28 травня 1982 року віцепрезидент США Джордж Буш Старший на 30-му з'їзді Українського народного союзу заявив про підтримку США поневоленого українського народу.
У промові говорив про американсько-радянські відносини. Переслідуваними радянським режимом борцями за людські права назвав дисидентів Юрія Шухевича, Івана Світличного, Миколу Руденка, його дружину Раїсу, та генерала Петра Григоренка.
"Українці у СРСР на особливому жорсткому рахунку. До половини всіх радянських політичних в'язнів можуть бути українцями. Репресії погіршилися останніми роками. Але ви не забуті", - говорив Буш.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Кравчук "1991 року Джордж Буш боявся Україну через ядерну зброю"
Політик додав, що американці – нація емігрантів. Нащадки тих, хто шукав кращого світу. Що їхній дух, мрії, пошук свободи живуть далі. Так само вони живуть і в українців.
Промову віцепрезидент закінчив словами "Ще не вмерла Україна".
Український народний союз був найбільшою організацією українців в США. На 1980 рік нараховував 84 тис. членів. Офіційним друкованим органом була газета "Свобода".
Пізніше, 1 серпня 1991 року, уже президент США Джордж Буш Старший висловився у Києві за збереження СРСР. У світі його промова отримала жартівливу назву "Котлета по-київськи". Президент застерігав українців від "самовбивчого націоналізму".
У промові Буш підтримав домовленості, досягнуті у квітні між Горбачовим і дев'ятьма республіками. Новий союз передбачав створення м'якої федерації замість СРСР.
Коментарі