Сім років тому черкасець 30-річний Віталій ушкодив на будівництві хребет і ноги.
— Спочатку лежав. Дали першу групу інвалідності, — розказує Віталій. — Потім потроху почав рухатися, робити вправи, ходив на реабілітацію. Тепер маю третю групу. Сам себе обхожу. Влаштувався продавцем. Сиджу в магазині.
Раз на два роки чоловік проходить медико-соціальну експертну комісію. Цьогоріч теж проходив МСЕК, аби продовжити групу.
— Хотіли з мене групу зняти, — пояснює Віталій. — Мій лікар сказав, що їм згори прийшла вказівка на третину скоротити кількість інвалідів, шоб зменшити видатки з бюджету. Я коли лежав, і МСЕК перший раз проходив, зо мною ше 11 чоловік було. Знав кожного. А цього року п'ятьох уже завернули — групи не дали. Лікар сказав дати тисячу гривень. Щоб мені продовжили інвалідність. Я дав.
Наступні два роки матиме по 740 грн пенсії з інвалідності. Віталій дізнався, аби отримати інвалідність на два роки, потрібно заплатити від 1,5 тис. до 4 тис. грн. Довічну інвалідність — від 15 тис. грн.
Киянка 40-річна Олена має епілепсію:
— Працюю сама на себе. Продаю дрібниці. Бо на роботу ніхто не бере. Один раз пішла в кафе працювати. Несла піднос із посудою на кухні. Приступ почався. Усю посуду побила. Хазяїн вибачився та й звільнив мене. Я його понімаю. Кому треба такий працівник?
Олені дали першу групу інвалідності. Торік була друга. Діагностувати епілепсію складно. Треба тривалий час спостерігати за хворим у стаціонарі. Для підтвердження Олена надала МСЕК чеки на протиепілептичні ліки.
— У мене назбиралося за два роки чеків на три тисячі гривень із хвостом, — продовжує. — Але мені групи не дали.
57-річна Зоя Поліщук із Києва розповідає:
— У чоловіка рак мозку. Пройшов дві операції, не допомогли. Пухлина дає метастази. Він сліпий уже третій рік. Раніше давали інвалідність, а цей рік не дали. Зі шкіри пнемося, працюю на двох роботах. А наш сусід має штамп у паспорті, що хворий на шизофренію. Ніде не робить. Усе життя отримує пенсію. Хоча сам як бик, і мізки варять нормально. Знає, як копійку заробити.
У Міністерстві соціальної політики України інформацію з приводу скорочення кількості інвалідів відмовляються коментувати.
— Усі інваліди, що потребують допомоги держави — її отримають. Ніхто не буде позбавляти інвалідності людей, що дійсно такими є, — запевняє 50-річний Сергій Заражевський, заступник голови Державної служби з питань інвалідів і ветеранів.
2 600 000 інвалідів налічували в Україні торік.
Це дані Рахункової палати.
Коментарі