситник, керівник Національного антикорупційного бюро.
НАБУ закінчило перевірку купівлі Лещенком елітного житла площею 192 кв. м у центрі столиці. Відомство вивчило, на які кошти придбав квартиру. Порушення знайшли у взятті безвідсоткової позики на 10 років у керівника "Української правди" Олени Притули. Вона позичила Лещенку 3 млн 770 тис. грн.
— Простий громадянин доступу до таких фінансів без відсотків не має, — додає Ситник.
Лещенко завдяки цій оборудці зможе зекономити понад 700 тис. грн.
— Орієнтовна сума вигоди складає 188 тисяч 2016‑го, якщо рахувати за ставкою НБУ. І 565 тисяч гривень — кожного наступного року за умови збереження облікової ставки в 15 відсотків. Хоча не виключено, що вона може збільшитися, — говорить Ситник.
Ще одне порушення — Лещенко не вказав, що прописаний із матір'ю. Саме вона надала йому для купівлі квартири $77 тис., стверджує НАБУ. Хоча раніше нардеп не згадував про отримані від матері кошти. Також виявилося, що цивільна дружина Анастасія Топольська на придбання житла виділила трохи менше $6 тис. Раніше Лещенко заявляв, вона внесла половину вартості квартири. Заощадження самого народного депутата складають 1 млн 780 тис. грн, за даними НАБУ. Ситник заявив: "Джерела походження цих коштів перевірили, порушень не виявили. А справою неправомірності отримання позики має займатися Національна агенція із запобігання корупції".
Знайшли ще одну квартиру
"Притула може дати обожнюваному співробітнику (навіть подарувати) що завгодно. Але він, будучи держслужбовцем першої категорії, не може взяти — закон не дозволяє", — пише з цього приводу блогер Карл Волох.
— НАБУ вивчило сотні сторінок документів, що я добровільно передав до цього правоохоронного органу. Жодних подарунків, відкатів або будь-чого не встановили, не виявили. Їх в принципі не могло бути, — заявив Лещенко на брифінгу в понеділок.
Під тиском колег він визнав, володіє ще однією квартирою на вул. Гетьмана у столиці. Депутат відмовився пояснювати її походження. Лише спростував версію, що отримав її в подарунок за часів президентства Януковича. У жодній декларації житло не вказував.
Журналісти знайшли документи, що підтверджують: Лещенко став власником квартири на вул. Гетьмана не 2006-го, а 2010 року. І фігурував у документах як інвестор. Іншими словами, не дарували, а придбав за гроші. Тепер йому доведеться відповідати на запитання, звідки взяв ті кошти.
"Ситник створив "прецедент Лещенка". Кожен хабарник зможе пояснити отримання великих сум і дорогого майна як "позику" у друга чи колеги", — пише політичний експерт Павло Нусс.
Журналісти нагадують, свого часу президент Німеччини Крістіан Вульф подав у відставку через отримання пільгової позики в 500 тис. євро. У країні тоді розгорівся великий корупційний скандал.
Лещенко отримав кошти навіть не під пільгові відсотки, а взагалі без процентів. За це порушення йому загрожує лише штраф.
— Треба подякувати Сергієві та НАБУ. Вони відкрили нові шпаринки в антикорупційному законодавстві. Якщо реальний корупціонер оформить хабар у вигляді позики під нуль відсотків на 100 років, то це — лише адмінштраф. І завжди можна сказати, що купив квартиру за гроші матері, — говорить медіа-юрист Клим Братківський.
Мати ходила в банк 39 разів
Висновки НАБУ й пояснення Лещенка викликали чергову хвилю скандалу. Журналісти й експерти нагадують, в історії з купівлею елітної квартири виникають нові подробиці. Хоча "молодий антикорупціонер" із самого початку заявив: йому немає чого приховувати.
Обурення викликав той факт, що Лещенко раніше не згадував про участь матері в купівлі квартири. А також суму в $77 тис., яку вона начебто тримала в банку. "Щоб зняти з депозиту гроші, мама Сергія Лещенка ходила туди 39 разів. Майже два місяці, якщо вирахувати вихідні дні", — пише економічний журналіст В'ячеслав Чечило.
Як мати журналіста назбирала таку суму, невідомо. Однак у соцмережах жартують. Або мама Лещенка — одна з найбагатших в Україні, або насправді вона — російський олігарх Костянтин Григоришин. У роботі на якого активно звинувачують Лещенка і про дружбу з яким він сам розповідає.
На користь версії про гроші Григоришина наводять той факт, що Лещенко тримав кошти в російському Сбербанку. Не встиг нардеп відхреститися від цієї інформації, як в інтернет потрапили документи про його рахунки на 22 млн рублів, відкриті в цій установі. Лещенко назвав їх "фейковими".
Юристи звертають увагу на те, що походження власних заробітків Лещенка викликає сумніви. Нардеп каже, частину коштів отримав як співвласник "Української правди". Але за документами він має відношення лише до громадської організації з такою назвою, а ті є неприбуткові.
Чи складе Лещенко мандат?
Екс-нардеп Микола Мартиненко впевнений, гроші на купівлю квартири Лещенко отримав, виконуючи політичні замовлення: "Ці гроші мають олігархічне й російське походження. Лещенко отримав їх за кампанію чорного піару проти мене". Мартиненко нагадав, після розв'язаної екс-журналістом інформаційної кампанії він добровільно склав мандат. Аби спростувати всі фейкові звинувачення в суді, не ховаючись за депутатську недоторканність. НАБУ тоді гучно порушило справу. Однак за 10 місяців так і не змогло нічого пред'явити Мартиненку.
Експерти відзначають, "квартирна" справа підірвала авторитет НАБУ, яке замість боротьби з корупцією її покриває. А також поховала плани Лещенка на велике політичне майбутнє.
— Тут питання, перш за все, не юридичне, а моральне. І не в сумі грошей справа. Лещенко орієнтується на думаючий електорат. А це люди, які пробачають багато чого. Але не пробачать лицемірства, — говорить політолог Олександр Голобуцький.
"Корупційні скандали навколо Лещенка перекреслюють його політичні й журналістські перспективи. Він сам висік себе, як та гоголівська унтер-офіцерська вдова", — каже Мартиненко. Він прогнозує, що Лещенко не послідує його прикладу та не складе мандат. Тому що боїться кримінальної відповідальності. А щодо Національного антикорупційного бюро екс-нардеп коментує різко: "НАБУ цинічно наплювало на Кримінально-процесуальний кодекс і навіть не почало досудового розслідування по нерухомості й доходах Лещенка. Спеціальна антикорупційна прокуратура мовчки це підтримує. Тепер усе суспільство бачить, ці нові органи демонструють старі подвійні стандарти та вибіркове правосуддя, "відмивають" друзів і фальсифікують справи".
НАБУ повертає часи Межигір'я?
"Сподіваюся, пан Ситник відзвітує по експертизі угоди між Лещенком і Притулою, яка може виявитися прикриттям інших, невідомих джерел депутатських коштів. Інакше доведеться визнати, у випадку з НАБУ маємо справу з черговою шарашкіною конторою, що виконує політичні замовлення. І чиє існування нічим не виправдане", — так Карл Волох сформулював думку, що домінує в соцмережах.
Директор НАБУ Артем Ситник пообіцяв перевірити квартиру народного депутата від БПП Світлани Заліщук. Житло вона придбала в серпні 2014 року, а задекларувала 2013-го — ще до купівлі. Але після квартирного скандалу Лещенка до результатів роботи НАБУ й заяв "єврооптимістів" громадськість ставиться з недовірою. "Нас чекає нова історія від НАБУ про те, як гарній дівчинці Світлані 2015 року громадянський чоловік, за сумісництвом — голова офісу Ради Європи в Україні, подарував 3,5 млн грн на купівлю квартири площею 160 "квадратів" 2013-го, що за документами придбали 2014 року", — пише блогер Богдан Карпенко.
— Віктор Янукович напевно мав два депозити. Звісно, не на маму, але вони були 100 відсотків. Звідки гроші — не наша справа. Він багато років працював завгаром, потім — губернатором. Жінка — не діджей. Але був дорослий син-підприємець. Міг трохи дати батьку. Одним словом, повертаємо Межигір'я, претензій у НАБУ немає, — каже політичний експерт Кирило Сазонов.
Коментарі
2