5 березня 2010 року парламент Словаччини ухвалив закон про патріотичне виховання. Відтепер усі офіційні й державні зібрання мають починатися з виконання гімну. Щопонеділка вранці його співатимуть у всіх державних установах і закладах. У школах вивісять символи держави: прапор, герб, текст гімну та вступ до конституції. Отримуючи паспорт, словаки складатимуть присягу на вірність країні. Розробляють систему, що контролювала би виконання закону. Поки що спеціальна комісія вибірково відвідуватиме заходи. За невиконання гімну штрафуватимуть. На скільки - не встановлено.
Торік 30 червня в країні прийняли закон про державну мову. У ньому передбачено до 5 тис. євро штрафу за мовні помилки в рекламі та засобах масової інформації. Словацькою обов'язково дублюватимуть усі вивіски, причому літерами, не меншими за основний текст. Словацька пануватиме в усіх державних установах та на офіційних заходах. Прем'єр країни Роберт Фіцо невдовзі після ухвалення закону заявив, що словацька мова має бути захищеною "від небезпечного розмивання, що походить із потойбіч Дунаю (з Угорщини. - "Країна")", натякаючи на популярність угорської в південних регіонах країни.
Угорці, що становлять 9,5% населення країни, вважають ці закони дискримінаційними й націоналістичними. Депутат Європарламенту від Угорщини Чанад Сеґед запропонував тимчасово виключити Словаччину з Європейського Союзу - доки та не скасує "антиугорські" закони і не зробить угорську мову другою державною.
Люсьєн Жені, 36 років, працівник компанії L'Oreal, Братислава:
- Я працюю в цій країні вісім років. Думаю, закони варто поважати. Наш офіс вирішив виконувати гімн, адже французів усього троє на весь колектив. Гімну ми не знаємо, написали його французькими літерами. Мелодія подобається, хоча словацька колега Марія каже, що я співаю абсолютну нісенітницю. Це нормально, що кожна країна бореться за збереження свої унікальності.
Клаудіа Дуркошова, держслужбовець, 31 рік, Братислава:
- У Словаччині — по-словацьки. А як хочуть по-угорськи, хай собі їдуть до Угорщини. Адже коли ми приїжджаємо в іншу країну, з нами ж не розмовляють словацькою. Закону про гімн національні меншини, очевидно, не виконуватимуть. Як на мене, це справа добровільна.
Міша Брхнелова, 14 років, ліцеїстка, Братислава:
- Думаю, ніякої дискримінації угорців немає. Закон про мови ухвалили, тому що в Південній Словаччині важко порозумітися з місцевими. Проблема не в тому, що люди говорять угорською, а в тому, що в крамниці або лікарні ти нічого не можеш зрозуміти, якщо не розмовляєш угорською. Там усе було написано лише угорською.
Що ж до другого закону - він просто дурний. Щопонеділка співати гімн? Це найгірший метод виховання дітей. Наш гімн справді мало знають, але ж тепер діти просто зненавидять його.
Дьйордь Ференці, 59 років, підприємець, Нітра:
- Я вважаю абсурдом, що люди не хочуть прийняти очевидне: Словаччина завжди була частиною Угорщини. Можна прийняти сотню законів, але від цього нікуди не подінешся. Дивно, що парламент діє так грубо й не боїться роздратувати угорців.
Шандор Добоші, 43 роки, Братислава:
- Я сказав своїм дітям, що можуть не співати. Їх не відпустили додому на наше свято. Як можна вимагати поваги до своїх традицій, якщо не поважаєш чужих? Коли ми говоримо про свої права, нас виганяють до Угорщини. Але наш дім тут. Ми будемо за нього боротися.
Населення Словаччини - 5,38 млн людей. Це переважно етнічні словаки - 86%. Угорці - найбільша національна меншина. На території країни живуть також цигани, чехи, українці, німці, поляки
Братиславу німці називали Пресбурґом, а угорці - Пожонь. Офіційну назву закріпили 1919 року. Це єдина столиця світу, що межує з двома іншими державами - Австрією та Угорщиною. Братиславська вулиця Копчянська переходить у вулицю Пресбурґерштрассе сусіднього австрійського села Китзеє.
Після розпаду Великої Моравської імперії 907 року територія Словаччини належала Угорщині й Австро-Угорщині. 1918-го словаки потрапили до складу новоутвореної Чехословаччини. 1969 року утворилася Словацька Соціалістична Республіка у складі ЧССР. 1990-го спалахнула "війна через дефіс". Чехи наполягали, щоб назву країни писати як "Чехословаччина", словаки вимагали дефіс - "Чехо-Словаччина". Прийняли компромісний варіант: Чеська і Словацька Федеративна Республіка.
Свою державу словаки створили 1993 року. У НАТО країна вступила в березні 2004-го, а у травні - до Євросоюзу. З 21 грудня 2007 року - в Шенгенській зоні. З 1 січня 2009-го запровадили євро.
Уривок гімну Словаччини
Ця наша Словаччина
Досі міцно спала.
Але звуки грому
Закликають її до того,
Щоб вона прокинулась.
Коментарі