— В 11.00 во двор ворвались 12 человек — полиция, ФСБ. Тычут какие-то постановления суда. Я понял, что стал свидетелем преступления. У нас тут недавно обокрали магазинчик стройматериалов, забрали гвозди, шурупы, лопаты, — згадує підприємець 59-річний Мустафа Османов із села Міжводне Чорноморського району в Криму. 6 вересня до нього прийшли з обшуком російські правоохоронці.
— Усі 12 намагалися вдертись у хату, — продовжує. — Всіх одразу не пущу, кажу, давайте по черзі. Почали нишпорити скрізь. У магазині пропали будматеріали, а вони обшукали навіть кухню, протрусили. шухлядки Забрали порожню пляшку з-під пива і старий розібраний пневматичний пістолет.
Мустафа має кілька підприємств. У бізнесі допомагає дружина, донька і двоє синів.
— Ми досі не змінили паспорти на російські, не перереєстровували підприємства, як вимагає Росія. На хаті досі висить кримськотатарський прапор, сини їздять машинами з українськими і кримськотатарськими прапорцями. За Союзу нас кілька разів репресували. Але те, що відбувається зараз, це та сама депортація.
5 вересня у квартиру татарки з Сімферополя Заріни Ісаєвої ввірвалися 37 російських правоохоронців. Шукали наркотики, екстремістську літературу та зброю. Кажуть, що знайшли тротил. Батько Заріни — голова Меджлісу в приміському селі.
— "Было девять вооруженных военных в масках, остальные — по гражданке. В руках — решение Киевского районного суда города Симферополь. Отца обвинили в экстремизме, хранении оружия, наркотиков и изготовлении взрывчатых веществ. Показали разрешение на обыск. Приехали со своими понятыми, соседей в качестве свидетелей звать запретили. Из дома никого не выпускали, удостоверения не предъявляли", — пише у соцмережі Заріна Ісаєва. Викладає фото, на яких видно розкидані речі.
— Перевернули все, навіть горщик дитини. Дивилися на колір сечі, — згадує Заріна. — Потім показали якийсь чорний пакетик. Кажуть, це тротил, знайшли у вас. Думаю, більш нічого не треба пояснювати. Батька нагло підставили.
— Сьогодні відбуваються численні обшуки в будинках кримських татар. Спрямовані вони проти людей, які не лише мають власну думку, а й до яких дослухаються інші. Обшуки спрямовані на те, щоб посіяти у кримській спільноті тотальний страх і моральний терор, — зазначає голова кримського Меджлісу Рефат Чубаров, 56 років.
Коментарі