12 лютого у Генеральному консульстві Республіки Польща у Вінниці 15 вінничанам видали перші візи. Отримати шенгенську візу із Хмельницького приїхав католицький священик костьолу імені Христа Царя 27-річний отець Олександр.
— До цього мав лише крайову візу, — демонструє закордонний паспорт. — Їздив її оформлювати у Львів. А тут сподобалося більше, немає черг. Хочу поїхати в Польщу на відпочинок. Думаю, ще трохи поподорожувати.
42-річна вінничанка Світлана Кравчик оформила робочу візу.
— Це не проста віза, а з "коридором" на рік. Можу їздити додому, коли потрібно, — розповідає. — Заплатила за неї 35 євро та 15 гривень за послуги. Документи подала 8 лютого, і вже через п"ять днів вручили візу. П"ять років їжджу працювати в Польщу тренером з фітнесу. Було дуже незручно оформлятися через Київ. Присісти там немає де, відходити не можна. По 50 гривень платили людям, щоб заповнили анкету англійською. А тут писала все сама, дівчата з віконечка допомагали.
Приміщення консульства облаштували в державних кольорах Польщі — червоному та білому. На стінах — фотографії визначних місць. У холі стоять м"які дивани. Усі меблі завезли з Польщі.
Людей обслуговують одночасно в дев"яти віконцях. Щодня можуть прийняти до 300 осіб з Вінницької, Хмельницької та Житомирської областей. Виконувач обов"язків консула Анджей Сломські зауважує, що 15 категорій українців можуть безкоштовно оформити візу.
— Це діти, пенсіонери, учасники культурних заходів, журналісти та жителі міст-побратимів, — перераховує він. — На майбутнє думаємо, аби скасувати візовий режим. У Вінниці нас асоціюють з фабрикою віз. Хотілося б ніжно попросити, аби нас не тестували. В перший день роботи консульства з 28 чоловік четверо подали фальшиві документи. Ми проводимо серйозну обробку даних, тому обманути нас неможливо. Цим людям мусимо обмежити на два роки в доступі на територію Польщі.
Щодня відкривати візу в польське консульство приходить від 10 до 50 осіб. На Вінниччині, Хмельниччині та Житомирщині живуть понад 110 тис. українців із польським корінням.
Коментарі