"Кого встречаєм?" — допитується в 43-річної Наталії Камінської чоловік на Одеському морському вокзалі вранці 24 вересня.
— Королеву Вікторію, — відказує вона. До жінки притискається 9-річна донька Анастасія.
— Каку ще королеву? — чоловік крутить пальцем біля скроні. — А шо це за кораблик сюди суне? Ого, який великий.
В Одеському порту швартується британський круїзний лайнер "Королева Вікторія" компанії "Кунард". Корабель завдовжки 360 м займає майже весь правий причал. Судно має 12 поверхів, мало не втричі вище за приміщення морського вокзалу. На "Королеві Вікторії" відпочивають 2000 гостей.
Із борту спускаються британці, французи, італійці й американці. Усі літні, деякі пересуваються на візках. Сідають в автобуси, їдуть на екскурсію Одесою.
— Мама! Настя! — збігає з трапа лайнера 24-річна вінничанка Лілія Камінська. Жінка третій місяць працює борт-стюардом на "Королеві Вікторії". Щодня прибирає 20 кімнат. Щоби запросити матір і сестру на екскурсію лайнером, Лілія за два тижні подала заявку.
Неподалік входу на "Королеву Вікторію" зібралося близько сотні чоловік. Усі тримають паспорти. Корабельні охоронці видають їм пластикові бейджики.
— У жодній країні стільки не приходило, — усміхається Лілія. — Тут із тисячі чоловік персоналу половина українців, росіян та білорусів. Решта — філіппінці.
Камінська веде рідню в їдальню для персоналу.
— Я все це їсти не можу, — показує на харчі. — Усе синтетичне: і овочі, і фрукти, навіть сік із порошку. От з"їси щось — а в горлі після цього, наче медузи пожалили. Мрію про наш звичайний український борщ.
Запрошує до себе в каюту. У ній ледь вмістилося двоповерхове ліжко, шафа та трюмо. Лілія мешкає із росіянкою Наталею. Стіна вкрита сувенірними магнітами.
З"їси щось — а в горлі після цього, наче медузи пожалили
Веде на верхні поверхи, де живуть і розважаються гості:
— У нас тут ціле місто в одному флаконі. Триповерховий театр, там щовечора вистави. Спа-салон, перукарня, косметичний салон, спортзал, казино, сигарний клуб "Черчілль", кілька десятків ресторанів. Да, і гордість — найбільша плаваюча бібліотека, де зберігається 6 тисяч книжок.
— Просто казка, а не корабель, — дивується Наталія Камінська. — Не думаю, що колись зможу дозволити собі відпочити тут.
На східцях сьомого поверху стоїть високий круглий годинник.
— Британці називають його "Біґ Беном" на плаву", — каже Лілія. — Щодня на поверхах ставлять великі букети з живих квітів. Катаються тут практично старенькі пари. У молодості заробляли гроші, щоб перед смертю добряче відпочити. Якщо чесно, то з ними скучно. Сидять по своїх каютах, виходять поїсти. Після кожної екскурсії кажуть однаково: "Дуже холодно", "Заморилися". Зато коли в них дискотеки — це треба бачити. Думала, що тільки в кіно ходять такі наряджені: із пір"ям на голові, зачісками, прикрасами, у хутрах.
У грудні "Королева Вікторія" вирушає в навколосвітній круїз на три місяці.
— Заробляю щомісяця від 2 тисяч доларів. Працюємо по 10–15 годин, — зітхає. — Ці гроші допоможуть моїй родині. Мама не працює, а батько давно з нами не живе. А от гості лайнера, хоч і усміхаються тобі, і чайові дають непогані, у книзі відгуків пишуть, що всім незадоволені. Хитрі: їм тоді повертають процент за подорож, а нас ругають.
Лілія говорить, з дитинства мріяла про подорожі:
— Маленькою прикрашала кімнату пальмами та вирізками із журналів екзотичних міст світу. Коли працювала у Вінниці в боулінг-клубі, там жінка одна була, в молодості плавала на лайнерах. Вона й підбила мене поступити на борт-провідника в Одеський інститут транспорту і зв"язку. Півроку тому дізналася, що компанія "Кунард" набирає працівників на лайнери. Поїхала на співбесіду до Риги. Коли пройшла, то не повірила. Такий шанс випадає одному на сотню.
1984, 13 липня — Лілія Камінська народилася у Вінниці
2001 — закінчила вінницьку школу-гімназію N17
2006 — закінчила Вінницький торгово-економічний університет
2007 — екстерном закінчила Одеський інститут транспорту і зв"язку
2008, липень — влаштувалася борт-стюардесою на британський корабель "Королева Вікторія"
Коментарі