Москва — одне з найдорожчих міст світу. За радянських часів побувати у ньому було обов"язком кожного громадянина. І нині туди їдуть мільйони туристів.
У тамбурі поїзда Одеса— Москва 39-річний вірменин Артур розповідає, що він 19 років працює в Москві. Кожні три місяці їздить до кордону з Україною, аби заповнити міграційну картку. Вона дозволяє йому жити в російській столиці. Чоловік працює будівельником. Має автомобіль, іноді таксує. Заробляє не менш ніж $1200 на місяць. Але грошей все одно мало. Живе у знайомої москвички. Бо найдешевше житло коштує майже $120 на добу. У Вірменії на Артура чекають дружина й діти. Востаннє бачив їх 3 роки тому.
— Грошей стільки немає. Треба 300 доларів туди і стільки ж назад тільки на дорогу. А ще треба родині залишити,— говорить Артур.
Потяг прибуває до кордону. Пасажирів перевіряють українські, потім російські прикордонники. Дивляться паспорт. Шукають у спеціальному списку, чи дозволено в"їжджати до Російської Федерації. Пасажирка просить подивитися, чи є її родич у переліку. Кілька років тому його депортували з Росії.
— Цього вам ніхто не скаже. Таємна інформація й наші премії, — не піддається прикордонник.
Вагонами ходять чоловіки і пропонують:
— Рублі, долари, гривні. Міняємо.
Провідник каже, їм можна довіряти. А з тими, хто ходить уночі, ліпше не зв"язуватися.
— Їхав один росіянин, поміняв тисячу доларів на гривні. Йому дали пачку грошей, зроблених на кольоровому ксероксі, — продовжує провідник.
Поміняти гроші можна в Москві на Київському вокзалі. На обмінниках пишуть українською "Обмін валют". Хоча в Росії не люблять іншомовних написів.
Сім-картку для мобільного можна купити тільки з паспортом і столичною пропискою
Сім-картку для мобільного телефону продають тільки з паспортом і столичною пропискою. Стартовий пакет дають в обмін на анкету з особистими даними. У магазині "Евросеть" пояснюють, це допомагає знаходити крадені телефони. Люди кажуть, що так ФСБ Росії відслідковує, кому належить номер і де перебуває людина.
Найбільше туристів на Красній площі. Вхід до мавзолею Леніна — безкоштовний. Мандрівники зазвичай ходять по місту із сумками, рюкзаками, фото та відеокамерами. З таким крамом до вождя світового пролетаріату не пускають. Багаж потрібно здати в камеру схову за 7 грн.
На Красній площі можна сфотографуватися з двійниками Леніна і Сталіна за 40 грн. Нещодавно з"явився двійник Путіна. Неподалік Кремлівської стіни "Сталін" із "Леніним" п"ють пиво. Двоє дівчат запитують, скільки коштує сфотографуватися. Чують ціну і хочуть іти.
— Дівчата, давайте, — намагається вмовити двійник Путіна. — Хочете, можете з Леніном і Сталіним по сто рублів (20 гривень. — "ГПУ") сфотографуватися.
— Ліпше з Володькою, він без грошей сидить, — заперечує двійник Сталіна.
Неподалік є відмітка нульового кілометра автодоріг Росії. Приїжджі кидають дріб"язок через плече. Пенсіонери і безпритульні збирають монети та сваряться.
— Сейчас, отец, соберу на бутылку, и уйду, — запевняє безпритульний літнього чоловіка. Той лютує, що у нього з-під носа забрали монети.
Перекусити можна в московському кафе "Му-Му", що інтер"єром і меню нагадує "Пузату хату". Борщ, смажена картопля, биток і склянка соку коштують майже 60 грн. У магазинах ціни на продукти вищі за київські. Молоко коштує 6 грн за літр, яйця — 9, батон — 3. Поїздка в метро обійдеться в 4 грн. У тролейбусі — дещо більше. Маршруток на вулицях Москви майже немає. Щоб відпочити тут у вихідні, знадобиться щонайменше $400 на одного.
Леніна з перекошеним ротом знайшли кілька років тому
У Москві є музей революції. Офіційно — "Державний музей сучасної історії Росії". Але на першу назву іноземні туристи клюють краще. В ньому є бюст Леніна з широко розкритим та перекошеним ротом. Скульптор ліпив його 1918-го під час одного з виступів вождя. Цензурі не сподобався такий вираз обличчя, тому виставляти бюст заборонили. Знайшли його кілька років тому.
— Взагалі-то нам Ленін за 70 років набрид, але іноземці його дуже поважають. Вважають його другим Олександром Македонським, який змінив світ. Особливо захоплюються ним китайці, — з усмішкою розповідає екскурсовод.
Після революційних експонатів екскурсія закінчується. Інше можна подивитися самому. Там є експозиція, присвячена голоду 20-х років. У документах зазначено, що голод почався після виконання плану зі збору хліба в Україні, Поволжі й на Уралі. Тоді загинуло майже 35 млн людей. Про голод 30-х років в Україні не згадують.
Серед експонатів є посвідчення депутата Львівської обласної ради народних депутатів В"ячеслава Чорновола.
Коментарі