неділя, 30 березня 2025 01:30

Знайшли секретний канал, який забезпечив перемогу у бою

Знайшли секретний канал, який забезпечив перемогу у бою
Виявили канал, збудований римлянами. Фото: Antiquity

Археологи вважають, що їм вдалося знайти залишки давнього каналу, який римляни могли побудувати понад 2000 років тому. Досі жодних прямих доказів існування цієї споруди не було.

Дослідження у Франції показали, що римський канал, відомий як канал Маріуса, справді міг існувати. Він, ймовірно, був зведений під час військових кампаній проти кельтів. За повідомленням Live Science, знайдені докази підтверджують можливість існування цього водного шляху.

Цю гідротехнічну споруду збудували близько 2100 років тому в дельті річки Рона. Це був перший великий інженерний проєкт римлян на території Галлії. Згідно з давніми джерелами, його створили за наказом полководця Гая Марія між 104 і 102 роками до нашої ери.

Канал мав стратегічне значення під час Кімберійських війн. Римляни воювали з кельтськими племенами кімврів і тевтонів, які прийшли з території сучасної Данії. Марію був необхідний безпечний транспортний маршрут, оскільки гирла Рони часто змінювали русло та ускладнювали постачання військ.

Канал з'єднував Арль із Середземним морем. Це дозволило римлянам оперативно доставляти продовольство та ресурси, що сприяло перемозі в 101 році до нашої ери. Після війни канал передали у власність грецької колонії Массалія (сучасний Марсель). Протягом деякого часу він використовувався для регіональної торгівлі, але згодом зник з історичних записів.

Протягом багатьох років науковці намагалися знайти його сліди. Провідний дослідник Жое Юнкер зі Страсбурзького університету зазначив, що археологи не мали жодних фізичних доказів, окрім згадки у працях Плінія Старшого у I столітті нашої ери.

Прорив у дослідженні стався у 2013 році. Вчені провели геофізичне сканування боліт Вігейрат поблизу Арля. Вони виявили аномалію, схожу на затоплений канал.

Розкопки підтвердили цю гіпотезу. Дослідники знайшли кераміку римського періоду, дерев'яні кілки та кам'яні платформи. Радіовуглецевий аналіз показав, що ці артефакти датуються періодом між I століттям до нашої ери та III століттям нашої ери. Це збігається з часом активного використання каналу.

Нещодавні дослідження включали аналіз осадових порід. Вчені порівняли отримані дані з попередніми геофізичними дослідженнями. Висновки свідчать, що цей водний шлях був судноплавним за римських часів.

Ширина каналу, близько 30 м, відповідає розмірам інших римських гідротехнічних споруд. Це підтверджує припущення, що він використовувався для перевезення вантажів і військових ресурсів.

Почесний лектор Саймон Лосбі з Шеффілдського університету зазначив, що ці відкриття ще раз демонструють ефективність римської інженерії. Вчені сподіваються, що подальші розкопки дозволять знайти додаткові елементи інфраструктури - набережні чи буксирні шляхи.

Жое Юнкер наголосив, що знайдені артефакти є багатообіцяючими. Однак необхідні додаткові дослідження, щоб остаточно підтвердити, що це справді канал Маріуса.

У Швеції археологи знайшли два древні мечі вікінгів всередині кам'яної поховальної камери. Зброю ніхто не чіпав протягом 1200 років, тож знахідка може багато розповісти про життя людей, які жили тут у ті часи. Мечі виявили у провінції Вестманланд на великій похоронній ділянці, де розташовані понад 100 поховань. Останні датують періодом між 600 та 1 тис. роками нашої ери.

Зараз ви читаєте новину «Знайшли секретний канал, який забезпечив перемогу у бою». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути