П'ятниця, 11 травня, 18:11
55-річна Мар'яна Євдокімова роздивляється уламки власної хати в селі Кольчино Мукачівського району на Закарпатті. Дім стояв попід горою. Напередодні з неї зсунулося понад 20 тисяч тонн землі. Хату розвалило. Повністю знищений сусідній будинок. Третій пошкоджений частково.
– Учора о 8:20 мені подзвонили сусіди. Була на роботі. Прийшла і замість дому побачила руїни. Живу одна. У хаті були кухня, кладовка та дві кімнати. Під завалами опинилося все, що наживала: гроші, техніка, меблі, – говорить Мар'яна Євдокімова. – Оце хіба зможу щось із одежі звідти витягти. Хочу, аби тепер влада дала квартиру. Бо сама нове будівництво починати не буду. Поки живу в сестри. Але не зможу там довго бути. У неї своя сім'я, зайвого місця немає.
В іншому зруйнованому домі ніхто не жив. Господарі померли кілька років тому. У пошкодженому мешкає 24-річна Тетяна Глушко з чоловіком і двома дітьми.
Зсув міг статися через щебеневий кар'єр, що працює за кількасот метрів від будинків, за однією з версій.
– Чи в ньому причина, з'ясують фахівці, – каже голова Мукачівської райдержадміністрації Сергій Гайдай, 42 роки. – Обстежили ділянки. Перекрили газ і світло. Чекаємо висновків. Готуємо документи в облдержадміністрацію, аби надали фінансову допомогу постраждалим. Ідеться про суму близько двох мільйонів гривень. Люди на вибір отримають кошти чи нову ділянку для будівництва.
![Велетенську лавку встановили в Голосіївському парку Києва 12 травня. Заввишки вона – два з половиною метри, у довжину – п’ять метрів. Для її виготовлення не зрубали жодного дерева. Використали дошки та сухостій, заявили в комунальному підприємстві ”Київзеленбуд”](https://static.gazeta.ua/img2/cache/gallery/837/837049_1_w_590.jpg?v=0)
А в цей час:
– За дитину приб'ю! І байдуже, що ти – родич! – харків'янин Василь Кирпотюк, 30 років, підбігає до тестя 54-річного Миколи Костянтиновича.
Хапає його за руки, виштовхує зі свого приватного будинку на вулицю.
– Щоби твого духу тут більше не було! – кричить Василь.
Зачиняє двері.
Микола Костянтинович був удома з онукою 5-річною Віталіною. Ударив її ременем, коли відмовилася їсти гречану кашу.
– Дитина в садок ходить. А це прихворіла. А мені на роботі треба бути, і жінці. Прийшлося тестя просити, аби посидів із малою. У нього сьогодні вихідний, – розповідає Василь. – Увечері з дружиною Наталією вернулися, а в дочки – істерика. Забігла у ванну й боїться вийти. Нас гукає. На сідниці – синець. А цей сидить, як ні в чому не бувало, і телевізор дивиться. Каже: "Я її виховую. Легенько шльопнув". Гад. Більше до дитини не підпущу. І жінка не очікувала такого. Каже, у дитинстві її ніколи не бив.
– Приємно, коли чоловік так тебе цінує. Але куди стільки квітів тепер дівати? – сміється 25-річна Валерія Гусейнова з Києва.
До її квартири кур'єр кількома букетами заносить 365 троянд. Їх замовив чоловік жінки Олексій, 29 років.
– Він зараз у робочому відрядженні в іншому місті. Але не забув, що сьогодні – рівно рік, як ми в шлюбі, – каже Валерія. – І кількість квітів – це кількість днів, які ми офіційно разом. Такий сюрприз зробив. А я вже ображатися почала. Бо до цього моменту навіть не подзвонив. Троянди розставлю по всіх трьох кімнатах. Єдине, шкода, що багато коштів на це пішло. Та й квітів жаль, бо за кілька днів почнуть в'янути. Але щаслива, що маю такого чоловіка.
Увечері Валерія телефонує Олексієві. Він каже, що витратив на подарунок близько 9 тис. грн.
Полтавка 35-річна Інна Гапоненко змітає з підлоги уламки ноутбука, дзеркала й чашки. Речі молотком порозбивав її син Вадим, 14 років. Розізлився, коли кілька разів програв у комп'ютерній грі Counter Strike.
– Наробив справ? Псих. Підеш, значить, улітку працювати. Відробиш усе, що побив, – каже Інна синові.
Він закрився в кімнаті. Мовчить.
– Готувала їсти. І тут як почало гепати в кімнаті – думала, стіни падають. Зайшла, а цей молотком по ноутбуку лупить. Гра, бачте, у нього не пішла. Знала, що комп'ютерні ігри погано діють на психіку підлітків. Але все Вадиму попускали. Тепер – кінець. Ніяких комп'ютерів. Хіба тільки в рамках навчання, – говорить Інна. – Це ще чоловік не бачив. Олег йому ноутбук рік тому за 12 тисяч купив. Попаде малому однозначно.
За 2 год. батьки бесідують із сином. Забороняють підходити до стаціонарного комп'ютера до вересня.
![Служба безпеки України передала в Міжнародний суд ООН докази причетності російських військових до обстрілу Маріуполя на Донеччині 24 січня 2015 року. Тоді бойовики з артилерії обстріляли житловий мікрорайон міста Східний. Загинули 30 людей, 128 – отримали поранення. ”Напевно, стара дрімає, поки її косою користуються військові злочинці”, – припускає художник Володимир Казаневський](https://static.gazeta.ua/img2/cache/gallery/837/837049_2_w_590.jpg?v=0)
Медведчук і Бойко борються за гроші Москви
У Кремля є кілька сценаріїв щодо України. Прихід до влади Віктора Медведчука – це повна окупація. Водночас люди, які стоять за телеканалом "Інтер" чи близькі до них – Дмитро Фірташ, Сергій Льовочкін, Юрій Бойко, – пропонують м'якшу зміну курсу. Якщо РФ підтримає їх на виборах, вони забезпечать "нейтральність" України", "жодного вступу до НАТО".
Напередодні виборчої кампанії риторика цієї групи радикалізуватиметься. Адже їм треба конкурувати з Медведчуком в очах Кремля.
Питання – в президентові Порошенку. Він або не розуміє цього, або нічого поганого в цьому не бачить.
Сергій ВИСОЦЬКИЙ, народний депутат
"Дочки" російських банків стали збитковими
Російські державні банки мріють, щоб їх націоналізували в Україні. Через санкції, накладені 2017 року, їхні тутешні "дочки" стали збитковими. Банки вкладають сюди гроші й думають, як би їх закрити й поступово вийти з України. Просто збанкрутувати їх – не можуть. Це частина великих банківських груп.
Вони чудово розуміють, що майбутнього в них тут немає. Ми три роки доїмо російські державні банки, які заносять сюди гроші, щоб компенсувати збитки. У разі ж націоналізації, як пропонує нардеп Роман Зварич, ще й подадуть до Європейського суду. Тобто виграють двічі.
Сергій ФУРСА, інвестиційний банкір
Субсидію необхідно видавати грошима
В Україні 44% сімей отримують субсидії. Це аномально. Має бути не більш як 10%. Програму субсидій запроваджували на кілька років, доки не зростуть доходи громадян. Зараз повністю відмовитися від них не вдасться. Однак є неофіційна рекомендація різати їх. Тому уряд оголошує про нові правила нарахування допомоги, щоб скоротити кількість отримувачів субсидії.
Буде створена спеціальна база даних з інформацією про всіх членів сім'ї. Можна буде відслідковувати кількість квартир, депозитів, машин, які має родина. Це впливатиме на рішення – давати субсидію чи ні. І це буде справедливо.
Субсидію необхідно видавати грошима. Щоб можна було не лише оплачувати комуналку, а й купувати їжу, ліки на зекономлені кошти.
Олександр ОХРІМЕНКО, президент Українського аналітичного центру
74 українських бійців перебувають у полоні терористів ДНР і ЛНР
4063 українців торік отримали дохід у понад 1 млн грн. Наймолодшому мільйонерові 7 років, найстаршому – 99
26 державних підприємств Кабмін виставив на продаж 10 травня. За них планують виручити понад 20 млрд грн
"Говорячи про радянське минуле, жителі Донбасу бачили себе в більш-менш ситих і спокійних 1970-х та 1980-х роках. А натомість опинилися в тридцятих, сорокових і п'ятдесятих. Смерть, голод і загроза репресій іде з боку людей, які називають себе тамтешньою владою", –
Володимир В'ятрович, голова Інституту національної пам'яті
"Навіть якщо 100 відсотків жителів Криму вимагатимуть повернення в Україну – це нічого не дасть. Придушать – і все. Російський режим не рахується з думками співвітчизників", –
Мустафа Джемілєв, уповноважений президента у справах кримськотатарського народу
Пив каву в центрі Харкова. Побачив, як циганка забалакала з літнім чоловіком на виході з метро. Дивиться в очі й щось несе про важке життя, просить на хліб. А за пару хвилин дядько дістає з кишені гаманець та віддає їй у руки. Зрозумів, що справа нечиста. Підбіг до циганки, відштовхнув її, відібрав гаманець. Чоловіка відвів убік. Він наче вийшов із трансу. Подякував. Припустив, його загіпнотизували.
Андрій Повзик
Поверталася пішки додому з дня народження колеги й зламала каблук. Зняла туфлі, пішла по асфальту босою. Поруч спинився елітний Mercedes. Водій вийшов із новими жіночими босоніжками в руках. Каже: "Хотів зробити дружині подарунок, а їй не сподобалися. Віз у магазин здавати. Але вам, бачу, потрібніші". Подарував і поїхав. Підійшли, як рідні. Удома знайшла таку модель в інтернеті – і ледь не впала. Італійські, коштують 11 тисяч гривень.
Олена Бойчук
Позаторік чоловік узяв візочок і пішов на вулицю гуляти з дев'ятимісячним сином. Я виходила з квартири слідом. Раптом почула сильний удар. Збігла з четвертого поверху вниз. Побачила розплющену коляску, а на ній – бетонний піддашок під'їзду, який обвалився. Втратила свідомість. Прийшла до тями на лавці поруч із будинком: сусід лив мені на обличчя воду. А чоловік стояв поруч і тримав на руках сина. Відлягло. Виявилося, він залишив візочок, а сина взяв на руки і пішов гратися на дитячий майданчик. Якби стояли на виході з під'їзду – загинули б обоє.
Маргарита Ткачук
Кожен п'ятий українець давав хабарі, ідеться в дослідженні соціологічної групи "Рейтинг". Найчастіше це роблять люди віком від 30 до 50 років.
Близько 14,23 млн іноземців відвідали Україну торік. Це на 900 тис. більше, ніж 2016-го. Найбільше закордонних гостей за останні шість років приїжджали 2013-го – 25,4 млн осіб.
Бронзовий пам'ятник Володимиру Леніну виставила на аукціон мерія райцентру Ізюм Харківської області. Лот з'явився в електронній системі публічних торгів Prozorro. Монумент заввишки 3,75 м. Стартова ціна – 522,5 тис. грн.
У марокканському місті Марракеш завершилася Всесвітня літня гімназіада серед школярів. Найбільше медалей здобула збірна України – 112: 39 золотих, 39 срібних, бронзових – 34. Школярі змагалися в 17 видах спорту, зокрема в боксі, фехтуванні, художній гімнастиці, боротьбі. Участь брали 58 збірних.
Дев'ять населених пунктів лишилося перейменувати в Україні в рамках декомунізації. І дві області – Дніпропетровську та Кіровоградську.
![](https://static.gazeta.ua/img2/cache/gallery/837/837049_3_w_300.jpg?v=0)
У Туреччині познайомилася з жінкою, яка живе в соціальному центрі. Вона зізналася, що втекла з дому. А до того роками терпіла ґвалтування від дядька. Потім її змусили вийти заміж за його сина. У своє село повертатися боїться. Там можуть забити камінням.
Анна, 27 років
Священик побив жінку, бо курила неподалік церкви. Зламав їй щелепу й ніс, був струс мозку. Хотіла подати на батюшку в суд. Але за нього стали місцеві. Мовляв, сама винна. А подаси на отця – виживемо із села.
Віталій, 30 років
Кілька років тому знайомого затримали міліціонери. Звинуватили в крадіжці сусідського мопеда. Усю ніч били гумовими кийками, вимагали зізнатися. А на ранок відпустили. Бо прийшов сусід і забрав заяву. Мопед узяв покататися син, пояснив.
Олег, 38 років
Коментарі