11 червня стартує фінальна частина Євро-2020/2021 з футболу. Серед 24 учасників – збірна України. На груповому етапі наші зіграють проти Нідерландів 13 червня, 17 – з Північною Македонією, 21 червня – проти Австрії. Дві команди з групи гарантовано вийдуть до 1/8 фіналу. Така можливість буде, і якщо станемо третіми. На що спроможна наша команда?
– Фінальну частину Євро-2020/21 перенесли на рік через пандемію. Є думка, що торік нам було вигідніше зіграти цей турнір. Мовляв, тоді склад був і молодший, і зіграніший, – каже футбольний журналіст 36-річний Дмитро Литвинов. – Та за цей час сталося багато позитивного. Ми побачили, що у воротах може грати ще хтось, крім Андрія П'ятова. І, ймовірно, ветеран не буде основним воротарем на Євро. Добре зарекомендувала себе пара центральних захисників "Динамо" Денис Попов – Ілля Забарний. Їх хоч зараз можна ставити в основний склад. Вийшов на новий рівень Микола Шапаренко, проявив себе в Лізі чемпіонів Олександр Зубков. Олександр Зінченко перетворився на беззаперечного гравця "основи" фіналіста Ліги чемпіонів і чемпіона Англії, а Руслан Малиновський став найкращим асистентом чемпіонату Італії. Повернувся й зіграв важливу роль у чемпіонстві "Динамо" Артем Бесєдін, а Роман Яремчук забив уже не 10, а 20 голів у чемпіонаті Бельгії. Збірна змінилася за складом, але слабшою не стала. Питання лише в тому, щоб використати її потенціал.
Які найвразливіші та найсильніші місця команди?
– Євген Коноплянка отримав травму. Ярмоленку бракує гральної практики. Марлос остаточно втратив швидкість. У цій ситуації маємо шанс побачити, що збірна гратиме без чистих флангових нападаючих. Навряд чи Андрій Шевченко повірить у Зубкова настільки, щоб дати йому місце в "основі". А Віктор Циганков цілком може виступати й на позиції "під нападником" поруч із менш динамічним, але розумним Марлосом. Необхідність перейти на нову схему – потенційно вразливе місце.
Інший момент – голкіпери Георгій Бущан та Анатолій Трубін мають невеликий досвід виходу в топматчах. Однак першому допомогла Ліга націй. Та й обидва зіграли добре в єврокубках.
Щодо сильних місць, повторюся: низка "збірників" демонструвала високий рівень. Тож Україна матиме шанси на три очки в іграх з Північною Македонією та Австрією, і навіть Нідерланди за Франка де Бура мають значно гірший вигляд, ніж за часів тренерства Рональда Кумана.
У команди немає досвіду виступів на континентальних турнірах, вона не проводить поєдинків у червні. Це не стане проблемою?
– Ні. 2006-го була така ж ситуація, а збірна України дійшла до чвертьфіналу Кубка світу. Торік футболісти грали чемпіонат влітку, а "Шахтар" дійшов до півфіналу Ліги Європи.
Як вплине відсутність Коноплянки й неоптимальна форма Ярмоленка?
– Якщо Шевченко вирішить залишити схему з двома вінгерами, то з пари Циганкова – Ярмоленко хтось один гратиме на незвичній позиції. Теоретично з флангу міг би атакувати Яремчук, якому доводилося так грати в Бельгії. Та в Шевченка, схоже, за ним буде закріплене місце форварда, Бесєдін відіграв не настільки якісний сезон. Тому реальне рішення – зміна тактики.
Тобто перехід на гру в три центральні захисники?
– Так. Україна має непоганих флангових оборонців – Караваєв – Тимчик і Миколенко – Матвієнко можуть зіграти по всьому флангу. Про Соболя не забув. Але в нього менше шансів, ніж у когось із дуету лівофлангових оборонців. Едуард може переміститися на позицію запасного лівофлангового, якщо когось із пари Миколенка та Матвієнка посунути в центр, де обидва грали чимало матчів цього сезону. Також у Шевченка є можливість сформувати зігране тріо захисників за клубною ознакою, якщо до Миколенка додати Попова й Забарного.
Три центральні беки, два футболісти, які відповідають за фланг, Степаненко, Зінченко та Малиновський – у центрі, Яремчук – на вістрі, з глибини Марлос і Циганков – Ярмоленко – непогано на папері. Побачимо, чи наважиться Шевченко.
Хто стане лідером збірної на Євро?
– У чудовій формі Малиновський. Він у квітні-травні 11 разів поспіль відзначався результативними діями за італійську "Аталанту". Логічно додати Степаненка, який буде найдосвідченішим футболістом "основи", якщо Ярмоленко все ж залишиться на лаві запасних.
Під час турніру хто може заявити про себе?
– Якщо розглядати "заявити" як "перейти після Євро до серйознішого клубу", то виокремив би Забарного, Циганкова і Яремчука. Рік тому додав би сюди Матвієнка й Миколенка, якими серйозно цікавилися в Англії. Однак вони трохи здали. Тому їхнє повернення на топрівень буде приємним, однак не найочікуванішим підсумком турніру.
Який результат для збірної стане успіхом, а який – розчаруванням?
– Як і рік тому, варто очікувати виходу з групи – Україна здатна потрапити принаймні в четвірку найкращих команд, що стануть третіми в групі. Невихід із групи буде розчаруванням. Усе інше – прийнятним результатом.
У 1/8 фіналу забагато варіантів. Навіть при першому місці в групі з Нідерландами, які все ще фаворит, є ризик потрапити на третю команду з квартету F, де грають чемпіони світу французи, чемпіони Європи португальці та "просто" німці. Друге місце виведе на переможця групи А – ймовірно, на традиційно незручних італійців. Нарешті третє місце може вивести на переможця вже згаданої "групи смерті" F або на лідера квартету Е – швидше за все, іспанців. Тож приємних варіантів немає, і поява нашої команди у чвертьфіналі вже буде сенсацією.
Коментарі