У четвер, 17 вересня, Верховна Рада дала дозвіл на арешт Ігоря Мосійчука, народного депутата від Радикальної партії. Перед тим генеральний прокурор Віктор Шокін показав у залі засідань відео. На ньому нардеп вимагає 100 тис. грн хабара, обіцяє вирішити питання з міліцією і Службою безпеки.
"Насправді мене садять не за вигаданий хабар, – написав пізніше Мосійчук у соцмережах. – А за врятованих патріотів, за викриття винних у ряді гучних політичних і військових справ. Садять за правду і вірне служіння Україні".
Водночас колишній "регіонал", нардеп із Закарпаття Михайло Ланьо безперешкодно виїхав за кордон. Його називають людиною із кримінальним минулим. Також – однією зі сторін конфлікту 11 липня в Мукачевому. Тоді під час стрілянини загинули троє осіб. Кажуть, причетний до контрабанди в регіоні.
"Регіонала" Сергія Клюєва Генеральна прокуратура звинувачує в незаконних фінансових оборудках і розкраданні державних коштів. Однак це не завадило йому втекти з України після оголошення підозри.
Провадження ще проти кількох представників колишнього режиму тривають багато місяців чи навіть другий рік. Усі вони – на свободі. Наприклад, Олександр Єфремов, звинувачений у фінансуванні сепаратистів, перебуває під домашнім арештом – носить електронний браслет на нозі. Із СІЗО його випустили під 3 млн грн застави.
Розслідування щодо багатьох навіть не розпочинали. Зокрема, зловживаннями на сотні мільйонів доларів відомий Юрій Бойко – нині нардеп від "Опозиційного блоку". Він очолював Нафтогаз і працював віце-прем'єром. 2011 року Чорноморнафтогаз придбав дві бурові установки на $150 і $180 млн дорожче за їх ринкову вартість. У розслідуванні цієї афери Бойко є свідком, а не обвинувачуваним.
Чому боротьбу з політичною корупцією почали з арешту Ігоря Мосійчука, а не Сергія Клюєва, Юрія Бойка, Михайла Ланя? Кого можуть посадити наступним?
Відбувається щось загрозливе в українському політикумі. Починаються нескінченні міжусобиці поміж політиками всіх рангів. Відповідно, маємо картинку подібну до того, що робилося в часи президентства Ющенка. З одного боку – ентузіазм, з другого – відповідний результат. На превеликий жаль, ми вступили саме в такий вимір. Але був і 2013 рік. Йдемо до ТРЕТЬОГО МАЙДАНУ. А його УКРАЇНА НЕ ВИТРИМАЄ. Принаймні як самостійна, суверенна одиниця сучасної історії.
Вадим СКУРАТІВСЬКИЙ, 73 роки, культуролог
Мосійчук – винен. Він, без сумніву, – корупціонер. Але його арешт направлений безпосередньо на Олега Ляшка та його партію, що вийшла з коаліції. Це була поспішна операція на тлі "коми" Мінських домовленостей через призначення виборів у ДНР на 18 жовтня. Президент провів мобілізаційну операцію, щоб відновити рейтинг перед місцевими виборами. Мосійчук – це початок. Наступними будуть представники не тільки Радикальної партії, а й самої коаліції. Можливо, хтось з "Опозиційного блоку". Щоб було враження, що ухвалені рішення – збалансовані. Водночас ця тема набуває обрисів політичного конфлікту. Важко зрозуміти, чи підтримають Ляшка опоненти президента. Частина олігархів можуть зробити ставку на голову Радикальної партії. А таких, як Клюєв чи Ланьо – не посадять. Як і головних соратників Януковича. ПРЕЗИДЕНТ НЕ ЗАЦІКАВЛЕНИЙ У МАСШТАБНІЙ ВІЙНІ З ГРОШОВИМИ МІШКАМИ. Їм і далі даватимуть можливість сховатися й чекати кращих часів.
Степан ГАВРИШ, 63 роки, колишній заступник секретаря Ради нацбезпеки і оборони
Віктор Шокін уже 40 років у системі. Тому не може працювати як нормальний прокурор у цивілізованій країні. Виконує команди, що надходять згори. Цим він і зручний. Була команда покарати когось із депутатів, які не входять до коаліції. Він її виконав. Тепер сподівання на громадянське суспільство, що змусить владу порушити справи і щодо колишніх "регіоналів". Хоча не дуже вірю, що це робитиме Шокін.
Роман ШРАЙК, 40 років, блогер
Це запитання зараз хвилює всіх: чому почали зі своїх? Висновок може бути тільки один. Із тими, яких ми сподівалися, що посадять, були і є домовленості. У нашої влади на вищих рівнях дуже тісні зв'язки з людьми попереднього режиму. І вони є "своїми" між собою. КОГО ПОСАДЯТЬ НАСТУПНИМ? ЦЕ МОЖЕ БУТИ КОЖЕН ІЗ НАС.
Василь ШКЛЯР, 64 роки, письменник
Такі арешти не мають нічого спільного з боротьбою проти політичної корупції. Це – чергова політична інтрига. Президент помстився партії Ляшка руками генерального прокурора. На кожного з народних депутатів є папочка, яку можуть відкрити – по команді. У такий спосіб контролюють конкурентів.
Олександр ОХРІМЕНКО, 51 рік, економіст
Боротьба з політичною корупцією із когось повинна починатись. То чому б її не почати з Мосійчука? З другого боку, це може бути елементом політичного залякування чи попередження. Дуже яскравий хід, але проведений некоректно. Бо Мосійчуку треба було дати право на репліку. А так це було схоже на розправу. Хоча є яскраві докази того, що депутат вимагав гроші. Колишні ж "регіонали" зараз слухняно голосують за все, що їм скажуть. Тому на них тиску немає. Проти них не грають. Але їм показали, що може статися. Думаю, там коричневі штани не в одного. Мовляв, "НА ЙОГО МІСЦІ МІГ БУТИ Я".
Дмитро КАПРАНОВ, 48 років, письменник
Україна переживає революцію. У таких умовах боротьба поміркованих революціонерів проти крайніх радикалів – неминуча. Помірковані схиляються до того, що злочинний режим переможено, справедливість поступово відновлюється, а далі треба багато працювати. РАДИКАЛИ ХОЧУТЬ НОВОГО МАЙДАНУ. ТОБТО ВІЙНИ ДО ПОВНОЇ ПЕРЕМОГИ І ТАКОГО ПЕРЕДІЛУ МАЙНА, ЩОБ ЇМ ЦЕ ЗДАВАЛОСЯ СПРАВЕДЛИВИМ. Питання: чи перші зможуть приборкати й маргіналізувати радикалів до того, як ті перетворять країну на тотальну руїну. Якщо державі пощастить, то скажених придушать, як це було в часи французької революції. Але буває, що скажені революціонери беруть гору. Тоді – ласкаво просимо в Росію зразка 1918 року. А боротьба з корупцією в Україні – палиця, якою зручно бити опонента по голові. У даному випадку вона в руках президента. Але всяка палиця має два кінці. Нинішня влада колись вдало гамселила нею Януковича і його посіпак. Може бути, що й теперішнього президента чекає другий кінець палиці. Але поки що Порошенко успішно відбивається. Та й в опонентів нема особливого морального авторитету, щоб перетворити його на Януковича-2.
Петро БІЛЯН, 40 років, історик і журналіст
Щодо Мосійчука вчинили негарно. Оприлюднене відео означає, що ОПЕРАТИВНА РОБОТА ВЕДЕТЬСЯ ПРОТИ КОЛИШНІХ АКТИВІСТІВ МАЙДАНУ, ДОБРОВОЛЬЦІВ. А не тих, хто несе реальну загрозу національній безпеці України – депутатів Януковича, які щільно засіли у Верховній Раді. Такий вибір президента, у кращому разі, помилковий. У гіршому – злий задум. Наступним може стати будь-хто з Радикальної партії або "Самопомочі". Вже зрозуміло, що Адміністрація президента взялася за їхній розкол та знищення. З другого боку, не чіпають "Опозиційний блок". Це плата їм за підтримку змін до Конституції. Його поставили в самий кінець черги в роботі правоохоронних органів з очищення країни. Виходить, з гармати стріляють по горобцях. І в неї немає часу виконувати свої завдання на важливих напрямках.
Віктор НЕБОЖЕНКО, 62 роки, політолог
Шокін виконав вказівку Порошенка. Все виглядає, як помста президента руками Генеральної прокуратури Радикальній партії за неголосування щодо змін до Конституції. Тільки цим можна пояснити, що почали з Мосійчука, а не з тих, із кого треба було. З "Опозиційного блоку" нікого не чіпатимуть, бо між ними та владою відбулися якісь домовленості. Якби президент діяв за законом і Конституцією, то після Мосійчука мав би позбавити депутатської недоторканності всіх відомих "регіоналів". Але якщо й надалі керуватиметься вибірковістю, то можна очікувати арешту когось із "Батьківщини", "Самопомочі", Радикальної партії або з позафракційних. Тобто тих, хто не згоден із лінією президента щодо Донбасу.
Тарас СТЕЦЬКІВ, 51 рік, колишній народний депутат
АХМЕТОВ, ЛЬОВОЧКІН ЧИ ФІРТАШ НЕ РОЗДАЮТЬ І НЕ БЕРУТЬ ГРОШІ НА КАМЕРУ. Юридично їх можна притягнути до відповідальності. Але навіть досконала американська система ловила Аль Капоне (гангстер, який діяв у 1920–1930-х
на території Чикаго. – "Країна"), поки не знайшла якусь прогалину у сплаті податків. Тоді вже посадили по повній програмі. Юридично в олігархів усе досконало. І що робити – іти по беспрєдєлу тільки тому, що вони політичні опоненти? Так не можна. Людьми з оточення Януковича займаються. В Україні на них заведені справи, у Євросоюзі санкцій з них не знімають. Ясно, що Мосійчук – дрібнота. Так збіглося, що на ньому все зійшлося. Та якщо посадкою Мосійчука все закінчиться, у суспільства до влади будуть величезні питання.
Олексій ГОЛОБУЦЬКИЙ, 39 років, політолог
З будь-якими корупціонерами потрібно боротись. Але спочатку мали б сісти соратники Януковича через яких сталася революція, а не ті, хто був її рушійною силою. Так, ці люди роблять помилки. Мосійчук має відповісти за свої слова і дії. І правову оцінку їм дасть суд. Але першими потрібно карати винних за найбільші злочини. Такої волі поки що не бачимо. ВЛАДА ДУМАЄ, ЩО СТАБІЛЬНІСТЬ –
ЦЕ БОРОТЬБА З РАДИКАЛІЗМОМ. НАСПРАВДІ ЦЕ – БОРОТЬБА ЗА ПРИНЦИПИ. Якби показали приклади того, що злочини високопосадовців карають максимально жорстко, то тоді б підтримка радикалів у суспільстві була б значно меншою, а влади – більшою.
Юрій БУТУСОВ, 39 років, журналіст
Коментарі