У Meta передбачена винагорода у вигляді акцій компанії
– Ще у школі цікавився програмуванням. Узяв приклад зі старшого брата. Працювати у сфері ІТ почав 12 років тому, коли навчався на другому курсі. Був вільний час і бажання розвиватись у цьому напрямку. Одночасно навчатися і працювати було важко, але цікаво, – каже по відеозв'язку інженер-програміст Віктор Щепановський. Півтора року працює в корпорації Meta, яку вважають однією з технологічних компаній великої п'ятірки разом із Microsoft, Amazon, Apple і Google. Спілкуємося про професійний розвиток у сфері інформаційних технологій.

Яка була ваша перша робота?
– Я був інженером, писав на С++. Мав домовленість із роботодавцем, що починаю робочий день після навчання, тобто десь о 14:00 чи 15:00, і працюю 5 годин.
Чи виникали труднощі під час вивчення мов програмування?
– Найголовніше вивчити першу, а далі буде значно легше. Тим паче багато сучасних мов програмування подібні.
Коли починали працювати, ринок програмування відрізнявся від сучасного. Можете порівняти, як змінилися тенденції?
– Зарплати були нижчі. Але в початківців були такі ж проблеми, як і тепер. Досить важко знайти першу роботу. Проте, після того як є декілька років досвіду, вартість спеціаліста на ринку праці починає істотно зростати.
Які риси потрібно мати, щоб досягти успіху в ІТ-сфері?
– Перше – це бачення, як вирішувати поставлені завдання. Друге – знання мов, технологій, щоб вирішення цих завдань імплементувати в життя. Третє – це комунікація, про що багато програмістів в Україні забуває. Адже частина успіху полягає в тому, як фахівець комунікує з іншими інженерами, менеджерами, дизайнерами. Четверте – це те, як ти керуєш проєктом, навіть якщо ти один інженер, який у ньому задіяний. Коли ж ти лідер у команді, то від твоїх якостей залежить, чи ти сповільниш людей, які працюють із тобою, або навпаки – пришвидшиш.
Як привчити себе до самодисципліни, якщо над проєктом працюєш самостійно?
– Головне, все структурувати. Не працювати з проєктом як із чимось одним великим, до чого важко підійти й одразу подужати. Завжди добре розбити все на етапи, потім на ще менші пункти. Їх – на завдання, які вирішувати за шкалою пріоритетів. Тоді не треба думати, як знаходити мотивацію для виконання конкретного малого завдання.
Від твоїх якостей залежить, чи ти сповільниш людей, які працюють із тобою
Як потрапили на роботу в компанію Meta?
– У Meta подавався три роки до того, як нарешті став працювати тут. Перший раз невдало пройшов співбесіду. Ще через два роки – знову безуспішно. Але за рік мені самі написали й запропонували пройти співбесіду ще раз і врешті взяли на роботу. Доволі часто, якщо попереднього разу людина майже пройшла інтерв'ю, їй за рік пропонують спробувати знову.
Чому трапляються невдачі під час проходження співбесіди?
– Іноді кандидат не вирішує завдання. А деколи щось іде неправильно з точки зору інтерв'юера. Це абсолютно нормально. Головне, пробувати знову у великих технологічних компаніях, яких доволі багато. З кількістю спроб можна подолати суб'єктивний фактор стосовно того, що інтерв'юер може щось не так зрозуміти.
Чи вказують у разі відмови, над чим саме варто попрацювати наполегливіше?
– Зазвичай дають фідбек, але він ніколи не буде точний. У попередніх значно менших компаніях, коли я працював в Україні і проводив співбесіди з кандидатами, то міг одразу відписати відгук або дати його після інтерв'ю. У Meta політика інша, тому що звертають значно більше уваги на те, щоб не було ніяких особистісних контактів і все було об'єктивно. Відповідно й фідбек не дається від конкретного інженера певному кандидату. Тому відгук буде загальніший. Але навіть із нього можна зрозуміти, що варто покращити.
Яке співвідношення рівня зарплат і витрат у Британії та Україні? Де вигідніше працювати у сфері ІТ?
– Якщо говорити про чисту зарплату, то в Україні, мабуть, вигідніше. Хоча це може звучати контраверсійно. Адже в Україні ІТівці здебільшого оформлені на 5 відсотків податку. Коли розповідаю це колегам, які приїхали працювати з країн Євросоюзу, то вони шоковані. Це неймовірно низький податок. Виходить ніби обернена шкала, коли люди з меншими доходами платять вищий відсоток податку, а працівники сфери ІТ, хоч отримують більшу зарплату, платять менший. Тому відповідно до рівня оподаткування в Україні кращі умови для програмістів.
Можна в будь-якому віці почати кар'єру програміста
У Великій Британії верхня планка з оподаткування – 45 відсотків. Проте в Meta передбачена винагорода у вигляді акцій компанії. У довгостроковій перспективі це робить зарплату в Meta кращою, ніж навіть найвища в Україні.
Перед переїздом до Лондона я досліджував, використовуючи відкриті дані щодо рівня зарплат і витрат. Столиця Британії здалася доволі хорошим місцем, щоб жити і працювати. Тепер переконався, що так і є.
Що є неприпустимим для роботи в компанії Meta?
– У Meta чітка політика з рівноправності. Не можна дискримінувати когось через стать, колір шкіри, вік тощо. В Україні, на жаль, цього не дотримуються. Бо є, наприклад, статистично видима різниця між зарплатами чоловіків і жінок; або дискримінують людей, які близькі до пенсійного віку.
Існує упередження, що ІТ-сфера – це ніша для молодих.
– Це враження від України, яка звільнилася від Радянського Союзу не так давно й відповідно стала співпрацювати з розвинутими країнами та вливатись у світову економіку. До того не було чіткого розуміння про переваги роботи у сфері ІТ. Тому українські програмісти переважно ті, хто народився вже в незалежній Україні. У країнах Західної Європи професія програміста неймовірно стара. Тут багато інженерів, які вже вийшли на пенсію, тому я не помітив якоїсь залежності від віку.
Проте і в Україні є люди, які змінюють напрямок роботи після 40 років і стають програмістами. Якщо є бажання і добре організувати свій час, то можна в будь-якому віці почати кар'єру програміста. Роботодавцеві все одно, що через п'ять років людина може не захотіти працювати. Йому головне, що цей рік працівник проведе з ним і виконає потрібну роботу. Доволі часто стільки триває розробка першої версії для багатьох стартапів.
Які заохочення дає Meta працівникам?
– Крім зарплати, бонусів та акцій, повний соціальний пакет, страхування. Багато уваги приділяють балансу між роботою й особистим часом.
Якою Україна стала в очах британців із початку повномасштабної війни?
– Британці відчувають величезну емпатію до України. У мене склалося враження, що вони порівнюють ситуацію в нашій державі із самою Британією часів Другої світової, коли Німеччина бомбардувала Лондон та інші великі міста.
Британія активно допомагає Україні – як саме Об'єднане Королівство, так і звичайні люди. Інколи дружина долучається до збирання коштів для підтримки українських воїнів. Під час одного такого збирання я запитував, чи бажають мої колеги допомогти. Звісно, всі відгукнулися.
Коментарі