МОСКВА СПРОБУЄ З'ЄДНАТИ ДОНБАС ІЗ КРИМОМ ЧЕРЕЗ СУХОДІЛ, А ПОТІМ – НАПАСТИ НА ЛИТВУ Й ПІВНІЧНИЙ КАЗАХСТАН, ВВАЖАЄ РОСІЙСЬКИЙ БІЗНЕСМЕН ЄВГЕН ЧИЧВАРКІН
Кажуть, у Росії починаються руйнівні процеси, після яких країна може розвалитися?
– Протестні процеси в Росії занадто слабкі. Кілька місяців тому була найнижча протестна точка за всю новітню історію. Російська система дуже стійка й передчасно говорити, що може розвалити країну зсередини. Має статися те, через що розпався Радянський Союз – продуктові картки, черги за всім чим можна. До цього Росії ще дуже далеко. Так добре, як нині, росіяни не жили ніколи. Далеко не все є, а те що є – не тієї якості. Та все одно це краще, ніж було дотепер. Інша річ, що добробут пересічних людей більше не зростатиме. Далі буде спад, але повільний. Росіяни терплячіші за українців, і терпітимуть довго. Якщо спад буде по два-три відсотки на рік, то це може тривати років 30. Хоча маразм набирає обертів, зовнішній борг збільшується, ефективність погіршується. Та система поки що не вийшла з балансу.
Тобто європейські санкції не мали жодного ефекту?
– Це абсолютна нісенітниця. Санкції ні на кого там не впливають. Ні на бізнесменів, ні на пересічних людей. Хіба що поїде більше капіталу, а люди перестануть брати кредити. Так, ціни на продукти зростатимуть, але в годівниці Росії лежить близько півтрильйона золотовалютних резервів. Нафта й газ продаються, ціни нижчі, ніж були, але вищі, ніж 15 років тому. Валютна виручка продовжує надходити, і цих грошей вистачить надовго. Олімпійська хвиля патріотизму змінилася ще більшою хвилею після "кримнаш". Навіть десятки тисяч цинкових трун із Донбасу думки більшості росіян не змінять: Путін – Богом вибрана людина, яка піднімає країну з колін.
Що може це змінити?
– Імперська свідомість росіян виявилася важливішою за шлунок. Ця імперськість присутня в кожному з нас. Залежно від рівня особистої культури, вона по-різному виражається. От я би хотів, щоб між країнами, де живуть росіяни, не було кордонів і митниць. Щоб людина з російським паспортом мала рівні права на всій території, де розмовляють російською. Хіба що не мала права голосу. І якби керівництво Росії захотіло купити Крим, як колись Америка придбала Аляску, чи обміняти на щось, хоч би на ядерну бомбу, я ці дії підтримав би, якби вони були волевиявленням народу й рішення схвалили обидві країни. Як колись козаки попросилися до складу Російської імперії чи Грузія. Це ж були міжнародні договори. Якби з Кримом відбулося те саме, то я був би радий, що моя країна стає більшою. Але Путін зі своїми головорізами цю ідею споганив на десятки років уперед. Подивіться, як усі сахаються георгієвської стрічки. Ще рік тому вона була пам'яттю про ветеранів, а нині стала символом терористів. Путін закрив нам будь-який цивілізований шлях. Недовір'я до нас як до нації триватиме роками. Потрібно провести колосальну роботу, щоб переконати світ у тому, що ми – адекватні.
Політику Путіна підтримують 84 відсотки росіян?
– Після "кримнаш" у Росії з'явився божевільний патріотизм. Але серед оцих 84 відсотків багато людей, які залежать від бюджету, і правди не скажуть. Якось зателефонували в поліклініку. Відповіла жінка, яку виганяють на мітинги за Путіна і "Єдину Росію". У неї запитують, чи підтримує політику президента. Звісно, вона не скаже "ні".
Ви відводите режиму Путіна чотири-п'ять років. Що за цей час має статися?
– За чотири-п'ять років відбудеться наступна переоцінка всіх світових активів. Десь це буде криза неплатежів, десь зупиняться фінансові потоки, десь станеться розорення. Знизиться потреба в нафті й газі, від чого так залежна Росія. У неї забракне грошей на ремонт інфраструктури й обслуговування державних зобов'язань перед громадянами. Там дуже багато бюджетників і людей, які живуть на державні подачки. Вони повністю залежать від держави, а держава повністю залежить від нафти й газу. Якщо до того часу всі європейські ідеї з енергетичної незалежності реалізують – для Росії це буде крахом. Бо доведеться запустити друкарський станок. Нині він і так працює на повну, а вмикнуть ще сильніше. Величезна кількість людей збідніють. І керівництву Росії буде складно пояснити, що навколо них – вороги, тому ми – бідні. Бо люди звикли з кожним роком жити краще. А тут усе зупинилося, й економічного зростання не прогнозують.
Що відбувається в російському бізнесі?
– Якщо бізнесмен знає, що його не підслуховують, він проклинає владу й Путіна. Усі мають запасні варіанти. Один із них – у разі чогось утекти. Живуть на валізах, дехто вже вивіз із Росії сім'ї, а в Москві підтримують бізнес. Роблять все, щоб за потреби мінімізувати втрати. Окрім матюкливих прокльонів на адресу влади, більше нічого не чути. Та це відбувається тихо. Нещодавно до мене в Лондон приїхав знайомий із Москви. Коли мова зайшла про Путіна, він – попри те, що поруч нікого не було – стишив голос. Це багаторічна звичка. Основне слово, що виражає ставлення до влади, – "ох… ли".
Близьке оточення Путіна не бунтує?
– Потай усі його ненавидять. Що ближче людина до Путіна – то більше розуміє, якого розміру катастрофа буде в майбутньому. У кожного – власна думка щодо подій. Того, хто висловив її, давно відсторонили від двору.
Нещодавно під домашнім арештом опинився мільярдер Володимир Євтушенков. Кажуть, він дружив із Януковичем і фінансував ДНР та ЛНР.
– Не маю даних, що саме він фінансував ЛНР і ДНР. Арешт Євтушенкова може означати, що Путін хоче контролювати всі нафтові й газові активи. Приватна власність як така на території Російської Федерації не діє. Вона має тимчасовий характер і залежить від суб'єктивної думки чиновників, міліції, влади або першої особи. Це бандитська країна з бандитськими прихватами.
Із Росії до Європи капітал вивозили завжди. Останнім часом ці процеси посилились?
– Щороку з Росії вивозять страшні суми – від 70 до 140 мільярдів доларів. І ще є що вивозити, бо йде нафтогазова виручка. Доки вона є – система з балансу не випаде. Вона змінюватиме амплітуду, може бути більш хиткою, може не зростати, бути в економічній рецесії, але вона міцна.
Рубль девальвує. У світі дешевшає нафта. Це вплине на економіку Росії?
– Рубль не девальвує так, щоб люди вийшли на вулиці. Ціна на нафту впала зі 110 до 90 доларів за барель. Але на початку 2000-х вона була 20 доларів, однак Росія працювала у плюс.
Українським урядовцям пропонували свою кандидатуру на посаду міністра економіки. Мали серйозні наміри?
– Так, а чом би й ні? Добре знаю основного торгового партнера України, його поведінку. Мої ідеї завжди приводять до економічного росту, я не крастиму.
Якби став міністром економіки, найперше викинув би з закону всі непотрібні податки. Перед цим зібрав би людей із різних галузей, які цим займаються, і вислухав, що заважає їм вести нормальний і цивілізований бізнес. Що: ввезення, вивезення, документообіг? Величезну кількість контролерів і лічильників ПДВ викинув би. У команду взяв би Каху Бендукідзе (колишній міністр із координації економічних реформ Грузії. – "Країна") і Андрія Іларіонова (економіст, колишній радник Путіна. – "Країна"). Та найперше послухав би людей, які на вулицях торгують футболками, експортують мільйони літрів української горілки, зводять торговельні центри, будинки. Перерозподіл товарів, ввезення-вивезення – у Росії ця сфера дуже криміналізована. Підозрюю, в Україні – теж. Кожний пучок петрушки містить скількись там грошей якоїсь братви, ментів. Усе це треба вичистити, але на законодавчому рівні.
Мене не взяли в український уряд, більше заявки не подаватиму. Та якщо запросять – я готовий. Не так часто падають великі режими, й виникає вікно можливостей.
Що робити з корупцією в Україні?
– На це потрібна воля першої особи держави. Воля народу вже є, тепер рішення за Порошенком і людьми, які допомогли йому обійняти цю посаду. Не потрібно жаліти своїх. Вам слід удатися до серйозної хірургічної операції, інакше радянське переможе, і серп та молот залишаться з вами вічно. Корупція – це Путін. Він – гарант корупції у Росії. Якщо Україна не переможе свою корупцію – вважайте, що Путін переміг вас із середини.
Як події в Україні сприймають у Британії?
– Співчувають, але брати участь не хочуть. Британський уряд налаштований жорстко щодо Росії, але нічого не робить. Девід Кемерон (британський прем'єр. – "Країна") запропонував вимкнути SWIFT. На цьому все закінчилося. Пересічні люди читають новини "Україна – жертва Росії".
Українці розлючені, бо за півроку після Майдану нікого не покарали.
– Потрібно провести нормальне судове слідство, а не хирячити депутатів на вулицях. Якщо Порошенко негайно не розбереться з корупцією – буде наступний Майдан, і він вилетить.
Як розвиватимуться події на Донбасі?
– Путін не зупиниться, захоплюватиме більше території. Спробує з'єднати Крим через суходіл України. Тому Маріуполь, Мелітополь – зони ризику. Якщо вдасться приєднати їх до Росії – Путін прокладатиме пряму дорогу до Придністров'я. Після того відтяпає шматок Литви, потім – північний Казахстан із Байконуром. Щойно Лукашенко почне погано почуватися, він і Білорусь приєднає.
Литва ж – член НАТО.
– НАТО зіграло хоч якусь роль у вашому конфлікті? Ні. Світ мовчить, як мовчав 1939-го і 1940 року. Часи постійно однакові. Ну й що, що зараз?XXI століття? Подивіться на обличчя в Лугандоні. Там мавпи із гранатами – і це нинішня влада Луганської області. Так, як живе Лугандон – Путін мріє жити взагалі. Із розстрілами, з повним безправ'ям, воєнно-польовими трибуналами. Це те, як Путін бачить собі "русский мир". У такій країні він на 100 відсотків усе контролюватиме й назавжди залишиться царем.
Коментарі