Болгарського кларнетиста Іво Папазова, 54 роки, насправді звуть Ібрям Хапазов. За правління Тодора Живкова болгарам турецького походження змінювали імена та прізвища, щоб вони не різнилися від корінних болгар.
"ГПУ" зустрілася з Іво Папазовим на столичному фестивалі "Країна мрій". Іво в чорних брюках і футболці. Після його виступу ми пішли за сцену на "Співочому полі". Музикант розібрав кларнет. Протирає його всередині спеціальною ганчіркою на мотузці. Акуратно кладе інструмент у футляр.
— Київ — зелене місто, — каже Іво, дивлячись униз на Дніпро. Однією рукою прикривається від сонця, другою закриває футляр, притримуючи його коліном. Віддає кларнет музикантові і просить води. — Знову нічого не подивлюся. Був у Стамбулі п"ять разів, а святої Софії не бачив. У Парижі готель біля самого Лувра стояв, і теж часу не вистачило сходити.
У дитинстві ким хотіли бути?
— Батьки мріяли, щоб я став лікарем, — музикант Папазова приносить півлітрову пляшку мінералки. Кларнетист підкурює сигарету, яку довго тримав у роті. — Моя родина була бідна, але музикальна — батько грав на кларнеті. Крім татового інструмента, ніяких іграшок у мене не було. Та батько не дозволяв мені брати кларнет, бо це небезпечно для дитячих легень. Я грав на ньому, коли тато частувався на весіллях. Одного разу він почув мою гру. І сказав: "Ходімо в музичну школу".
Ви, як і батько, грали на весіллях?
— Это всегда были большие деньги, — відповідає Іво російською. І додає: — Коли я вчився в школі, російська була обов"язковим предметом. На турецьку відводили лише одну годину на тиждень. Я грав на весіллі доньки колишнього болгарського царя Симеона. З нами співав також Ерос Рамазотті. І ми виступали "без денег".
Як гуляють болгарське весілля?
— Багато їжі, особливо м"яса, та алкоголю.
Але ж туркам іслам забороняє пити...
— Болгарські турки п"ють і їдять, як востаннє, — Іво, посміхаючись, махає рукою. — Мені скільки наллють, стільки вип"ю.
На що витратили перші зароблені гроші?
— Їх забрала мати. Лишила дріб"язок на цукерки. Потім я грав по ресторанах. Свого паспорта ще не мав, тому гонорари одержував по батьковому паспорту.
Весілля — це завжди були великі гроші
Пам"ятаєте перші закордоні гастролі?
— У Лондоні, в клубі "Ронні Скотт", з якого вийшли "Бітлз". Британський саксофоніст Джонні Гріффін весь вечір мене слухав і спізнився на концерт в іншому клубі.
У вас були проблеми з комуністичною владою?
— Угу, — Папазов потирає бородату щоку. — "За пропаганду циганської музики" артистів під час весіль забирали до в"язниць.
У вас є вища музична освіта?
— Трохи вчився в консерваторії, але кинув. Тоді був розподіл на своїх і несвоїх — болгар і турків. Музична освіта не потрібна, коли є талант від Бога. Я імпровізую. Не можу повторити мелодію так, щоб вийшло, як першого разу. У Бруклінській музичній академії один американець записав по нотах увесь мій концерт. Але, коли ми почали грати разом, збилися, бо я виконував уже змінену мелодію.
Знайомі з композитором Бреговичем?
— Зараз пишемо музику до балканського кінофільму. Давали слухати Бреговичу. Він трохи не розплакався. Йому було образливо, що це не він написав.
Папазов сповідує православ"я. Він пообіцяв: якщо його друга дружина Марія народить сина, назве його Христос.
— Син народився 7 січня, коли й Господь. Але партійний секретар сказав, що такого імені нема. Тому дитину назвали Христо. Йому зараз двадцять. Вивчає економіку та право в Софійському університеті. Молодшого сина я назвав на свою честь — Іво. Теж збирається на економіку. Я хотів синів у Нью-Йорку вчити. Відмовилися.
Вас упізнають на вулиці?
— Я маю ферму в передмісті. Тримаю гусей, поросят, кіз, двадцять собак. Тварин доглядає дружина. Хоча... іноді якийсь чабан мене впізнає, і починається: поцілунки, обійми, фотографії, автографи...
1952 — народився в Киржалі, в сім"ї музикантів
1964 — перший публічний виступ
1970–1972— служба в Пловдівському військовому ансамблі
1974 — створив групу "Тракія бенд"
1984 — одружився зі співачкою Марією Карафезієвою
1986 — народився син Христо
1987 — народився син Іво
1989 — перші закордонні гастролі в Лондоні
2005 — нагорода "Бі Бі Сі" як кращому виконавцеві етнічної музики
Коментарі