Іспанська "Барселона" домінувала у світовому футболі 10–12 років тому. Претендувала на те, щоб вважатися найкращою за всі часи. Тоді її тренував Хосеп Ґвардіола, а на полі лідерами були Хаві, Андрес Іньєста та Ліонель Мессі.
Двох перших у команді вже немає. Мессі 24 червня виповниться 33 роки. "Барселону" очолює президент Хосеп Бартомеу. За час його правління вона зайшла в глибоку фінансову яму. Трансфери невдалі. Тренер слабкий. Почалися чвари в директораті клубу, шість віцепрезидентів пішли у відставку.
Коли і як "Барселона" вийде з кризи?
– Є три причини, через які "Барселона" потрапила в таку ситуацію, – каже 34-річний Леон ВУРГАФТ, журналіст ua-football.com. – Це фінанси, футбол і етика.
2010-го попри гучні успіхи клуб був збитковий і залежний від кредитів. Потім усе змінилося. "Барселона" щороку б'є рекорди доходів. Це перший футбольний клуб, у якого бюджет сягнув мільярда доларів. Але й витрати чималі – проєкт модернізації клубної інфраструктури, зарплати гравців. За деякими оцінками, на це йдуть 80 відсотків доходів. А Європейська спілка футбольних асоціацій вимагає 70. Загальний борг вийшов у діапазон 460–880 мільйонів доларів. Клуб повернувся на 10 років назад.
Бракує стратегії та ієрархії. Спортивний директор Андоні Субісаррета привів у клуб Неймара, Луїса Суареса, Марка-Андре Тер Штегена, Івана Ракітича. Після його відходу клубом керують чиновники й бухгалтери. Такі, як президент Хосеп Марія Бартомеу. Ці люди не розуміються на футболі й не поважають етики. Крадуть футболістів в інших клубів, коли ті вже мають підписані контракти.
Віддати 125–150 мільйонів доларів за Усмана Дембеле і Коутіньйо, які не входять навіть у двадцятку кращих футболістів світу – ознака некомпетентності й відсутності такту.
Ще один важливий чинник – легендарна академія клубу "Ла Масія" вже років сім не виховувала гравців рівня першої команди. Продаж до "Роми" в січні Карлеса Переса вболівальники на форумах назвали смертю Ла Масії. При тому, що Перес – аж ніяк не Мессі, Хаві, Андрес Іньєста, Карлес Пуйоль або Серхіо Бускетс.
Що ж робити клубу?
– Насамперед призначити спортивного директора топового рівня. Він має знизити відсоток трансферних помилок, позбутися непотрібних гравців, заробивши на них кошти, і зменшити витрати на зарплати. Розібратись із ситуацією в академії. Звісно, одна людина такого не потягне. Але може сформувати робочу групу. А керівництву клубу слід зосередитися на фінансовому оздоровленні.
Це призведе до зміни керівництва клубу?
– Бартомеу міг "полетіти" ще 2015-го. А тоді економічний стан клубу був кращий. Його врятувала перемога в Лізі чемпіонів. Нині ж, після останніх невдач, зміна керівництва неминуча. Питання лише, чи станеться це на запланованих виборах наступного року, або ще до того. Врятувати Бартомеу здатні перемога в Лізі чемпіонів або чвари між іншими кандидатами.
Можливо, варто відмовитися від Мессі, отримати за нього великі гроші й перебудовувати команду?
– Зарплата Мессі (за різними даними, до $100 млн на рік. – Країна) становить 40 відсотків загальних витрат на гравців. Для одного футболіста, хоч хто ним був би, це забагато й у фінансовому, й у психологічному плані. Біля нього ніхто не насмілиться брати гру на себе. Якщо Ліонель зрозуміє, що не здатний бути всім – опорником, атакувальним півзахисником, форвардом, головним тренером, президентом клубу та директором стадіону, а зосередиться на одному-двох "амплуа" – він ще чимало дасть клубу. Якщо ж ні – краще розлучитися. Проблема в тому, що від Каїнової печатки – "викинув Мессі з "Барси" – жоден тренер і функціонер не відмиється.
Відмова від Мессі має йти від сильного тренера. Хто міг би таким стати?
– Рішення повинен приймати президент клубу. Він має взяти удар на себе. Якщо ж такий ярлик спробують начепити тренеру, то вижити з ним здатні хіба що Юрген Клопп та Хосеп Ґвардіола. Можливо, Антоніо Конте. Але останнього я не бачу в "Барселоні" взагалі. Можливо, ще Карло Анчелотті, адже він, здається, здатний заспокоїти будь-кого.
Кіке Сетьєн може втриматися на посаді тренера "Барселони" і стати новим символом команди?
– Не вірю в це. Сетьєн обожнює футбол "Барселони", Кройфа, Ґвардіоли. Однак контроль м'яча моделі 2010-го, в яку він грає, застаріла. А нічого іншого він не хоче бачити. Сьогодні у футболі шаблонні вперті тренери програють. Крім того, у поточній клубній ситуації команді потрібен іменитий наставник.
Чи реальне повернення Ґвардіоли?
– Він належить до "партії" колишнього президента Жоана Лапорти. Доки при владі в клубі група Роселя – Бартомеу (Сандро Росель – попередній президент футбольного клубу "Барселона". – Країна), Хосепа там не буде. Зміниться керівник – можливо.
Чи можлива ставка на когось із колишніх гравців у ролі тренера – наприклад, Хаві?
– Будь-якому тренеру "Барселони" в найближчі 12–15 місяців буде непереливки. У клубі очікуються тектонічні струси. Тому можуть тимчасово залишити навіть Сетьєна, якщо він виграє чемпіонат Іспанії або Лігу чемпіонів. Бартомеу хотів би бачити на цій посаді Хаві, щоб трохи вгамувати вболівальників і гравців. Його прихід реальний. Але здається, що хід із запрошенням недосвідченої легенди теж вичерпав себе у всій Європі. Краще шукати інший шлях.
Хто без Мессі може стати новим лідером клубу?
– Чимало доводилося чути, що Антуан Ґрізманн не підходить "Барселоні". Із цим важко сперечатися. Але й місце лідера команди–чемпіона світу зайняте. Відхід Мессі може його звільнити.
Якщо шукати трансфери – Мохаммед Салах, Кевін Де Брейне, Пауло Дібала. Проблема в тому, що наступний лідер команди після Мессі майже стовідсотково спочатку провалиться. Як провалився наступний лідер після Кріштіану Роналду в "Реалі". Заповнити таке місце неможливо. Принаймні швидко.
Коментарі