Продавець Раїса Клишта мріє про вечірню сукню й ботфорти
Скільки заробляєте в місяць?
- Хазяйка платить 50 гривень у день. У суботу й неділю накидає ще по десятці. За місяць виходить 1380 гривень. Бувають премії: на Новий рік - 100 гривень, на Пасху - 50. Син Ванюша працює на будівництві, то, буває, гроші дає. Недавно 400 гривень приніс, так я 300 невістці віддала на права.
Скільки витрачаєте на їжу в день?
- Не більше 25 гривень. На роботу щось із дому беру. Можу біляша з картоплею тут купити за три гривні. Свинину взагалі не купую, для мене дорого. Краще візьму філе куряче, биточки посмажу дітям на вечерю. Ковбасу можу дозволити собі варену й тільки на салат. Беру на базарі свинячий хребет по 6 гривень за кіло. Наваристий такий бульйончик виходить, і м'яско ще на тих кісточках є. Молоко купую рідко - двічі на місяць. Ще на свята можу купити оливки.
Які ще витрати маєте?
- Я завжди годувала сім'ю. Чоловік на свої гроші купив "Москвича". Тепер він на машині їздить, а вся моя зарплата в туалеті.
За світло платимо по черзі, виходить десь 100 гривень у місяць, бо в нас бойлер стоїть. Газу нема, топимо дровами, а для кухні беремо балон. Його теж домовилися по черзі заправлять. Я заправила повний на 140 гривень - вистачило майже на три місяці, а Вітька на 100 гривень - то тільки на півтора.
Щодня витрачаю п'ять гривень на дорогу. Собі на роботу пару светриків придбала в секонд-хенді по 35 гривень.
Яка була остання велика покупка?
- Напівчобітки. Купила кілька місяців тому за 200 гривень. А перед тим до 1 березня, у мене день народження був, зробила собі подарунок - бріджики й блузочку за 350 гривень. Дівчата-продавці знайомі, я за два рази їм віддала.
Коли позичали гроші?
- Останній раз торік, у жовтні. Потрапила в лікарню з каменем у нирках. Треба дробить. У Київському госпіталі операція коштувала 1200 гривень, плюс 200 за ліжкомісце. Гроші позичили в брата куми, бо чоловік три місяці не працював, і заощаджень не було ніяких. У мене ніхто не позичає. Навіть не знаю, чому.
Коли останнього разу міняли валюту?
- Здається, позаторік. Чоловік дачу будував, із ним розрахувалися доларами. Сама ж ніколи валюти не купувала, не доводилося.
Відкладаєте щось?
- Не получається зараз, бо треба одягтися. Раніше по сотні ховала, але більше 500 гривень заощаджень не було. Із собою завжди ношу сотню-півтори.
Якби вам дали 10 тисяч доларів, на що витратили би?
- У-у-у, який дріб'язок. Просто пішла б у дорогий бутік і одяглася. Хочеться гарні ботфорди, високі. Ще пальто й вечірню сукню, щоб могла сходити в гості.
Якщо 50 тисяч?
- Купила би двом старшим синам по машині. Гарній, можливо, навіть Toyota Camry.
А мільйон?
- Я порозкошувала би: кинула б роботу. Дітей до себе переманила б у величезний будинок, щоб усім місце було. Поїхала б у Європу й на Мертве море. Думаю, спину свою там підлікувала б.
Крали колись гроші?
- Раз. Злямзила в колишнього п'ять гривень на маршрутку. Якось так завошкалась, що в гаманці пусто. Витягла - і стало так неприємно та гидко, що пішла й помила руки. Мене аж трясло.
Даєте милостиню?
- Обов'язково. Ніколи не пройду повз бабусь, дітей. На ринку в нас ходять, співають. Даю то гривню, то дві. У церкву ходжу, то як можу, жертвую п'ятірку.
Раїса КЛИШТА, 52 роки.
Живе в селі Стовп'яги Переяслав-Хмельницького району на Київщині. Другий рік працює продавцем у магазині солодощів у райцентрі.
Народилася на Уралі. В Україну переїхала 1984 року, коли вийшла заміж. Має трьох синів, двоє з них мешкають із нею. Двічі розлучена. У хаті живе також колишній чоловік Віктор
Комментарии