Президенти Туркменії, Казахстану та Узбекистану, і голова КНР відкрили газопровід з Туркменії до Китаю, по якому середньоазіатські держави зможуть поставляти паливо в КНР, знизивши експортну залежність від Росії.
Відкриття нової газової магістралі відбулося на родовищі Самандепе, звідки бере початок транснаціональний газопровід. Дане родовище за угодою про розділ продукції на правому березі Амудар"ї розробляє Китайська національна нафтова корпорація (CNPC). Вона ж займалася розробкою нового газопроводу.
В суботу, 12 грудня, президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв і голова КНР Ху Цзіньтао вже запустили казахстанську частину газопроводу.
Від Туркменії газопровід, угода про будівництво якого була укладена в 2007 році, протягнеться через Узбекистан і Казахстан до Синьцзян-Уйгурського автономного району на заході Китаю. До кінця року до КНР буде поставлено 150 мільйонів кубічних метрів туркменського газу, а щорічна проектна потужність газопроводу, будівництво якого буде завершене до 2013 року, складе 40 мільярдів кубометрів газу.
Газета "Время новостей" відзначає, що досі 90 відсотків експорту туркменського газу (близько 44 мільярдів кубометрів на рік) припадало на "Газпром", але після розриву відносин з концерном в квітні 2009 року Ашхабад почав активний пошук нових експортних маршрутів.
Пекін, який також має намір купувати газ в Росії, раніше оголосив про плани зростання споживання газу з 80 до 300 мільярдів кубометрів до 2020 року. На переговорах Росії та КНР ціна газу, що поставляється, нагадаємо, стала основною причиною, по якій контракти так і не були укладені. Запропонована Пекіном ціна не влаштувала Москву.
Формула ціни між Туркменістаном і КНР, за даними "Время новостей", ще не узгоджена, хоча вже наступного року заплановані постачання в 5-6 мільярдів кубометрів. Не виключено, що Китай зажадає поступок на переговорах з Туркменією, повідомляє Lenta.ru.
Коментарі