Прокуратура та міліція розслідують 94 кримінальні справи про шахрайства в кредитних спілках. Їхнім членам повернули 72 млн грн із 84 млн.
Тепер працюють 432 кредитні спілки. 200 закрилися із 2010-го. За вкладами нараховують 28-31% річних. Вони вищі за банківські, бо кредитна спілка платить менше податків, не витрачається на службу охорони, інкасацію. Відкрити їх значно простіше за банки. Достатньо рішення установчих зборів із 50 осіб. Тому у спілках часто трапляються шахрайства, розповідає 27-річний Віталій Кравчук з Інституту економічних досліджень:
— Банки — надійніші. Вони беруть участь у Фонді гарантування вкладів, і в разі банкрутства кожному вкладнику виплатять до 200 тисяч гривень, — розповідає Віталій Кравчук. — Надійні кредитні спілки теж є. Наприклад, у Києво-Могилянській академії. Безпечні ті спілки, члени якої живуть в одному місті або ж працюють на одному заводі, у вузі. Вкладники можуть контролювати рух грошей. Кожен кредит мають погоджувати з усіма своїми членами. Якщо у спілці тисяча членів, рішення від усіх вкладників приймає голова правління. Голови багатьох спілок видавали кошти різним партіям, а ті не повертали.
Перед відкриттям вкладу експерт радить спершу попросити про позику.
— Надійні кредитні спілки перед видачею кредиту тиждень-два перевіряють позичальника по базах даних боржників. Якщо оформляють лише за довідкою про доходи і паспортом, робити внесок не варто. Поцікавтеся, у що вкладають кошти. Якщо в новобудови, у той час як у місті нічого не зводять, це підозріло. Урешті, покладайтеся на відгуки знайомих, колег — членів спілки.
Коментарі