Щороку зникають 200 видів тварин
Бразильські блакитні папуги ара вимерли, заявили в міжнародній природоохоронній організації "Життя птахів". З 2013-го зникли вісім видів птахів. П'ять із них – у Південній Америці.
Блакитних папуг ара зобразили в мультфільмі "Ріо" 2011 року
Стюарт МЕДВІНСКІ, 57 років, орнітолог, Лондон, Великобританія:
– Ми сподівалися, що блакитних ара все ж помітять у дикій природі. Вид вважають вимерлим, якщо його представників не фіксують понад 10 років. Зараз цей період розтягнули до 15. Є території, куди нам дуже складно потрапити. Маємо надію, що там є певні види.
Блакитні ара постраждали через вирубування лісів. Вони переселялися вглиб, але тамтешні птахи їх виживали. Те саме відбувалося з рештою вимерлих видів. Карликові сови не змогли гніздуватися в нових умовах. Постраждають перелітні птахи з Північної Америки. Залишається дедалі менше лісів, де вони можуть відновитися. Під час міграції втрачають третину ваги. Тому їм важливо мати місце, де можна набрати її знову й відпочити.
У розплідниках залишається близько 70 блакитних ара. Науковці планували відновити популяцію штучно. Але експеримент провалився. Радимо відмовитися від подібних ініціатив. Якщо вид зможе відновитися самостійно, то виживе. Варто допомагати захистом від браконьєрів чи лісорубів. Однак виконувати всю роботу замість тварин – сенсу немає.
Емілі ФАРМОСА, 43 роки, біолог, Ріо-де-Жанейро, Бразилія:
– У розпліднику маємо чотирьох пташенят. Їх намагалися випустити в дику природу. Повертаються. Або гинуть у лісі.
Більшість видів зникають на ізольованих островах. 90 відсотків зафіксованих вимерлих тварин жили в морях чи океанах. Вимирання там – природний процес. Але із втручанням людини він значно прискорився. Бачимо це на прикладі Галапагоських островів. Найближчим часом там зникнуть баклани, морські ігуани й велетенські черепахи.
Усюди дуже шкодять завезені людьми нові види. Вони мають міцніший імунітет, агресивніші в захисті своєї території.
Хей Сю ЛІНЬ, 61 рік, еколог, Пекін, Китай:
– Без радикального втручання держав змін не буде. У нас ще піднімуть штрафи за незаконне вирубування лісів. За умисне вбивство панди загрожує смертна кара або довічне ув'язнення. Так вдалося зупинити стрімке вимирання ведмедів.
На території Росії й Китаю залишилося до 60 амурських леопардів. Їх убивають заради хутра. Торік дружина чиновника у леопардовій шубі прийшла в ресторан. Її чоловіка заарештували. Усе майно конфіскували на користь організацій, що рятують тварин. Забрали й те, що чиновник подарував своїм дітям.
В Індонезії наймуть 16 тисяч осіб, щоб запобігти зникненню тигрів. У заповіднику їх залишилося менше 30. Люди охоронятимуть територію від браконьєрів, вирощуватимуть їжу для тигрів. Потрібні дві або три ферми. Фінансуватиме програму Велика Британія. За рік планують збільшити популяцію принаймні на п'ять тварин.
Ботсвану вважали найбезпечнішим заповідником слонів. Браконьєри полювали здебільшого у Зімбабве. 2013-го у Ботсвані вбили менше десятка тварин. А за перше півріччя 2018-го знайшли 87 скелетів. Це ставить під загрозу існування виду. Природоохоронні об'єднання вимагають реакції уряду. Вона відсутня. Чимало міжнародних організацій погрожують припинити фінансову допомогу, якщо ситуація не зміниться. Браконьєри мають покровителів серед вищих посадовців. Під час розслідування виявили, що охорону кілька разів примусово розпускали додому. Є виправлення у журналах спостережень. Вдалося заарештувати партію бивнів. Але замовників не шукали. А перевізників оштрафували й відпустили.
16000 видів тварин перебувають під загрозою вимирання. Ще близько 10 тис. – рідкісні. Щороку зникають щонайменше 200 видів. Науковці прогнозують, що найближчим часом не стане бірманських черепах і яванських носорогів
Коментарі