четвер, 13 січня 2011 15:56

"Просив у Бога, щоб проголосували за мене. Є такі спеціальні молитви"

31 жовтня 2010 у Липовому Розі Ніжинського району на Чернігівщині 49-річного священика Московського патріархату отця Олексія Пелипканича обрали сільським головою. Тепер у церкву прислали з райцентру іншого настоятеля отця Прокопія Філоненка, але отець Олексій теж має право служити.

Домовилися зустрітися в останню неділю листопада в церкві. Близько дев'ятої на церковне подвір'я заїжджає новеньке авто "Іж". За кермом отець Прокопій, поруч у камуфляжі Сергій Бураков - козак охорони Києво-Печерської лаври, на задньому сидінні церковний староста й півча. Через кілька хвилин козак вилазить драбиною на старе дерево, що пристосували під дзвіницю. Поруч із двома справжніми дзвонами саморобний з ободу автомобільного колеса. Лунає передзвін.

Доки у вівтарі готуються до служби, на порозі церкви з'являється високий широкоплечий чоловік із чіпким поглядом. Упізнаю по фотографії - це отець Олексій.

Він не реагує на мою простягнуту для привітання руку і "здрастуйте", рвучко проходить повз і цілує ікони. Потім підходить привітатися.

- Доброго ранку, ми за вами так соскучились, - кажуть колишньому настоятелю півчі.

Отець Олексій одягає ризу, йде в амвон. Звідти лунає приглушене перегиркування Пелипканича й Буракова, який прислужує отцю Прокопію. Крізь прочинені двері видно, що врешті чоловіки тиснуть руки й тричі цілуються.

Починається літургія. Служба малолюдна, під кінець присутні з десяток парфіян.

Після причастя і проповіді жінки, що допомагають у церкві, розпитують Пелипканича, як той з'їздив у столицю на присягу до меншого сина.

- Мар'янові зараз важко, але армія йому потрібна для дальнєйшої кар'єри, - каже батюшка.

Підходить отець Прокопій.

Мар'янові зараз важко, але армія йому потрібна для дальнєйшої кар'єри

- Один пішов, інший прийшов, а виставлятися хтось буде? - цікавиться одна з жінок.

- Мабуть, я перший принесу могорич, - обіцяє новообраний сільський голова.

Пелипканич бере велосипед, йдемо до сільради.

- У мене є й машина, але не люблю її ганяти без діла.

- А у вівтарі ви сварилися чи мені здалося?

- То я з козаком лаявся, що він агітував проти мене на виборах.

Повз нас проїжджає віз зі сміттям.

- Ти ж тільки на поле виверни, а я трактор знайду й позгрібаю, - напучує селянина.

У приміщенні сільради холодно.

- Чого газ палить у неробочий день, - пояснює Олексій Миколайович.

Йдемо в кабінет. Напівпорожні шафи, портрет президента Януковича, на столі старий яскраво-червоний телефон із вертушкою.

- З опрєдєлітєлєм номера спалили, а причепили якийсь непотріб, - киває Пелипканич на апарат.

Про посаду сільського голови він замислювався з 2006-го. Тоді отець Олексій очолював газовий кооператив, мав досвід депутатства і міг позмагатися з чинним головою Ганною Рудик. Але районне керівництво вмовило підтримати конкурентку. А Пелипканича вибрали до райради.

Цього року, крім нього, балотувалися Ганна Рудик і 26-річний учитель фізкультури Ренат Ібрагімов. Із 723 виборців на дільницю прийшли 491. 77 голосів набрав учитель, 178 - голова сільради і 219 - батюшка.

- Проти мене було задіяне все, - згадує Пелипканич. - Владика сказав, що можу правити тільки до суботи, до дня виборів. Тобто якби я програв, лишився би сану. Уже всерйоз подумував влаштовуватись охоронцем у Київ. Просив у Бога, щоб люди проголосували за мене. Є такі спеціальні молитви. Конєшно, як повернувся в четвер в єпархію з побєдою, ніхто мене не карав.

Як ви проводили газ?

- Мабуть, у мені є енергія, якої немає в других, - усміхається Олексій Миколайович, складає на грудях руки й відкидається на стільці. - У мене троє сестер живуть у Носівському районі, там давно газ. Гостював у них - рай. От і захотів провести у Липовий Ріг. 250 чоловік мені повірили й обрали головою газового кооперативу. Підвідний газопровід построїв орендатор наших паїв Олексій Сутула. А в основному будували за людські гроші. Поступово кожен виплатив по 2 тисячі гривень. Обійшлося так дешево, бо я їздив безпосередньо на завод під Києвом по труби. Піднімав архіви й доказував, що мощності Ніжина ще у 1978 році розраховувались і на газифікацію нашого села, тому нам газу хватить. Мене виганяли з кабінетів, нам рубали труби. А за 10 місяців у лютому 2007-го в селі таки включили газ. У мене сльози котилися.

Хочу, щоб у Липовому Розі було чисто, як на Западній Україні. Там люди прибирають не тільки у дворі, а й на вулиці

Навіщо вам посада сільського голови?

- Хочу, щоб у Липовому Розі було чисто, як на Западній Україні. Я родом із села Бітля. До Львова від нас 200 кілометрів. Люди там живуть чистіше. Прибирають не тільки у дворі, а й на вулиці. Трава покошена, паркан полагоджений, сміття нема. Я депутатам на першій сесії сказав: усі негаразди оставляєм на стороні й працюєм, як одна команда. Спочатку я буду просить людей прибрати коло хати. Як сільського голову і як священика послухають. Якщо не поможе - є відповідні служби, яким тільки напиши - одразу приїдуть і оштрафують. Хто не в силах - поможемо. Попрошу Сутулу купити косарку за півтори тисячі, є депутати, які можуть допомогти грошима. У нас є Дуб Шевченка. Тільки захаращено все навколо. Так один київський дачник просив: дайте людей, щоб прибрати, а я зроблю капличку і вказівник на Московській трасі, аби заїжджали до нас.

30-го числа кожного місяця під дворами люди залишатимуть мішки зі сміттям, їх забиратиме нанятий сільрадою транспорт.

У пунктах передвиборної програми Пелипканича - вуличне освітлення, пряма маршрутка на Ніжин та дорога через поле.

- Від нас до центру Ніжина 10 кілометрів. Кожного ранку на роботу й у справах їде не менше 30 чоловік. Проїзд коштує 4 гривні. Автобус, окрім нас, іде ще через п'ять сіл. Приходить набитий - повне м'ясо. Буду говорити, щоб перевізник пустив до нас окремий автобус. А як не погодиться - у мене є знайомі, які готові сюди їздити.

Голова запрошує додому. Дорогою розповідає про односельців.

-Я 18 років у селі, знаю хто чим дише. Он, дивіться, паркан згнив, хата падає, а йому й діла немає. Понятно, якби грошей не було. А то в нього на базарі чотири точки, а на дачі такий бардак. Не треба вона тобі - продай.

На вулицю вистрибує біло-сіра кішка.

- Аліска! - радіє батюшка.

Заходимо у двір. Невеличка чепурна хата. Заасфальтоване подвір'я і новий великий сарай.

Господиня, Катерина Олексіївна, сьогодні на роботі в Києві - працює продавцем на ринку на Петрівці. З господарством - трьома свиньми та кролями - поратися сьогодні помогли сусіди.

- Була й корова, та вже два роки нема, - каже Олексій Миколайович. - Заболіла, а нову не хватає грошей купить. А нема молока - не держу і свиноматок, бо без молока важко поросят вигодовувать.

Господар водить по кімнатах. У колишній веранді чотири роки тому зроблена ванна та кухня.

Показує фотографії дітей.

- Старший, Віталій, на п'ятому курсі київського авіаційного університету, вчиться на спеціальності "Транспортні технології та перевезення". Дочка Марія теж у цьому вузі й на цій же спеціальності. Обоє збираються їхати в Америку. У Віталія друг уже там, і поможе влаштуватись. А Мар'ян закінчив у Києві залізничний технікум. Після армії спробую прилаштувати у силову структуру.

За навчання дітей плачу 22 тисячі на рік. Це без сумок і грошей на прожиття

Отець Олексій показує дембельський альбом - служив у залізничних військах у Горьковській області. Потім годує кішку, підігріває ліниві голубці, дістає з холодильника домашній зельц, копчене сало й запрошує до столу.

- Після школи я рік провчився в училищі на електрика, потім пішов в армію. Як одслужив, поступив у Дніпропетровський педуніверситет на вчителя історії. Але не закінчив. На третьому курсі попав у будівельний отряд у Прибалтику. Був старшим над сторожами. Платили величезну на ті часи зарплату - 600 рублів. Там я проробив три роки. 1986-го купив "жигулі-тройку" й холостяком повернувся в село. Привіз 2 тисячі грошей, рік ніде не робив, прогуляв. 1987-го женився на дівчині зі свого села. Договорювався з колхозами у Полтавській, Кіровоградській областях, сіяв віники, а потім возив їх у Росію продавати. Всяке було. Раз мало не програв чуркам в наперстки дві машини віників. І не так за себе обідно стало, як за людей - вони ж в'язали, я должен був із ними розщитаться за роботу.

У 32 роки Олексій Пелипканич пішов учитися на священика - після розмови з двоюрідним братом, отцем Михаїлом, який служить в селі Горностаївка Ріпкинського району на Чернігівщині.

Після закінчення Київської семінарії отримав парафію у Друцькому під Черніговом. Парафію в Липовому Розі одержав завдяки тому, що за нього замовив слово інший двоюрідний брат - отець Степан із села Локнисте Менського району на Чернігівщині.

- На доходи батюшки в нашому селі не дуже розженешся, а в мене троє дітей. Щоб вижити, підробляв: возив м'ясо на Москву. Купив оцю хату за 3 тисячі доларів - на тоді великі гроші. Один час орендував у селі 20 гектарів землі. Працював помічником у Сутули. Криза й мене накрила. За навчання дітей плачу 22 тисячі на рік. Це без сумок і грошей на прожиття. Два роки моя матушка мусить працювати простою робочою на базарі в столиці, бо там зарплата вища. Їздить електричкою три дні на тиждень.

Час їхати зустрічати Катерину Олексіївну. Отець Олексій пропонує підвезти й мене. Виганяє з гаража не новий, але доглянутий Opel Omega. Позаду сідає сусідська дівчина-студентка, яка від батьків повертається до Києва.

- Люблю западенську музику, - вмикає магнітолу Пелипканич і набирає швидкість.

На виїзді із села голосує жінка. Забираємо.

- Тільки до "сємьорки", - попереджає господар, що їхатиме лише до кінцевої автобуса на околиці Ніжина.

- Олексій Миколайович, ось візьміть за проїзд! - тицяє гроші жінка.

- Не треба нічого.

Зараз ви читаєте новину «"Просив у Бога, щоб проголосували за мене. Є такі спеціальні молитви"». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

13.02.2013 18:16:59салавпасть 79.173.80.--
  • 1+
  • 0-
  • Відповісти

хахол родился -жид заплакал

13.02.2013 23:07:52ЬЬЬ212.178.26.--
  • 2+
  • 0-
  • Відповісти

Кацап здох- жид засміявся!

13.02.2013 15:30:29гриші37.52.85.--
  • 0+
  • 0-
  • Відповісти

Чому Ізраїль, який немає нічого свого, газу, нафти, такої богатої землі як в Україні, живе і добре живе і не хоче ніяких союзів, не здає свою країну і народ в рабство комусь. Чому це ,хоче зробити українська влада.Не вміють управляти,передайте спокійно владу тим, хто зможе це зробити. В Україні є багато мудрих Людей . Є закон за зраду, його потрібно примінити до тих, хто спонукає це робити.Хмель з похмеля підписав союз з москалями,тільки Бог знає чого це стояло Україні. Не дай Боже повторити ту помилку. Росія розуміє, що без України їй п..ц і робить все щоб накинуть петлю на 46 мільйонний український народ, щоб наші діти гибли як наші діди і батьки за імперію. Хто мішає їхати до Росій комуністам,всім хто хоче ?

08.02.2013 17:34:16AZIK93.88.115.--
  • 0+
  • 0-
  • Відповісти

TAMOGENUI MYSOROVOZ SMERDUT KVAWENA KAPYSTA

08.02.2013 16:09:36Славко91.210.146.--
  • 2+
  • 0-
  • Відповісти

А варіант нікуди не вступати навіть не розглядається, чи що? Повикидати всіх зайд і створити сильну державу українського народу не вистачає тямки? Все комусь поклонитися треба? Поважай себе - поважатимуть тебе!

08.02.2013 16:08:35неможна 1-ю на 2-х...31.3.192.--
  • 0+
  • 0-
  • Відповісти

Україна не є Азія.Це Росія азіатська країна.Тому навіть мови не може йти про приєнання до МС. Вони гребують навіть нашим сиром,а наші українські національні цінності для них взагалі не існують.Навіщо йти туди,де тебе зневажають?Їм потрібна лише територія України,яку вони вважають своєю "окраиною".

13.02.2013 18:18:12пересмешник79.173.80.--
  • 0+
  • 0-
  • Відповісти

уркаина це гумус

10.02.2013 09:50:54мадан80.84.182.--
  • 1+
  • 0-
  • Відповісти

причом тут сыр причом тут твойи цинности ющ уже накармил нас своими цынностями экономика это жизнь страны,кагдато кучма золотые слова сказал,каму в тий европи наши литаки нада вот вам простый атвет а у нас от караблестроения и заканчивая атомостроение не считая сельского хозяйства,и по вашему куда это всё девать если оранжисты такую палитику закатили что россия уже и сыры перестала брать а европе ани и нахер не нада

08.02.2013 16:05:53Sergey76213.149.3.--
  • 3+
  • 0-
  • Відповісти

Главное хорошо понимать куда "вступишь"))) почему только не говорят, что об оборонной промышленности, тяжелой промышленности да и о космосе придется забыть когда в ЕС Украина войдет? Пример то рядом, все "вступившие страны" это показали!!!!!!!!

08.02.2013 15:34:08!!!109.87.119.--
  • 4+
  • 0-
  • Відповісти

....и рыбку съесть и на ... сесть!!!! не получится.

13.02.2013 15:32:45удар37.52.85.--
  • 0+
  • 0-
  • Відповісти

Чому Ізраїль, який немає нічого свого, газу, нафти, такої богатої землі як в Україні, живе і добре живе і не хоче ніяких союзів, не здає свою країну і народ в рабство комусь. Чому це ,хоче зробити українська влада.Не вміють управляти,передайте спокійно владу тим, хто зможе це зробити. В Україні є багато мудрих Людей . Є закон за зраду, його потрібно примінити до тих, хто спонукає це робити.Хмель з похмеля підписав союз з москалями,тільки Бог знає чого це стояло Україні. Не дай Боже повторити ту помилку. Росія розуміє, що без України їй п..ц і робить все щоб накинуть петлю на 46 мільйонний український народ, щоб наші діти гибли як наші діди і батьки за імперію. Хто мішає їхати до Росій комуністам,всім хто хоче ?

08.02.2013 15:31:23р88.155.29.--
  • 0+
  • 0-
  • Відповісти

Мы словяне и наше место в европе ,а россия азия , ускоглазые, извените но нам туда ненадо.

11.02.2013 19:55:50Владимир178.150.212.--
  • 0+
  • 0-
  • Відповісти

Ты вообще понял, что написал. А Россия что, мусульмане?

08.02.2013 15:18:13Veresen188.123.230.--
  • 1+
  • 0-
  • Відповісти

Ні. Тільки не в Золоту Орду, Тільки - в Золотий Мільярд!

08.02.2013 15:25:04вася85.198.163.--
  • 0+
  • 0-
  • Відповісти

гуцул ты уже золотарь золотого милиарда

08.02.2013 18:51:55СВОЛОТА95.133.116.--
  • 1+
  • 0-
  • Відповісти

+1000% они там все ,,золотари,,, одни династии.

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути