неділя, 27 квітня 2025 12:06

Конфлікт між Індією та Пакистаном – повчальна історія для Дональда Трампа

Конфлікт між Індією та Пакистаном – повчальна історія для Дональда Трампа
Фото: gettyimages.com

Пакистан розгортає важку артилерію на кордоні з Індією. Напруга між ядерними країнами сягнула критичної межі, за якою вже повномасштабні бойові дії. Поки лідери щосили балансують, Вашингтон не реагує, а ця, поки ймовірна, нова війна кардинально змінить розстановку сил у стратегічному Індо-Тихоокеанському регіоні.

Для Індії та Пакистану сутички на кордоні - не новина. З 1947 року обидві держави конфліктують за регіон Кашмір. Війна за нього тривала до 1949 року. Однак індійська сторона змогла встановити контроль лише за двома третинами території Кашміру. У 1965 році знову спалахнули бойові дії.

У 1999 році були там були збройні сутички, участь у яких Пакистан заперечує.

Після тривалої перерви нове загострення сталося у лютому 2019 року - після теракту в регіоні з 45 загиблими Сил центрального резерву поліції Індії. Індійська сторона завдала удару по авіаційному табору пакистанського угруповання "Джаїш-е-Мухаммад". Пакистан відповів обстрілами і бомбардуваннями об'єктів вздовж лінії прикордонного контролю у Кашмірі, але індійські винищувачі зреагували швидко. У результаті бою в повітрі обидві сторони втратили по одному літаку.

Що сталося зараз

22 квітня біля міста Пахалгам у Кашмірі пакситанці зі зброєю напали на групу туристів. Загинуло 26 осіб, близько 20 дістали поранення. За словами очевидців, терористи просто вийшли з лісу і почали стріляти по мандрівниках, згодом зосередилися на вбивствах тих, хто не був мусульманином. За деякими даними, відповідальність за теракт узяло на себе угруповання "Кашмірський спротив", про яке мало хто чув і знає. За іншими даними, у теракті зізналося угруповання "Лашкар-і-Тайба", котре є відгалуженням "Джаїш-і-Мохаммад". Усі ці угруповання пов'язані з пакистанськими військовими та розвідкою.

Бойовики заявили, що таким чином протестують проти заселення в регіон понад 85 тисяч індуїстів. Це дало підстави Індії звинуватити Пакистан у трагедії.

Реакція сторін

Прем'єр Індії Нарендра Моді засудив теракт у Кашмірі, пообіцяв покарати винних і викорінити тероризм. Хоча він прямо не звинуватив Пакистан (згадав "пакистанські елементи"), там рішуче спростували свою причетність.

Міністр оборони країни Хаваджа Асіф заявив: є внутрішній бунт проти індійського панування в регіоні, пакистанська сторона до цього стосунку не має.

Руйнація дипломатичних стосунків

Після обміну заявами між Нью-Делі та Ісламабадом почали стрімко погіршуватися дипломатичні відносини. Призупинена робота єдиного переходу між країнами та Договору про води Інду. До 27 квітня усі пакистанці мають полишити територію Індії.

Пакистан закрив повітряний простір для індійських літаків. Індійські громадяни також мусять виїхати з території Пакистану - їм анульовано візи. Індійські військові аташе оголошені персонами нонграта і також мають полишити країну.

Перші постріли

Ісламабад виявив особливе занепокоєння через наміри індійської сторони "не дати жодної краплі води Пакистану", котрі розглядатимуться як "акт війни". Води спірної річки - чи не єдине і найбільше джерело води для Пакистану. І заради води там ладні воювати.

За деякими повідомленнями, обидві сторони стягують військових до Кашміру. Принаймні, індійські високопоставлені військові керівники відвідали проблемний регіон.

Напруга сягнула нового рівня після нічної перестрілки 25 квітня, світові медіа повідомляють про ще одну перестрілку на кордоні вже 27 квітня.

Заклики до миру

Гостроти додає той факт, що обидві країни мають ядерну зброю. І якщо вони її застосують, це стане першим в історії людства ядерним конфліктом.

На тлі такої небезпеки дивує стримана реакція на рівні ООН і США. В ООН закликали сторони конфлікту до "мирного вирішення".

У Білому домі заявили - позиції по даній ситуації ще не мають, та "уважно стежать". Лише керівниця американської розвідки Тулсі Габбард засудила тероризм, котрий, на її думку, має бути викорінений. Можливо, позиція буде озвучила рівнем вище після вивчення реакції на неї.

Тим паче, є одна дуже делікатна деталь.

Сенси Венса

На час теракту в Індії з візитом перебував віце-президент США Девід Венс. Він, звісно, побажав одужання пораненим, але політичної позиції не озвучив.

Після того, як Венс відвідав Папу Франциска напередодні його смерті, за віце-президентом США закріпився статус "того, хто приносить смерть". Зараз у соцмережах іронізують і про збіг індійського теракту з його другою міжнародною поїздкою.

Як реагувати на конфлікт між Індією і Пакистаном Білий дім, вочевидь, поки не знає. Та має приклад замороженого конфлікту, що не є зайвим у спробах Дональда Трампа досягти миру в Україні.

Розділити і розвести

Нарендрі Моді варто очікувати трагедій в регіоні: з 2019 року Кашмір було позбавлено статусу штату та автономії, розділено на три регіони. Нью-Делі реалізує програми для "розбавлення" ісламського місцевого населення вихідцями з інших штатів. Прем'єр Індії неодноразово відвідував регіон, агітував за мир і спокій.

Нині Моді перервав візит до Саудівської Аравії, а на батьківщині заявив про намір переслідувати терористів "до краю світу". Заяву супроводжують мітинги, ходи зі свічками під гаслами проти тероризму.

Тим часом, у медіа шириться інформація про підготовку нових терактів у Кашмірі. Якщо теракти продовжуватимуться, у прем'єра Індії буде достатньо аргументів на користь збройного відвоювання Кашміру. Як і в уряду Пакистану - до відсічі.

Братовбивчо дружимо

Війни не буде, бо індійська армія до неї не готова, розповів колишній офіцер індійської армії та військовий аналітик Правін Сохні. За його словами, збройні сили країни погано оснащені для сучасної війни.

Із 1991 року проводяться антитерористичні операції в регіоні, і досі не покладено край пакистанській грі, звернув увагу він, оскільки відсутні надійні можливості стримування і ведення бойових дій. Сохні звернув увагу на факт підтримки Китаєм суверенітету Пакистану. На його думку, якщо розпочнеться війна, індійській слабкій армії доведеться протистояти пакистанцям з підтримкою від китайської сторони.

Випробувати сили

Є ознаки того, що Індія схиляється до локальної війни, вважає американський експерт Майкл Кугельман, оскільки успішні бойові дії зміцнять уряд Нарендри Моді. Без уточнення позиції США (де на час теракту був індійський міністр фінансів) Нью-Делі навряд чи зважиться на масштабні військові дії. Однак для авіаудару по Пакистану Моді не запитуватиме дозволу у чинного президента США.

Схоже, що підготовка до того вже йде. Військовий експерт, колишній військово-морський офіцер, котрий побажав не озвучувати своє прізвище, звернув увагу на вивід Індією в Аравійське море сучасного авіаносця "INS Vikrant". Судно може нести до 40 літаків, дальність обстрілу з нього сягає важливих для Пакистану портів Карачі та Гвадар.

Бий по своїх, якщо вони чужі

Сумнівається у масштабній війні між Індією та Пакистаном і український політолог Олексій Кущ. За його словами, Індія здатна зруйнувати Пакистан, а той - знищити її стратегічні центри. Ісламабад пам'ятає про втрату Східної Бенгалії, котра стала Бангладеш.

"Тому мова йде поки про прикордонний конфлікт та про загострення відносин. Ядерна зброя стримає країни від взаємного знищення. Тим більше, у ядерній доктрині Пакистану є опція ударів ЯЗ по своїй території у разі захоплення її індійськими військами. Тому Індії немає сенсу заходити на територію Пакистану - тоді точно можна отримати удар тактичною ядерною зброєю і звинувачувати буде нікого", - пояснив він.

Водночас нестабільність - ідеальна для руйнації глобальних логістичних проєктів, додав експерт, "війни ніби немає, але і торгівлі - теж".

Варто зважити, що до теракту у Кашмірі головною темою в індійських ЗМІ була торгова війна через тарифи Трампа.

Що пішло не так

Президент США неодноразово заявляв, за його правління російської війни в Україні не було би. Нині він може на практиці довести свою здатність перехопити конфлікт на злеті. З іншого боку, якщо Китай грає на боці Пакистану, у Трампа є реальний шанс з'ясувати стосунки з ним у короткій переможній кампанії в Кашмірі, підтримавши Моді.

Скоріш, через непевну оцінку політичних та економічних прибутків Білий дім зволікає з формулюванням офіційної позиції. Стримує і підготовка до переговорів з Іраном по ядерній угоді. Тегеран встиг закликати обидві сторони до миру. Якщо Трамп підіграє Моді, навряд чи іранці вітатимуть це.

Здійснюючи рішучі кроки на адресу Пакистану, Нарендра Моді, втім, не поспішає оголошувати війну. Водночас така риторика вже лунає від пакистанської сторони. Для індійського прем'єра важливо не бути ініціатором конфлікту, котрий ризикує перерости у масштабну і криваву війну. Тому він вичікує слушних заяв з Ісламабаду.

Треба глибоко копати

Сподіватимемося, що команда Дональда Трампа, котра мудрує над мирним урегулюванням в Україні, зробить висновки з того, що будь-яка війна без розуміння її справжніх причин дипломатичного вирішення не має. Поки Ісламабад і Нью-Делі танцюють тандаву - танець циклу "народження - розквіт - руйнація" - навколо Кашміру, в українському переговорному процесі відсутній помітний прогрес саме тому, що в усіх озвучуваних і замовчуваних планах відсутні ознаки розуміння причин війни. Криза між Індією і Пакистаном свідчить про крихкість миру в результаті таких зусиль. Наступні дні покажуть чи готова адміністрація США запропонувати принципово нову і дієву формулу врегулювання збройних конфліктів.

Зараз ви читаєте новину «Конфлікт між Індією та Пакистаном – повчальна історія для Дональда Трампа». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 8759
Голосування "Розумна мілітаризація" від Міноборони
  • Держслужбовців потрібно брати на роботу лише після військової підготовки
  • Це має бути однією з вимог і для балотування в органи місцевого самоврядування, парламент та суди
  • Для держслужбовців військова підготовка не повинна бути обов'язковою
  • Мені байдуже
Переглянути