Прем'єр-міністр України 44-річний Денис Шмигаль підписав розпорядження про звільнення з посади Уповноваженої із захисту державної мови Тетяни Монахової, 39 років. Перед тим вона написала заяву на звільнення за власним бажанням. Каже, що на її діяльність не виділяють гроші й питання організації офісу вилучили з порядку денного засідання уряду.
— Я остаточно переконалася, що йдеться про відсутність політичної волі. Всі мої дії заблоковано. Продовжувати брати на себе відповідальність за те, на що ніяк не можу вплинути, — безглуздо, — пояснила Монахова своє рішення.
Її призначили на посаду з подання Міністерства культури 27 листопада 2019-го. Працювала завідувачкою кафедри української мови в Миколаєві. Розповіла, що до Києва для виконання обов'язків їздила власним коштом, житло винаймала — теж. Мала "з нуля" організувати роботу офісу уповноваженої. Але її ігнорували у президента і в уряді.
— Мовне питання потребує не лише уваги, а й відповідного фінансування. Майже 45 мільйонів гривень мали виділити на функціонування офісу мовного омбудсмена. Їх не дали, — каже громадський активіст Роман Матис, 41 рік. — Установу зобов'язані запустити в червні, за законом. Призначення Монахової з порушенням термінів і відсутність грошей затягнули цю процедуру.
Тепер потрібно швидко визначитися з новою людиною. Вона повинна перейматиметься правами україномовних і бути готовою віддано працювати на українців, мати розуміння проблематики і сучасні погляди на мовну ситуацію у світі, орієнтуватися в законах. Це дозволить протидіяти спекуляціям навколо мовного питання та протистояти сусідам, які люблять використовувати його у своїх антиукраїнських інтересах.
Офіс мовного омбудсмена мають запустити, якщо у нас іще правова держава. Є закон і його треба виконувати. Українці повинні отримати місце, куди зможуть звернутися з приводу порушення мовних прав.
Коментарі