"Сім років тому 9 січня зустрів на площі Ринок свою теперішню дружину Олену. Вона тернополянка, вчилася тоді у вашому університеті. Тепер завжди на православне Різдво до Львова їздимо, — каже поляк Анджей Сікорскі, 33 роки. Із дружиною п"ють гаряче пиво у відкритому кафе біля ратуші. Подружжя живе у Варшаві".
Щороку до Львова на час різдвяних свят приїжджають кілька тисяч туристів.
— Традиція святкувати Різдво у Львові має більш як 100 років. Тут же святкують і католицьке, і православне. А ще ж є Новий рік, старий Новий рік. Стільки свят упродовж двох-трьох тижнів для туристів — те, що треба, — каже екскурсовод 45-річний Петро Радковець. — З іноземців сюди їдуть росіяни, білоруси, поляки, трохи менше туристів із Німеччини. Але все-таки найбільше наших рідних українських гостей з інших міст. Молодим-закоханим завжди кортить у різдвяну ніч видертися то на ратушу, то на Високий Замок. А так переважно ходять у храми, як-от Домініканський собор, катедра, у музеї та кнайпи.
Традиційно з 6 до 21 січня в центрі Львова відбувається фестиваль "Різдво у Львові". У Домініканському соборі впродовж усіх свят фольклорні колективи співатимуть колядки. У Шевченківському гаї молодь організовуватиме різдвяні забави. Цьогоріч уперше запрацював різдвяний ярмарок. У невеликих дерев"яних будинках продають іграшки, сувеніри, солодощі.
— Є туристи, які лишають тут 500 гривень, а є й такі, яким і десятки тисяч гривень не шкода. Ціни цьогоріч — на харчування, проживання в готелях — майже не змінилися. Подорожчали екскурсійні послуги, але лише на дещицю, — продовжує Радковець. — Навіть, попри епідемію грипу, гостей очікуємо не менше, ніж торік.
Платять за двомісний номер 350 гривень
Львів"янин Михайло, 25 років, здає квартири подобово. Має два вільні помешкання на вул. Костя Левицького в центрі міста і в Сихівському спальному районі. На Новорічні та Різдвяні свята не піднімає ціну. Просить 350 грн за добу.
— На Новий рік приїжджали закохані пари з Києва і Харкова. На Різдво будуть хлопець і дівчина з Москви. Їдуть у Львів уперше. Алєксєй просив, щоб хата була нормальна. Натякав, що хоче зробити дівчині романтичний сюрприз, попросити її руки в різдвяний вечір. Замовили квартиру в центрі на три дні. Із них беремо по 400 гривень, то ж росіяни, — сміється хлопець.
У готелях у центрі Львова номери коштують 500–1500 грн за добу. Туристи полюбляють зупинятися у тризірковому "Бюргері плюс" на вул. Зеленій неподалік центру. Платять за двомісний номер 350 грн.
До туристів у Карпатах приходить вертеп
— Люди їдуть у гори, бо хочуть відчути справжній смак Різдва. Ми їм можемо запропонувати і вертеп, і Маланку, і святкові столи, — каже Ксенія Кондрук, 22 роки, господиня приватної садиби "Гуцулка Ксеня" в Косові на Івано-Франківщині.
У приватні обійстя на Прикарпаття на різдвяні свята приїжджають переважно туристи з Києва та східних областей України.
— У нас є окремий дерев"яний будинок. До 20 січня здаємо номери по 200 гривень із людини. Кімнати ще у вересні замовили кияни та жителі Дніпропетровська, — розповідає Ксенія.
6 січня два кухарі садиби готуватимуть 12 пісних страв на 17 осіб. Святковий стіл обійдеться кожному гостеві в 300 грн. Із відпочивальниками вечеряти будуть і Кондруки. Туристів веселитимуть місцеві колядники і вертепники.
— У нашому краї від Святвечора до Степана всі діти ходять колядувати під вікнами в господ. Вони туристам раді, бо ті щедро платять, — розказує жителька Косова Галина Пігор, 45 років. Вона теж приймає відпочивальників.
7 січня гостей частуватимуть м"ясними стравами — холодцем, голубцями.
На Василя, 14 січня, туристів розважатимуть Маланкою та везтимуть на Парад вертепників у сусіднє село Пістень.
Коментарі