Лише 4% українців нині позитивно ставляться до Сталіна, а негативно — 61%.
Тим часом на території Росії ситуація протилежна. Про це свідчать результати опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології.
До Революції Гідності 23% українців ставились до постаті Сталіна позитивно. Негативне ставлення тоді ще не домінувало ‒ 37%. Ситуація істотно не змінювалась до 2021 року. Хоча загальний тренд був скоріше у бік зниження частки тих, хто позитивно ставиться до Сталіна.
Уже влітку 2022 року, після повномасштабного вторгнення РФ до України, 64% респондентів заявили, що негативно ставилися до Сталіна. А частка тих, хто ставився позитивно, становила 5%.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Зеленський підписав закон про перенесення Дня Перемоги на 8 травня
На 2023 рік 61% респондентів негативно ставляться до Сталіна, тобто спостерігається невелике зниження за рахунок зростання з 23% до 26% тих, хто має байдуже ставлення. А позитивно ‒ лише 4%.
Разом з тим у Росії стрімко зростала прихильність до Сталіна. Про це свідчать дані "Левада-центру", які наводить КМІС. На території Росії між 2012 і 2023 роками частка тих, хто позитивно сприймає Сталіна, зросла з 28% до 63%.
За словами заступника директора КМІС Антона Грушецького, ставлення до Сталіна ‒ це яскравий ціннісний маркер, який демонструє прірву між українцями і росіянами. Російське суспільство виявилося морально деградованим, нездатним до здорової рефлексії та нездатним до критичного погляду під тиском пропаганди, що формувала позитивний імідж диктатора.
"Ми бачимо збереження позитивного ставлення до одного з найстрашніших і найжорстокіших тиранів в історії людства навіть серед молодих росіян. Не дивно тоді, що більшість росіян схвально ставляться до війни проти України і українців", ‒ наголосив Грушецький.
Опитування Київський міжнародний інститут соціології проводив 26 травня ‒ 5 червня 2023 року серед 984 респондентів. Дослідження не проводилося на території окупованого Росією Криму та Донбасу, а також з громадянами, які виїхали за кордон після 24 лютого 2022 року.
Майже 80% українців виступають за закриті кордони, візи та митницю з Росією.
Раніше, ще перед Революцією Гідності переважна більшість українців (70%) хотіли бачити країни незалежними, але дружніми державами. 15% наполягали на тому, що відносини мають бути як з іншими державами. Про це свідчать результати опитування КМІС.
Коментарі