Щорічно в Україні народжуються 1300 дітей із дитячим церебральним паралічем, за інформацією Центру громадського здоров'я. Близько 80 відсотків хворих страждають від надмірного тонусу м'язів ніг і рук. Медичною мовою це називається спастичність. Усунути її допомагає новітня методика лікування – селективна дорзальна різотомія. Таку операцію вперше в Україні провели кілька місяців тому столичні нейрохірурги разом з ізраїльським колегою.
Про неї розповідає нейрохірург 32-річний Ігор КУРІЛЕЦЬ, провідний спеціаліст клініки "Міжнародний центр нейрохірургії"
В Україні не було досвіду таких операцій. До нас звернулася мати хлопчика, яка довідалася про цю методику. І хотіла, щоб її дитину прооперували в Україні. Вона познайомила нас з ізраїльським лікарем Аміром Кершновичем.
Ми майже рік вивчали методику виконання різотомії. Амір Кершнович приїхав в Україну з нейрофізіологом. Наш спеціаліст Марія Павлюк опанувала ту частину процедури, що стосується нейрофізіології. Тепер вона – єдиний спеціаліст в Україні з такою компетенцією.
Разом із зарубіжними колегами провели три операції. Четверту – самостійно, майже за місяць після їхнього від'їзду. У всіх пацієнтів зменшилася спастичність одразу після виходу з наркозу.
Дитячий церебральний параліч виникає, коли під час народження немовля отримує травму головного мозку – удушення, крововилив чи інфекцію. Може проявлятися паралічем, дефектами мови, зору, розумовими розладами, епілепсією. Значна частина хворих на ДЦП мають порушення свідомих рухів у руках і ногах. У кінцівках є надмірний тонус – спастичність.
Це відчуття можна порівняти із ситуацією, коли вас попросили би зігнути руку в лікті й сильно напружити м'язи. На кілька хвилин це зробити легко. Уявіть, якщо так потримати годину. Чи спробувати щось зробити рукою з повністю напруженими м'язами. Хворі на ДЦП терплять це місяцями, роками, іноді все життя.
Надмірний, неконтрольований тонус м'язів заважає ходити. Через постійне напруження ноги деформуються, викривлюються. Це потребує постійних ортопедичних операцій. Доглядати за таким дітьми вкрай важко. Наприклад, вкласти в інвалідний візок, одягнути тощо.
Під час операції хірург перерізає чутливі нервові корінці, що відходять від спинного мозку. Проблема в тому, що поруч із ними розташовані й рухові корінці. Треба визначити, де які. Крім того, нервові, які йдуть до ніг, не відрізняються від тих, що йдуть до тазових органів. Останні перерізати категорично не можна. Бо у хворого порушиться контроль над сечовипусканням. Необхідно перерізати 70 відсотків чутливих корінців, що йдуть до ніг. Якщо це зробити правильно, то неконтрольоване скорочення м'язів зникає, а свідомі рухи зберігаються.
Де чутливі нервові корінці, а де – рухливі, визначають за допомогою нейрофізіологічного моніторингу. До ніг пацієнта й тазових органів підключають електроди, сигнали виводять на комп'ютер. Нейрофізіолог їх аналізує. Під час операції всі ці нерви "продзвонюємо". В цій процедурі роль хірурга й нейрофізіолога – 50 на 50.
Вісім із десяти пацієнтів із ДЦП мають спастичність. Більша частина – хороші кандидати на таку операцію. Її можна проводити пацієнтам від 3 років. Операція триває близько 4 годин і виконується під операційним мікроскопом через розріз, що не перевищує 4–5 сантиметрів.
Селективну дорзальну різотомію роблять і дорослим до 50 років. Операція зменшує спастичність у ногах та нерідко й у руках.
Реабілітація триває від шести тижнів. Бо, коли усувається спастика, треба активно тренувати свідомі рухи, щоб ходити.
Операція покращує стан пацієнта. Та якщо дитина не має жодних свідомих рухів, то процедура лише полегшить догляд за нею. Ходити не почне. Найкращі ж результати з ходьби можна отримати, коли дитина принаймні стоїть зі сторонньою підтримкою.
В Україні така операція коштує близько 3,5 тисячі доларів, а в Ізраїлі – понад 30 тисяч. Ми не прагнемо на цьому заробити. Найбільше цікавить розвиток цієї технології. Усі гроші йдуть на технічне оснащення, витратні матеріали й зарплату персоналу.
У світі селективні дорзальні різотомії проводять десятки років. Але перші операції були травматичні: розріз робили на весь поперековий відділ хребта, що спричиняло викривлення. Зараз операцію проводять на рівні одного хребця. Маємо в рази менше травматичності та можливого викривлення хребта.
"Міжнародний центр нейрохірургії"
м. Київ, вул. Багговутівська, 1,
0(68) 369 14 07 попередній запис
Коментарі