Члени Центральної виборчої комісії напередодні виборів працюють майже цілодобово. Через це розмову з одним із них, 33-річним Михайлом Охендовським, доводилося переносити кілька днів поспіль. Зрештою член Центрвиборчкому сам передзвонив, вибачився, що не міг раніше говорити.
Який настрій у членів ЦВК перед голосуванням?
— Емоційно складний, — зітхає Охендовський. — У нас склалася жахлива ситуація зі списками виборців. Подекуди вони навіть гірші, ніж на виборах 2006 року. Інша проблема — це політизація роботи виборчих комісій. На жаль, члени дільничних та окружних виборчих комісій так і не встигли зрозуміти, що вони є не представниками партій у комісіях, а організаторами виборів. З"являється інформація, що десь хтось збирається не підписувати протоколи. Це не передбачено законом і в певних випадках може тягнути за собою адміністративну або кримінальну відповідальність. Цю проблему ми спробуємо унормувати своїми роз"ясненнями. Також є проблема, що у паспортах багатьох громадян своєчасно не вклеєні фотокартки при досягненні 25- і 45-річного віку. Із одного боку, це означає недійсність паспорта, з другого — не означає, що громадянин України позбавлений права голосу. Тобто, всі ті, хто є в списках, навіть якщо фотокартка не вклеєна, мають право проголосувати 30 вересня.
Чи багато людей не включено до списків?
— Так. Дільничні виборчі комісії працювали зі списками фактично лише кілька днів. Залишається сподівання, що суди в день голосування все ж таки прийматимуть заяви виборців про включення до списку. Водночас це ставить у складну ситуацію дільничні виборчі комісії. На минулих виборах їм доводилося просто від руки дописувати виборців у список, заносити усі відомості про виборця й видавати йому бюлетень. Можливо, це працюватиме й на виборах 30 вересня. Але це питання більше до судової гілки влади.
Яку явку виборців можна очікувати?
— Ми очікуємо високої явки, враховуючи високий рівень політизації суспільства.
Позачергові вибори проводяться в Україні вперше. Чим вони відрізняються від чергових?
— Насамперед терміном на їхню підготовку та відсутністю деяких процедур. Наприклад, на позачергових виборах не використовуються відкріпні посвідчення. Усі процедури відбуваються в більш стислі терміни. Зокрема, уточнення списків виборців. На це був лише тиждень, а на чергових виборах — понад місяць.
Зараз багато говорять про те, що політична сила, що програє вибори, може не визнати результатів голосування. Як у цьому випадку діятиме ЦВК?
— Сумнівів, що результати будуть оскаржені, у нас немає абсолютно ніяких. Ми вже психологічно налаштовані на те, що після оприлюднення результатів голосування десь кілька тижнів, а може й місяць, доведеться витратити у Вищому адміністративному суді на розгляд усіх позовів.
За яких умов результати голосування можуть скасувати?
— Із точки зору закону — за жодних. Але ми були свідками того, як 2004-го, за відсутності будь-яких законних підстав, Верховний суд України визнав незаконними результати другого туру голосування на виборах президента й призначив, усупереч закону, третій тур голосування. Тому готуватися необхідно до будь-чого. Звісно, не можна виключати й того, що рішенням Вищого адміністративного суду результати виборів будуть скасовані повністю.
Коментарі