середа, 17 жовтня 2012 19:34

Біометрія

Автор: малюнок: Володимир Казаневський
 

В Україні слід запровадити біометричні паспорти, заявив 10 жовтня президент Віктор Янукович. А за тиждень до того Верховна Рада ухвалила в другому читанні законопроект "Про Єдиний демографічний реєстр". Він, зокрема, передбачає запровадження з 1 січня 2013 року електронних паспортів для громадян України

Біометрія вивчає способи розпізнавання людини за її фізичними особливостями та поведінкою. Способи розрізнення поділяють на статичні й динамічні. Перші базуються на фізичних ознаках, які людина має від народження.

Найпоширеніший зі статичних методів біометрії – за відбитками пальців. Візерунки на них у кожної людини унікальні. Зображення отримують за допомогою спеціального сканера і перетворюють на цифровий код.

Окрім того, є ще такі шляхи встановлення особи:

– за формою долоні – отримують тривимірний образ кисті руки,

– за розташуванням вен на тильній стороні долоні,

– за малюнком райдужної оболонки ока та сітківкою: сканують малюнок кровоносних судин очного дна,

– за формою обличчя: обчислюють відстані між очима, бровами, носом і губами.

Ідентифікувати людину можна також за піднігтевим шаром шкіри, формою вух і запахом тіла.

Динамічні методи біометрії – це, зокрема, розпізнавання голосу, почерків – рукописного і так званого клавіатурного, тобто динаміки комп'ютерного набору.

Розрізняти користувачів комп'ютерів за обрисами обличчя запропонувала компанія XID Technologies. Мета – захистити конфіденційну інформацію користувачів. До комп'ютера підключають веб-камеру і знімають усіх, хто за нього сідає. Після цього програма порівнює зображення з тими, що занесені в її базу даних як дозволені. Упізнати справжнього господаря комп'ютера програма може незалежно від того, в окулярах він чи ні, відростив вуса чи зголив.

У Великій Британії компанія Philips створила кавову машину, яка сканує відбитки пальців користувачів.

– Різні люди готують каву по-різному, – пояснює Вів'єн Палмір, яка працює у Philips. – Тепер достатньо піднести до сенсора пальця, машина "впізнає" його і приготує ваше звичне капучино, лате чи американо.

Під час президентських виборів у Венесуелі 7 жовтня за допомогою біометричних автоматичних комплексів, які сканували відбитки пальців виборців, перемогу Уґо Чавеса оголосили за кілька хвилин після закінчення голосування. Потім бюлетені підраховували вручну. Результат повністю збігся з "електронним".

Японські вчені створили водійське крісло з

360 датчиками тиску, яке на 98% розпізнає свого власника. Система реагує на вагу, розподіл маси тіла, який у кожної людини унікальний. Якщо водій набирає вагу, програма одразу про це повідомить.

Біометричний паспорт від звичайного відрізняється тим, що містить електронний чип із записаною на нього інформацією про власника, зокрема відбитки пальців, фотографію райдужної оболонки очей.

У багатьох європейських країнах і США на прикордонних пунктах встановлене обладнання, яке зчитує інформацію з мікрочипа за кілька секунд, на відміну від перевірки паперового документа. Тому власники біометричних закордонних паспортів користуються спеціальними коридорами.

Якщо законопроект "Про Єдиний демографічний реєстр" набуде чинності, в Україні діятимуть біометричні паспорти та посвідчення громадянина. Штампів про шлюб і прописку в них не буде. Слугуватиме як внутрішнім, так і закордонним. Усередині країни можна буде обійтися і посвідченням громадянина України – неоцифрованим документом, подібним до сучасних паспортів. Воно безстрокове, туди потрібно буде тільки доклеювати фото. Біометричний паспорт видаватимуть на 10 років, а тим, хто не досяг повноліття, – на п'ять.

– Отримання біометричного паспорта не є обов'язком громадянина, він може залишити старий. Але безвізовий режим поширюватиметься виключно на власників біометричних паспортів, – пояснює голова Департаменту інформаційної політики МЗС Олег Волошин.

Біометричний паспорт – не останнє слово в способах ідентифікації людини: у світі вже діють генетичні паспорти. Вони містять інформацію про генетичний код людини – за її ДНК – дезоксирибонуклеїновою кислотою – молекулою, що зберігає і передає з покоління в покоління генетичну програму людини. Вона – індивідуальна і незмінна протягом усього життя.

Генетичний ідентифікаційний паспорт радять мати тим, хто часто ризикує життям: військовослужбовцям, рятувальникам, шахтарям, морякам, льотчикам і спортсменам-екстремалам. 10 жовтня цього року перший генетичний паспорт видали в Росії – главі миротворчої місії. Він містить понад 40 параметрів генотипу власника.

Зараз ви читаєте новину «Біометрія». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути