Європа звар'ювала на гастрономії

Дасть Бог день…

Я вже не пам'ятаю ні року, в якому то було, хоч було недавно, ні імені тої, котра була, ні причини – чому саме вона була у мене. Пам'ятаю, що вона була з Франції. Здається, трохи єврейка, але більше француженка. Точно, що антрополог (все ж не можу вживати у таких випадках фемінітиви, здається, що це суперечить законам української мови, які передовсім заперечують ускладнення).

Хтось її вивів на мене, бо вона приїхала у наші гори дивитися на людей, котрі творять і роблять матеріальну культуру – ліжники і всяке таке, - пише Тарас Прохасько для видання "Збруч".

Йде до того, що тільки гастрономія залишиться єдиним виявом щоденної присутності матеріальної культури

Ми багато говорили у кухні. Не пам'ятаю, якими мовами. Я робив їй якусь їду. Вона їла і говорила одночасно. Серед інших важливих тез я виділив одну, яка здалася мені найважливішою. Вона казала, що ціла Європа звар'ювала на гастрономії. Що йде до того, що тільки гастрономія залишиться єдиним виявом щоденної присутності матеріальної культури. Смакувати різні страви і продукти, їздити містами і селами, щоби з'їсти щось спеціального, вивчати дивовижні переписи і час від часу чаклувати у кухні, запрошуючи приятелів саме на куштування власних химерних витворів. Зрештою, засумувала вона, навіть книжкова індустрія тримається головно на кулінарних книгах, не кажучи вже про домашні бібліотеки: навіть у домах, де практично не читають, завжди є хоча би мінімальна поличка з книжками і альбомами про гастрономію. А масовий туризм? – його би не було, якби між епізодами архітектури, див природи, морем і музеями не було би кількох найсуттєвіших ритуалів причастя до локальної – автентичної чи надуманої – кухні.

А масовий туризм? – його би не було, якби між епізодами архітектури, див природи, морем і музеями не було би кількох найсуттєвіших ритуалів причастя до локальної – автентичної чи надуманої – кухні

Було літо. Я зробив їй лечо, галицьке лечо, бо смажені не на смальці, а на олії цибулю, помідори і перець залив яйцями. Щоправда, не додавав ковбаси – як то передбачає класичне галицьке лечо. Нічого іншого на той час вдома не було. Вона була в захваті і від смаку, а ще більше від коментарів – що це назва з-за Карпат, що така у нас тут мультикультуральність.

Натомість думав про інше. Думав про культуру тої їди, яка, як і родинний побут, передбачає не калейдоскоп гастрономічних досвідчень і творчих зустрічей, а щоденну їжу для сім'ї, якою усі мають бути нагодовані так, щоби принаймні з'являлася ілюзія різноманітності.

Сенсу у житті тим більше, чим менша дистанція у діях між тим, що споживаєш, і первинним здобуванням продуктів. Чим менш абстрактним є походження того, що їж, чим більше себе вкладаєш у остаточний вигляд харчу

Цьому я присвятив значну частину свого життя. Не думаю, що змарновану, бо не знаю, що міг би робити в цей час вагомішого. Виробив у собі таку віру, що сенсу у житті тим більше, чим менша дистанція у діях між тим, що споживаєш, і первинним здобуванням продуктів, чим менш абстрактним є походження того, що їж, чим більше себе вкладаєш у остаточний вигляд харчу. Людина повинна їжу здобувати. Інша справа, що ці приготування їжі стають мовою любові, набираючи зовсім іншого значення, коли робиш то не для себе.

Приготування їжі стають мовою любові, набираючи зовсім іншого значення, коли робиш то не для себе

Щоденне годування когось – це вже не гастрономія. Це стоїцизм, наповнений дбанням про то, щоби день, котрий минає, був не ліпшим від того, який наступить.

Добре, що у такому випадку пам'ять про спожите не триває більше, ніж кілька днів. Достатньо кільканадцяти простих смаколиків, щоби їхня комбінація виглядала завжди оновленою. Зробив кілька індивідуальних сніданків, зупу на день і ще якусь страву перед вечором, і день виявляється прожитим, витриманим і радісним.

Добре, що у таку пору року є і фасоля, і помідори, і багато зелені, і багато сиру, і гриби, і капуста, і різні ягоди, якими можна заповнювати прогалини у повторюваності базових білків, жирів і вуглеводнів. І в таку пору всі люди і звірі стають трохи сонцеїдами. І аж до осені включаються механізми самопожирання, ліквідації минулорічних відкладень. Випаровування, тобто охолодження, є чи найвагомішою літньою потребою ситого тіла.

В таку пору всі люди і звірі стають трохи сонцеїдами. І аж до осені включаються механізми самопожирання, ліквідації минулорічних відкладень

Не будь пустослівним у своїх узагальненнях, кажуть мені близькі. Наведи конкретний приклад. А з цим у мене завжди проблема, бо мене цікавлять власне узагальнення. Але хай буде.

Чудесний літній десерт: у шапки голубінок-сироїжок насипати по кілька крупинок солі і підсмажити їх на пательні, ледь змащеній олією. Тай всьо

Два приклади. Чудесне літнє вариво: зварити у підсоленій воді молоду фасолю (не лопатки, а лущену) і додати до фасолевого узвару сметани, можна ще посіченої петрушки, але більше нічого. Чудесний літній десерт: у шапки голубінок-сироїжок насипати по кілька крупинок солі і підсмажити їх на пательні, ледь змащеній олією. Тай всьо.

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

24.03.2010 15:46:28Morgenstern195.189.241.--
  • 0+
  • 0-
  • Відповісти
Два уривки з цієї статті "сидів за український націоналізм" "Він сидів за мужолозтво" Висновок - український націоналізм мужолозтво. А боротьба за свободу - згвалтувати члена ЦК КПСС. Що і потрібно було довести. Ще з часів "козаків-характерників" так воно і було.
22.03.2010 14:14:24Лора95.132.162.--
  • 0+
  • 0-
  • Відповісти
По количеству умерших насильственной смертью она была и в самом деле великой.
22.03.2010 13:53:57Роман62.64.98.--
  • 0+
  • 0-
  • Відповісти
Света, и как вы с таким неприятным голосом на радио "Свобода" работаете? И как-то удивительно, но ни педерасты, ни свидомиты(не путать с содомитами, эти лучше) "за часи свободи" ничего великого не создали. И. ИМХО, не создадут. У нас была Великая эпоха ....
19.03.2010 21:36:20Андрій (на 23 та 21)91.145.211.--
  • 0+
  • 0-
  • Відповісти
Просто, наберіть у гуглі: "Вся правда о судимостях Сергея Параджанова". Згоден з 2 (Украина-Россия), не нам його судити чи виправдовувати.
19.03.2010 20:06:362188.43.34.--
  • 0+
  • 0-
  • Відповісти
Что это нас всех Автор на половые переверзии склоняет? Обсуждения и оценку их? Зачем? Здоровое продолжение рода получается традиционным способом. Педерасты размножаются "духовно" - почкованием. Оценка уже была дана тысячи лет назад. Что изменилось? Почему нужно пересмотреть? Педерасты, люди ранимые и не определившиеся в жизни. Мне их жаль, то есть я могу понять их творчество - это всегда надрыв. Но судить их я не возьмусь. Пусть бог рассудит...
19.03.2010 09:43:06Лора95.132.12.--
  • 0+
  • 0-
  • Відповісти
Погоджуюсь з вельмишановним паном Фрейдом. Якщо читати сучасну медичну літературу про підлітковий вік, то там - це норма. Ну хочеться людині все пізнати.
19.03.2010 09:36:22Лора95.132.12.--
  • 0+
  • 0-
  • Відповісти
Так-так. Спочатку щиросердне визнання своєї провини, потім видача спільників. Все як було в ті "щасливі" часи "свободи". Наче під копірку писане.
19.03.2010 08:50:47Доктор Фрейд 62.195.105.--
  • 0+
  • 0-
  • Відповісти
...Кожна людина бісексуальна. У більшості з нас відхилення від норми дуже незначні, тож їхнi прояви непомітно ані нам, ані тим, що нас оточують...
19.03.2010 07:28:31Катерина178.95.118.--
  • 0+
  • 0-
  • Відповісти
Спасибі за цей уривок. Читала і не могла відмовитись від думки, що "клініка" списана слідчим з підручника кримінальної психіатрії. Я не знаю, що там було насправді, але в ті смутні часи боротьби з інакомислячими усі подібні справи писались ніби однією рукою. Згадаємо хоча би генерала Григоренка.
18.03.2010 20:46:37Андрій - Лорі - 1979.124.166.--
  • 0+
  • 0-
  • Відповісти
Матеріали слідства є в Інтернеті (на жаль, заборонені посилання). Ось під чим підписався Сергій Параджанов: "Я прекрасно понимал и понимаю неправильность и гнусность своего поведения при достижении удовлетворения своей половой страсти в сношениях с мужчинами. Как мог, я боролся с этим ненормальным чувством, женился... Но эта позорная страсть в отношении некоторых возбуждавших меня мужчин иногда становилась сильнее меня, тогда я не мог сдерживаться... Я считаю, что этот порок находится в моих генах от рождения... Братьев у меня не было, я рос и воспитывался вместе с сестрами, невольно разделяя их игры и интересы... Мне было чуть больше 20 лет, когда судьба столкнула меня с опытным профессиональным педерастом Микавой. Он занимал большой пост, был старше меня, воспользовался чувством моей благодарности за помощь в устройстве на учебу в консерваторию, и совратил меня. По его предложению я несколько раз вступал с ним в половые сношения в качестве активной стороны. Потом я нашел в себе силы порвать отношения с Микавой, бросил консерваторию и уехал в Москву. Потом поступил в институт кинематографии и думал, что мой порок никогда больше не проявится..." - з цого уривка видно, що це, псіхічна заразлмва хвороба була "передана" Мікавою. Був такий закон і його було за що ув'язнювати. Людей з такими особливостями, можливо необхідно ізолювати, але не в стандарній в'язниці. А скажімо, в камеру на два місця - на пару з лесбіянкою.