
Близько 10 тис. українців знаходиться в російському полоні.
За час російсько-української війни до Єдиного реєстру зниклих безвісти потрапили біля 63 тисяч людей, такі дані навів уповноважений з питань зниклих безвісти за особливих обставин Артур Добросердов в інтервʼю "Суспільному".
"У розшуку перебувають понад 60 тисяч людей. Щодо близько 10 тисяч маємо підтвердження, що вони у полоні. Йдеться як про офіційні підтвердження – від країни-агресорки через Міжнародний комітет Червоного Хреста - так і про неофіційні", - пояснив він.
До неофіційних джерел відносять свідчення звільнених з російської неволі, а також пошук по OSINT. Громадяни РФ, ворожі військові, викладають в інтернет інформацію, з якої і фіксується факт перебування людей у полоні. За допомогою таких джерел було виявлено вже понад півтори тисячі зниклих, розповів Добросердов.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Мінус 40 кг і боротьба за життя: Ярмак зустрів друга, який пережив російський полон
До реєстру зниклих безвісти потрапляють усі, хто зник починаючи з 2014 року. Він містить дані про військових і цивільних, про осіб без громадянства, про іноземців, які на законних підставах перебувають в Україні. Окремо вносяться дані щодо неідентифікованих тіл.
Люди залишаються в реєстрі до настання двох фактів:
людину звільняють і вона опиняється на підконтрольній Україні території чи за кордоном,
після експертиз ухвалюється рішення про ідентифікацію тіла як такого, що належить конкретній особі, яка вважалась зниклою безвісти.
У більшості випадків цивільні потрапляють до реєстру зниклих через окупацію територій. Проте йдеться не про всіх, хто опинився на захопленій ворогом території. Якщо з людиною зберігається контакт родичів, знайомих на підконтрольній території, з нею не відбувається незаконних дій, заява про зникнення не надходить.
"Але ж є й інші історії, коли цивільних затримують, піддають тортурам, вони зникають і ніхто не знає, що з ними відбулося. Щодо таких випадків надходять заяви в поліцію. Або це моніториться по ЗМІ на окупованих територіях. Це все фіксується і далі збираються дані, куди ж поділася ця людина", - додав Добросердов.
19 квітня Україні вдалося повернути додому ще 277 воїнів з полону РФ - це один наймасштабніших обмінів полоненими за весь період повномасштабної війни.
Воїни Збройних сил України, Національної гвардії України, Державної спеціальної служби транспорту та прикордонники. Захищали Маріуполь та інші напрямки на Донеччині, Херсонщину, Запоріжжя, Луганщину.
Загалом від початку повномасштабної війни вдалося повернути додому з російської неволі вже 4552 людини - воїнів та цивільних.
Коментарі