субота, 12 липня 2025 00:30

Назвали день тижня, в який найбільше відчувається стрес

Назвали день тижня, в який найбільше відчувається стрес
"Тривожний понеділок" спостерігається як у працюючих людей, так і у пенсіонерів Фото: pinterest

Хандра у понеділок - не просто поганий настрій на початку тижня. Вчені з'ясували, що цей стан може викликати унікальний тип стресу, який затримується в організмі надовго, навіть якщо людина не працює.

Такий стрес негативно впливає на серцево-судинну систему й здатен підвищувати ризик розвитку серйозних захворювань, повідомляє The Independent.

Дослідники, зокрема з Університету Гонконгу, проаналізували дані понад 3500 дорослих учасників Англійського поздовжнього дослідження старіння (ELSA). Вони виявили, що літні люди, які повідомляли про тривогу в понеділок, мали майже на 25% підвищений рівень гормону стресу кортизолу у зразках волосся, що вказує на кумулятивний вплив стресу протягом двох місяців, порівняно з тими, хто відчував тривогу в інші дні.

Цей "тривожний понеділок" спостерігався як у працюючих людей, так і у пенсіонерів. Це вказує на глибокий зв'язок між початком робочого тижня та порушенням природної системи реакції організму на стрес, яка, як відомо, є однією з причин серцевих захворювань. Наприклад, саме з понеділками пов'язаний стрибок серцевих нападів майже на 20%.

"Збільшення серцево-судинних подій у понеділок навряд чи є випадковим явищем", - зауважили дослідники.

Вчені підозрюють, що ключову роль у цьому відіграє гіпоталамо-гіпофізарно-надниркова вісь (ГГНВ) організму, яка регулює гормон стресу кортизол. При хронічному підвищенні активності ГГНВ, як відомо, сприяє гіпертонії, резистентності до інсуліну та імунній дисфункції.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Назвали день тижня, коли пари сваряться найчастіше

Попередні дослідження вказували на вищий рівень гормонів стресу у людей в будні дні порівняно з вихідними, але це останнє дослідження є першим, що визначає саме понеділок як унікальний фактор, що ініціює цей процес.

"Для деяких літніх людей початок нового тижня викликає біологічний каскад, який триває місяцями. Це не стосується роботи - це про те, наскільки глибоко понеділки вкорінені в нашу фізіологію стресу, навіть після закінчення кар'єри", - сказав один з авторів дослідження Тарані Чандола.

Є одна проста дія перед сном, яка допоможе налаштуватися на спокій і прокинутися без стресу. Вона займає всього кілька секунд, але може суттєво змінити якість ранку й загальний стан.

Різке пробудження негативно впливає на здоров'я людини. Особливо на серцево-судинну систему. Фахівці радять підібрати тиху та спокійну музику для будильника, а також краще щоб її гучність була наростаючою. Крім цього, рингтон повинен викликати приємні спогади та емоції.

Зараз ви читаєте новину «Назвали день тижня, в який найбільше відчувається стрес». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути