Саудівська Аравія втратила статус єдиної країни в світі, де жінки не могли сідати за кермо. Цього тижня всі — і найвищі релігійні консультанти, і міністри, і король — погодилися скасувати цю заборону. 27 вересня вийшов потрібний декрет.
Починаючи з 1990-х, проблема водіння машини жінками регулярно виринає на поверхню. Зазвичай саудитки-феміністки влаштовують акцію, а потім вислуховують претензії від впливових шейхів країни. Наприклад, популярна думка — якщо жінка водитиме машину, її статеві органи неминуче деформуються і вона не зможе народити здорову дитину. Також консерватори переживають за відділення жінок від чоловіків. У школах дівчатка й хлопчики навчаються окремо і в різні періоди доби, а в дорожньому русі всі перемішаються. Протести тривали, але завжди придушувалися владою, незважаючи на думку міжнародної спільноти.
Утім, побоювання за статеві органи — не головна причина заборони. Насправді активне життя жінок просто не схвалюється: в Аравії вона має бути якомога пасивнішою і передавати якнайбільше повноважень чоловікам. Як же бути, якщо зможе сама водити машину? Це асоціюється з образом незалежної жінки, якій чоловік не дуже й потрібний. Це суперечить картині світу більшості саудитів. Водночас у селах країни можна подеколи зустріти жінок, що безперешкодно керують машиною. Чоловіки там більш зайняті, ніж у містах. Селянки, сідаючи за кермо, вивільняють час чоловіка, допомагають йому і економлять видатки, приміром, на таксі. Тож більшою мірою саме з економічних міркувань і почалося неформальне схвалення жінок-водіїв.
Стало зрозуміло, що видатки на водіїв добряче б'ють по кишені чоловіків і забирають час, який вони могли б присвятити роботі. Якщо чоловік працюватиме менше, страждатиме економіка Аравії, повністю залежна від чоловічої праці. Також у країні почали розуміти — якщо не залучати жінок до праці, а отже, до активного життя, фінансовий колапс рано чи пізно настане. "Ще й ціни на нафту впали", — подумали урядовці-саудити. Знаково, що найбільш затятими були релігійні діячі. А зараз найвищий їхній орган — консульство релігійних науковців — схвалив декрет короля. Навіть найбільш консервативна релігія йде на поступки, якщо заборона незручна чи потребує великих фінансів.
Коментарі